Co się naorzesz, to twoje

Tytuł akademickich mistrzyń Małopolski w siatkówce plażowej obroniły Agnieszka Radkowiak-Kiedacz i Magdalena Rapacz z UJ, pokonując w finale – najwaleczniejszą w turnieju – parę z AWF. Podium zdobył także UEK, a aż trzy duety AGH weszły do czołowej szóstki.

Dziewczyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego triumfowały po raz drugi z rzędu w pełni zasłużenie; są najbardziej doświadczone w stawce i najwięcej wspólnie ćwiczą, latem startując w silnie obsadzonych zawodach.
Młodsze pretendentki jednak próbowały je podgryzać w trzech ostatnich konfrontacjach. W decydującej o mistrzostwie Katarzyna Świeży i Magdalena Tyrańska uczepiły się ich na odległość 1-2 punktów, a kiedy nawet rywalki odskoczyły na 19:14, to szybko zbliżyły się na 19:17. Agnieszka i Magda we wszystkich stykowych momentach pokazywały rutynę, plasując w wolne pole (a raz nawet „dyszlem” w sam rożek boiska), na finiszu zaś podzieliły się akcjami – 21:17  (wszystkie rezultaty znajdują się pod tekstem).
Tyrańska i Świeży to stare przyjaciółki, w życiu i siatkówce dobrane charakterem; dzisiaj niesamowicie biły się w obronie w każdym spotkaniu- Kaśka w zapamiętaniu jedną z piłek próbowała podbić nawet na środku sąsiedniego boiska. Poza tym wielickie „Harpagony” doskonale wytrzymały fizycznie ciągnący się do późnego popołudnia maraton.
– Nikt mnie nie przekona, że plażówka to nie jest najlepsze przygotowanie do siatkówki halowej – dowodził sędzia główny AMM, Tomasz Klocek, patrząc, jak studentki jego uczelni raz po raz uderzają tułowiem o piach. – Ile się musisz naorać, żeby jeden punkt zdobyć. Jak popełnisz błąd, to czasem czujesz go nawet w końcowym wyniku. A zwalić winy nie masz na kogo.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

– Z UJ-otem świetnie mi dzisiaj idzie…Kinga Kozyra z AGH dowcipkowała prowokacyjnie, klepiąc po plecach Agnieszkę Radkowiak, kiedy już było wiadomo, że wpadną na siebie w półfinale. Wraz z Aleksandrą Stachowicz wyeliminowały wcześniej dwie ekipy Uniwersytetu, ale zaczynały w dużo gorszych nastrojach. Zostały złączone dopiero na ten turniej, a Kinga poprzedzającą go noc spędziła na weselu (notabene Magdaleny Żaby, długoletniej siatkarki Akademii). Zanim na dobre zastartowały, miały już na koncie porażkę i od razu musiały wychodzić na plac na mecz o życie, po prawej stronie drabinki (mistrzostwa toczyły się systemem brazylijskim).
Odtąd jednak „kosiły” wszystkich równo, Kozyra imponowała otrzaskaniem plażowym, które uzyskała choćby w Grand Prix, a „Stacha” – ostrym serwisem. W półfinale trzymały się przeciwniczek do stanu 11:10, kiedy Radkowiak zrewanżowała się za żarciki dziewięcioma podaniami (w tym dwa asy), a Rapacz rządziła na siatce. 20:10, 21:14.
Przed pojedynkiem o trzecią lokatę „Agieszankom” zabrakło już energii i zrezygnowały, ale los sprawiedliwie zrządził, ze prezent dostały te, którym się on najbardziej należał – ich przedpołudniowe pogromczynie, Paulina Szklarczyk i Ewelina Klita z Uniwersytetu Ekonomicznego.
Bardzo dobra technicznie Paulina i skoczna Ewelina były zresztą największym objawieniem mistrzostw, a jedyną porażkę poniosły dopiero w półfinale, z Tyrańską i Świeży. Przeważały w nim nawet 6:2 i 9:5, a od 9:9 – 11:9 i 12:10, ale potem nie były w stanie zatrzymać rozpędzającego się pociągu – 12:13, 14:16, 15:21.

Trzecią drużyną, która rzuciła wyzwanie mistrzyniom były Katarzyna Zubik i Katarzyna Angielska z AGH. W konfrontacji o wejście do półfinału po lewej stronie ruchliwe jak frygi Kasie prowadziły z Rapacz i Radkowiak 6:2, 7:4 i 10:6. Wówczas doszło do wyrównania, miały jeszcze 11:10, lecz Uniwersytet wysforował się na 14:11, 19:13 i 21:15.
Marika Janota i Aleksandra Guzikiewicz dopełniły szóstkę, dzięki czemu AGH triumfowała w klasyfikacji zespołowej. One zresztą długo były poważnymi kandydatkami do wyższych miejsc. Wszak wysoko (21:14) zwyciężyły Tyrańską i Świeży. Uległy jednak później „Ekonomistkom”, a na drodze do półfinału po prawej stronie stanęły im kumpelki – Kozyra i Stachowicz. Mecz był jednak zgoła niekoleżeński, Marika i Ola niwelowały każdą przewagę i dopiero as „Stachy” załatwił sprawę na 22:20.

