14 kart w talii AGH 100RK, 1 w zanadrzu

Krakowski I-ligowiec ma niemal skompletowany skład na nowy sezon. Dołączy do niego kilku rutynowanych siatkarzy, ale też większość będzie studiowała na AGH. – Ustaliliśmy z nimi warunki, mamy porozumienia z ich macierzystymi zespołami, a w niektórych przypadkach z menedżerami, natomiast kontrakty będziemy zawierać wkrótce – wyjaśnia Arkadiusz Jesionek, członek zarządu akademickiego klubu.

Najbogatsze doświadczenia, także życiowe, ma 30-letni rozgrywający Daniel Górski. Rodowity radomianin w ubiegłym roku przyjął obywatelstwo Libanu i w jego reprezentacji walczył w eliminacjach do mistrzostw świata. W tym kraju występował w klubie Tannourine, a na rozgrywki klubowych mistrzostw Azji związał się z irackim South Gas Sporting. Przed wyjazdem na Bliski Wschód kilka miesięcy spędził we francuskim Al Caudry, a wcześniej jego drogi były krótsze i wiodły po Polsce: w różnych ligach występował w każdej emanacji radomskiej siatkówki męskiej: Czarnych (jest ich wychowankiem), WTS i Jadarze, dodatkowo w I lidze grał w Avii Świdnik (2007-08) i Stali Nysa (2008-10).
Ostatni sezon w Czarnych (2011/12) zakończył awansem do I ligi. Podczas turnieju finałowego w Kętach jego rywalem był m.in. Tomasz Głód, libero AKS Rzeszów. Rezerwy Resovii nie zdobyły promocji, drużyna się rozeszła, Tomek trafił do I ligi do MKS Banimex Będzin, a ostatnio – do Avii Świdnik. W młodzieżowych czasach zdobywał laury mistrzostw Polski kadetów (1. miejsce), juniorów (2.), Młodej Plus Ligi (1.) i ogólnopolskiej olimpiady młodzieży (1.). Był w reprezentacji kraju juniorów i seniorskiej kadrze Resovii, gdzie zaliczył debiuty w ekstraklasie i Lidze Mistrzów. Studiował na Politechnice Rzeszowskiej, podejmie również naukę na Akademii Górniczo-Hutniczej.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Kolejny pod względem starszeństwa po Górskim jest 28-letni Paweł Pietkiewicz. Mierzący 190 cm przyjmujący po odejściu z macierzystego Chemika Olsztyn zapisał niezłe CV, m.in.: Płomień Sosnowiec, Jokera Piła, AZS Politechnikę Warszawską, Stal Nysa, Pekpol Ostrołęka, w minionym sezonie zaś triumfował w I lidze w barwach Campera Wyszków.
Z kolei 25-letni środkowy Grzegorz Gnatek w ostatnich rozgrywkach otarł się o awans na zaplecze ekstraklasy, bo jego Morze Bałtyk Szczecin odpadło dopiero w turnieju finałowym w Rzeczycy. Grzesiek mierzy 205 cm, jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, będzie też studiował na AGH.
Do tego dochodzi trójka młodziaków, uczestniczących właśnie w rekrutacji na studia na Akademii. Przyjmującego Pawła Halabę (rocznik 1995) Jacek Nawrocki powołał do szerokiej juniorskiej kadry narodowej. Mierzy 195 cm, siatkarskiego rzemiosła uczył się w Metrze Warszawa, a w Młodej Plus Lidze reprezentował AZS Politechnikę Warszawa. Dwaj inni występowali w tych rozgrywkach w barwach Asseco Resovii: Michał Szalacha (jej wychowanek, rzeszowianin, 1994 r., 202 cm) i Karol Dudziński (wychowanek Hutnika Kraków, 1995 r., 202 cm). Ten drugi jest środkowym, a pierwszy ma nim zostać. – Michał był ostatnio atakującym, ale po konsultacjach z jego rzeszowskimi trenerami wróci na pozycję, na której już kiedyś występował – tłumaczy działacz.

