Ciśnienie ponad 200

Bartosz Księżarek po raz drugi z rzędu został akademickim mistrzem Małopolski w siatkówce plażowej, tym razem z innym partnerem – Kamilem Dygoniem. W finale duet AGH pokonał Pawła Ciułę i Macieja Ignatowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ostatni mecz był jednym z najmniej emocjonujących na tle decydującej fazy turnieju rozgrywanego na boiskach krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. „Agiehowcy” zaczęli od 4:0, a dalej utrzymywali różnicę 3- 5 punktów (6:3, 8:3, 11:6, 12:9, 14:9, 16:11). Kiedy Ciuła zaaplikował przeciwnikom asa, a potem goniąc trudną piłkę wymusił błąd dotknięcia siatki zrobiło się 18:16, ale decydujące ciosy zadał Dygoń – 21:16.
Przez 80% spotkania o trzecie miejsce na ogół prowadzili Piotr Adamski i Andrzej Siemiński z Uniwersytetu Ekonomicznego – 4:2, 5:5, 8:5, 11:7, 12:8, 12:11, 13:11, 13:13, 17:15 – kiedy bloki i ataki Pawła Cula (Politechnika Krakowska) odwróciły wynik – 17:18, 18:20. – Paweł na piasku jest „przepieron” – lapidarnie charakteryzował go sędzia główny turnieju i trener plażówki, Tomasz Klocek. Ostatni punkt (wszystkie mecze były jednosetowe, do 21 pkt, przy przewadze dwóch) to obrona Cula i zbicie Pawła Pajączkowskiego.

Dojście na ten pułap kosztowało każdego z nich o wiele więcej sił i nerwów. Ciuła i Ignatowski „cięli się” z Adamskim i Siemińskim aż do 26:24. W końcówce wyszli na 20:18, Adamski wściekał się na decyzje sędziowskie, ale irytacja nieźle mu zrobiła, bo przerwie na życzenie zdobył cztery punkty, w tym trzy siłowymi atakami. Było 22:22, a po widowiskowej akcji – parada Ciuły, jego cios, obrona i kontra Siemińskiego – 25:24 dla UEK. Wówczas Ciuła ominął defensywę „Ekonomistów”, a potem dwukrotnie się pomylili.
W drugim półfinale Księżarek – wicemistrz Europy U-18 sprzed kilku lat – i jego partner mieli spore kłopoty z zespołem PK. Wprawdzie przeważali 5:1, 6:4, 12:10, ale Cul z Pajączkowskim przekręcili licznik na 12:16, po żółtej kartce za – oględnie mówiąc – przesadną werbalną ekspresję „Agiehowców”. Ci jednak stojąc nad krawędzią – 18:20 – przeszli od słów do czynów, a po asie i kontrze Dygonia triumfowali 22:20.

Tuż przed ta konfrontacją „Inżynierowie” stoczyli walkę o wejście do półfinału z prawej strony drabinki z Bartoszem Brzezińskim i Piotrem Życkim z UEK. Kiedy skończyli na 21:16, Księżarek pytał ich, ile potrzebują czasu do spotkania z nimi. – Z pięć minut, żeby ciśnienie mu spadło na 140. Strasznie go przegoniłem po boisku – śmiał się Cul, klepiąc kolegę po plecach.
– Do 140 z dwustu… – dodawał Pajączkowski kręcąc głową.
Krew rzadko przestawała im buzować, bo niedługo wcześniej bili się o półfinał po lewej stronie drabinki ze świetnie broniącym Ciułą i aktywnym na siatce Ignatowskim. Losy się ważyły bardzo długo – 10:10, 13:13, 18:18, 20:20, 21:21 – i dopiero zepsuty serwis „Polibudy” oraz zacięta wymiana uwieńczona skutecznie przez Ciułę rozstrzygnęły je na 23:21 dla UJ.

W sobotę odbyły się AMM w plażówce kobiet, w których triumfowały Magdalena Rapacz i Agnieszka Radkowiak-Kiedacz z UJ. W finale pokonały Karolinę Tokarczyk i Adriannę Szady z AGH, 21:16. Był to rewanż za finał sprzed dwóch lat, wygrany wtedy przez „Agieszanki”.
Czwarte miejsce zajęła Ewa Śliwińska (w parze z Magdą Jagodzińską – obie AWF i AGH Galeco Wisła Kraków), która niedawno została powołana przez Piotra Makowskiego do szerokiej kadry narodowej w siatkówce halowej.
Od 31 maja do 1 czerwca zostanie rozegrany w Lublinie turniej Strefy C – półfinał akademickich mistrzostw Polski. Prawo startu w nim uzyska co najmniej po osiem par żeńskich i męskich. – Może będzie ich więcej; dokładną ilość określi AZS na podstawie ilości uczelni, które wzięły udział w rywalizacji w poszczególnych województwach – tłumaczy Tomasz Klocek.
Na pewno nie pojadą do Lublina zawodnicy AGH 100RK AZS, których w tym samym terminie czeka halowy finał o awans do I ligi. W przewidywaniu takiego obrotu sprawy Księżarek zmienił partnera, bo w ubiegłym roku występował z medalistą mistrzostw Polski, Mateuszem Kowalskim, kapitanem ligowej ekipy, która w miniony weekend na zawodach w Miliczu zdobyła w bardzo dobrym stylu kwalifikację do finału.
PAWEŁ FLESZAR

