3 czerwca – święto I ligi siatkarzy

Dzisiaj Plus Liga została powiększona do 14 zespołów. W przyszłym tygodniu to samo powinno stać się z jej zapleczem. – Przedstawię wtedy na prezydium zarządu projekt, aby grało tam 14 drużyn, w tym cztery nowe, zakwalifikowane teraz – mówi Andrzej Lemek, sekretarz generalny PZPS. Skorzystają na tym m.in. siatkarze AGH 100RK AZS Kraków, Kęczanina, ale i Kłosa Olkusz, który z kolei znajdzie się w II lidze.

Rada Nadzorcza Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej szybko podjęła decyzję o powiększeniu ekstraklasy o dwa zespoły – Cuprum Lubin i MKS Banimex Będzin. W ubiegłym roku podobna decyzja zapadła w czerwcu, teraz jeszcze w maju, w dodatku pierwszego dnia dwudniowego zebrania RN PLPS i prezesów Plus Ligi w Uniejowie.
Dzisiaj wieczorem wszystko było jasne, wskutek czego I liga zeszczuplała do 10 ekip. Już w czwartek rozpatrywano taką ewentualność, o możliwych rozwiązaniach, przedstawionych także klubom, pisaliśmy TUTAJ. W weekend sprawą tą zajmował się Wydział Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
– Przygotowali trzy warianty rozwiązań, bo do końca nie było stuprocentowo pewne, czy i jaka będzie decyzja PLPS – opowiada Andrzej Lemek. – W obecnej sytuacji zaproponuję przyjęcie projektu powiększenia I ligi do 14 drużyn i zakwalifikowania do niej dwójki spadkowiczów oraz dwójki, która odpadła w ostatnich meczach turnieju finałowego II ligi.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Promocja spotka więc: AGH 100RK AZS Kraków, Kęczanina Kęty, Karpaty Krosno i Victorię Wałbrzych.
Posiedzenie prezydium zarządu PZPS zaplanowano na wtorek, 3 czerwca. – Czy prezydium może nie przyjąć projektu? A mogę nie odpowiadać na to pytanie? – śmieje się sekretarz generalny PZPS.
Trudno spodziewać się innej decyzji, niż akceptacja, zwłaszcza że wtedy będzie mało czasu na wszelkie ewentualne inne postanowienia, wybory, selekcje. Formalnie jednak to dopiero tego dnia wymienione kluby będą mogły świętować status pierwszoligowca.
W takiej sytuacji powody do radości będzie też miała grupa innych zespołów, które staną się II ligowcami. Na tym poziomie było już wcześniej kilka wakatów, a stworzą się – z oczywistych względów – cztery kolejne. – Skorzysta na tym między innymi Kłos Olkusz, który zostanie zakwalifikowany do II ligi – uzupełnia Andrzej Lemek.

Dzisiaj „Agiehowcy” spotkali się na popołudniowym treningu, zwołanym ze względu na koncepcję turnieju barażowego istniejącą od minionego czwartku. Zabrakło tylko Patryka Łaby, który niedawno przeszedł operację kolana. Ćwiczył natomiast m.in. Adam Szałański, który jednak na pewno nie będzie w przyszłym sezonie reprezentował klubu z Piastowskiej, gdyż kilka dni temu związał się z I-ligowym Pekpolem Ostrołęka.
W ramach zajęć krakowianie odbyli wewnętrzny sparing, ze stałymi składami, w których następowała rotacja środkowych. 2:1 wygrała drużyna z Jakubem Kośkiem, Bartoszem Luksem, Krzysztofem Ferkiem, Karolem Galińskim i bardzo dobrze prezentującym się w polu serwisowym Adamem Smolarczykiem.
W tym tygodniu mają jeszcze uroczyste spotkanie na zakończenie sezonu, ale generalnie klub czeka gorący okres kompletowania sztabu szkoleniowego i kadry zawodniczej na praktycznie pewną I ligę (o przymiarkach w tym kierunku można przeczytać TUTAJ). Dotychczasowe umowy kończą się 31 maja.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.