Obecną czternastoosobową kadrę podajemy pod tekstem. Arkadiusz Jesionek twierdzi, że powinna ona liczyć piętnastu zawodników. – Ewentualnie dokooptujemy kogoś jesienią, ale w założeniu przyjęliśmy piętnastkę – mówi. – Brakuje nam jednego atakującego, mieliśmy kandydata, który wypadł w ostatniej chwili. Są trzy opcje wypełnienia tego wakatu, mam nadzieję, że uda się to wkrótce.
Z poprzedniego składu zostaje siedmiu zawodników. Wśród nich znalazł się Patryk Akala, którego losy dosyć długo się ważyły. Jest też Patryk Łaba. – Kiedyś dogadaliśmy się na główne założenia jego związku z nami, czyli dwuletnią umowę i refundację kosztów leczenia. Gdy we wrześniu wróci z rehabilitacji z Gdańska, usiądziemy i ustalimy wszystkie szczegóły. Najważniejsze, żeby doszedł do zdrowia, my niezmiennie jesteśmy nim zainteresowani – zapewnia Jesionek.
Zwierza się, że w okresie transferowym zapisał w notesie około pięćdziesięciu numerów telefonicznych – siatkarzy znajdujących się w orbicie zainteresowania, czy ich przedstawicieli, z którymi negocjowali na różnych etapach zaawansowania.

Nieoficjalnie, ale dosyć powszechnie wiadomo, że akademicki zespół ma poprowadzić Andrzej Kubacki, dotąd związany z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle (przedstawialiśmy go TUTAJ), ale Jesionek nie chce tego komentować. – Nie potwierdzam. Mamy kandydata nowego szkoleniowca i niedługo powinniśmy zawrzeć z nim kontrakt, ale obiecaliśmy mu, że ogłosimy to dopiero po podpisaniu dokumentów – kwituje.
Wyjawia natomiast, ze drugim trenerem zostanie Przemysław Płaczek i będzie tę funkcję łączył z dotychczasową – statystyka. Dodaje, iż AGH 100RK AZS chciałby też zatrudnić trenera przygotowania fizycznego, ale to stanie się dopiero po rozmowach dwóch obecnych kandydatów z pierwszym szkoleniowcem.
Największa zmiana może jednak zajść w sferze strukturalno-administracyjnej. AGH 100RK AZS miał dotąd swój zarząd podejmujący decyzje, ale brakowało mu podmiotowości prawnej (był de facto wyczynową sekcją Klubu Uczelnianego AZS AGH – tworu również pozbawionego podmiotowości prawnej). Wszelkie umowy zawierał w jego imieniu AZS Środowisko Kraków, który zgłaszał także drużynę do rozgrywek i występował o licencję. Trwają jednak prace nad stworzeniem Klubu Sportowego AZS AGH – organizacji z podmiotowością prawną, która gromadziłaby trzy wyczynowe zespoły uczelniane: I-ligowych siatkarzy, II-ligowych koszykarzy AZS AGH Alstom i ekstraklasowych badmintonistów AZS AGH. – Jest wdrożone postępowanie, zajmują się tym władze Klubu Uczelnianego. Pozostaje kwestia, kiedy uda się uzyskać wpis do KRS, bardzo byśmy chcieli, aby stało się to jak najszybciej – podsumowuje Arkadiusz Jesionek.
PAWEŁ FLESZAR

Zawodnicy, z którymi AGH 100RK AZS doszedł do porozumienia przed nowym sezonem (w nawiasie ostatnie kluby zawodników przychodzących)
rozgrywający: Daniel Górski (Tannourine, South Gas Sporting), Jakub Kosiek
libero: Tomasz Głód (Avia Świdnik)
przyjmujący: Karol Galiński, Paweł Halaba (Młoda Politechnika Warszawska/Metro Warszawa), Patryk Łaba, Paweł Pietkiewicz (Camper Wyszków), Adam Smolarczyk
atakujący: Michał Dzierwa
środkowi: Patryk Akala, Karol Dudziński (Młoda Asseco Resovia/AKS Rzeszów), Grzegorz Gnatek (Morze Szczecin), Konrad Mucha, Michał Szalacha (Młoda Asseco Resovia/AKS Rzeszów)

Komentowanie zablokowane.