TURNIEJ MĘŻCZYZN
Mecze o półfinał – z lewej strony drabinki: Maciej Ignatowski, Paweł Ciuła (Uniwersytet Jagielloński) – Paweł Cul, Paweł Pajączkowski (Politechnika Krakowska) 23:21, Bartosz Księżarek, Kamil Dygoń (Akademia Górniczo-Hutnicza) – Andrzej Siemiński, Piotr Adamski (Uniwersytet Ekonomiczny) 21:18; z prawej strony drabinki: Cul, Pajączkowski – Bartosz Brzeziński, Piotr Życki (UEK) 21:18, Siemiński, Adamski – Adam Szałański, Roman Kącki (Akademia Wychowania Fizycznego) 21:16.
Półfinały: Księżarek, Dygoń – Cul, Pajączkowski 22:20, Ignatowski, Ciuła – Siemiński, Adamski 26:24.
Finał: Księżarek, Dygoń – Ignatowski, Ciuła 21:16. O 3. miejsce: Cul, Pajączkowski – Siemiński, Adamski 21:18.

Kolejność: 1. Księżarek, Dygoń, 2. Ignatowski, Ciuła, 3. Cul, Pajączkowski, 4. Siemiński, Adamski, 5. Brzeziński, Życki, 6. Szałański, Kącki, 7. Mateusz Kowalski, Karol Andrzejewski (AGH), 8. Marcin Dorecki, Mateusz Nowak (PK), 9. Michał Dzierwa, Konrad Mucha (AGH), 10. Damian Pietrasiak, Tomasz Lohrengel (PK), 11. Jakub Dziadoń, Jakub Czubiński (UEK), 12. Jakub Muchajer, Arkadiusz Sordyl (Krakowska Akademia), 13. Dawid Sobaszek, Marcin Białek (Uniwersytet Rolniczy), 14. Michał Flaszowski, Mateusz Łabuz (UJ), 15. Hubert Laprus, Jacek Łata (Collegium Medicum), 16. Maciej Dominiak, Michał Siuda (CM), 17. Ernest Kulpa, Jakub Winnik (KA), 18. Bartosz Dudek, Tomasz Dudek (UJ), 19. Paweł Kusy, Robert Sierny (UJ), 20. Mateusz Porosło, Łukasz Chmielewski (PWSZ Tarnów), 21. Karol Galiński, Tomasz Sobieraj (AWF), 22. Michał Furman, Rafał Borowiec (Uniwersytet Pedagogiczny), 23. Marcin Kuska, Tomasz Zacharski (UP), 24. Paweł Pietraszko, Michał Cymerman (PWSZ Oświęcim), 25. Bartosz Bielenda, Bartosz Szpyrka (AWF), 26. Maciej Gruca, Adam Świątański (PWSZ T.).

Klasyfikacja uczelni: 1. AGH, 2. PK, 3. UEK, 4. UJ, 5. CM, 6. AWF, 7. KA, 8. UP, 9. PWSZ T., 10. UR, 11. PWSZ O.

TURNIEJ KOBIET
Kolejność: 1. Magdalena Rapacz, Agnieszka Radkowiak-Kiedacz (UJ), 2. Karolina Tokarczyk, Adrianna Szady (AGH), 3. Ewa Wojdyła, Kinga Kozyra (AGH), 4. Ewa Śliwińska, Magda Jagodzińska (AWF), 5. Eliza Koperczak, Kamila Wyrzykowska (UJ), 6. Zuzanna Olejniczak, Aleksandra Harabasz (UJ), 7. Joanna Śliwa, Justyna Gut (AWF), 8. Aleksandra Kałużna, Wiktoria Szteniowicz (KA), 9. Monika Norys, Anna Ciuła (AWF), 10. Natalia Pięta, Edyta Florczak (KA), 11. Paulina Dudek, Iwona Miernik (UP), 12. Julia Sroczyńska, Urszula Dudek (UEK), 13. Joanna Nicpoń, Katarzyna Habczyk (UP), 14. Joanna Mokrzycka, Katarzyna Zubik (AGH), 15. Karolina Wróbel, Aleksandra Chmiel (PK), 16. Ewelina Starostka, Agata Kosydar (PWSZ T.), 17. Weronika Nowak, Katarzyna Migdał (UR), 18. Jolanta Szczypka, Małgorzata Szustkiewicz (UP), 19. Agnieszka Zawisza, Paulina Szklarczyk (UEK).

Klasyfikacja uczelni: 1. UJ, 2. AGH, 3. AWF, 4. UP, 5. KA, 6. UEK, 7. PK, 8. PWSZ T., 9. UR.

Komentowanie zablokowane.