Na siódmej pozycji uplasowały się Inez Pfeifer (w ubiegłym roku wystąpiła w finałach MP juniorek w plażówce) z Patrycją Lipińską z PWSZ Tarnów. Już po lewej stronie drabinki mogły zakwalifikować się wyżej, w spotkaniu o szóstkę ambitnie goniły Szklarczyk i Klitę (od 4:1 na 7:7, od 10:8 i 17:13 na 19:19 i 20:20), jednak krakowianki były dokładniejsze na finiszu. Do ósemki z prawej strony wdarły się natomiast po znakomitej serii 11 zagrywek Patrycji (z 4:3 na 15:3, a potem 21:6) w pojedynku z Katarzyną Habczyk i Iwoną Miernik z Uniwersytetu Pedagogicznego.
Ósemkę zamknęły Ewa Bielecka i Monika Winkelmann z UJ, w najważniejszym spotkaniu pokonując Weronikę Nowak i Katarzynę Migdał z Uniwersytetu Rolniczego, które miały inicjatywę do stanu 9:7, potem był remis 10:10, a losy przechyliły się przy 16:12 dla Uniwersytetu (18:13, 20:14, 21:17). Ewa i Monika wzięły też udział w bodaj najbardziej zaciętym meczu wczesnej fazy – ze znaną z hali libero Lucyną Borek oraz Aleksandrą Nawrocką, reprezentującymi Collegium Medicum. Straciły wstępną przewagę (3:0, 8:3), zawodniczki CM wyszły na 14:13 i 15:14, ale od 17:17 Ewa zaliczyła blok, Monika atak, a obie – po asie.

Niedzielna pogoda na obiektach AWF była zmienna, na ogół kiepska, a przez ostatnią godzinę – fatalna. Dziewczyny, które rywalizowały w zimnie, porywach wiatru i padającym deszczu otrzymają w nagrodę bilety na turniej Strefy C do Lublina. Ile dokładnie duetów z Małopolski tam pojedzie – okaże się, kiedy będzie znana liczba uczelni, które wzięły udział w mistrzostwach każdego województwa (tutaj było ich 9).
PAWEŁ FLESZAR

Relację z AMM siatkarzy plażowych można przeczytać TUTAJ.

Kolejność: 1. Agnieszka Radkowiak-Kiedacz, Magdalena Rapacz (Uniwersytet Jagielloński 1), 2. Magdalena Tyrańska, Katarzyna Świeży (Akademia Wychowania Fizycznego 1), 3. Paulina Szklarczyk, Ewelina Klita (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 2), 4. Kinga Kozyra, Aleksandra Stachowicz (Akademia Górniczo-Hutnicza 1), 5. Katarzyna Zubik, Katarzyna Angielska (AGH 3), 6. Marika Janota, Aleksandra Guzikiewicz (AGH 2), 7. Inez Pfeifer, Patrycja Lipińska (PWSZ Tarnów 1), 8. Monika Winkelmann, Ewa Bielecka (UJ 3), 9. Maja Pindral, Joanna Skiba (AWF 3), 10. Judyta Olipra, Izabela Cieżyńska (AWF 2), 11. Katarzyna Habczyk, Iwona Miernik (Uniwersytet Pedagogiczny 1), 12. Weronika Nowak, Katarzyna Migdał (Uniwersytet Rolniczy 1), 13. Zuzanna Olejniczak, Aleksandra Harabasz (UJ 2), 14. Olga Jaglarz, Małgorzata Serek (PK 2), 15. Dominika Brożyna, Katarzyna Smolińska (Collegium Medicum 1), 16. Regina Turczanik, Adrianna Romaniec (UEK 1), 17. Aleksandra Torbusińska, Izabela Zemełka (PWSZ T. 2), 18. Aleksandra Nawrocka, Lucyna Borek (CM 2), 19. Ewa Tabor, Karolina Ziemba (UR 2), 20. Jolanta Szczypka, Agnieszka Ćmiel (UP 2), 21. Katarzyna Borczuch, Magdalena Bodziony (PK 3), 22. Aleksandra Chmiel, Karolina Wróbel (PK 1), 23. Aleksandra Łosik, Aleksandra Gładysz (CM 3), 24. Małgorzata Ruszel, Adrianna Sobczak (PWSZ T. 3), 25. Daria Doległo, Charline Dombrowski (UEK 3), 26. Dorota Jaworska, Joanna Nicpoń (UP 3).

Klasyfikacja uczelni: 1. AGH 69 pkt, 2-3. UJ i AWF po 65, 4. UEK 41, 5. PWSZ T. 36, 6. CM 28, 7-8. PK i UP po 27, 9. UR 25.

Ciekawsze wyniki w kolejności rozgrywania meczów:
II runda po lewej stronie: Klita, Szklarczyk – Kozyra, Stachowicz 21:12; II runda po prawej stronie: Olejniczak, Harabasz – Borczuch, Bodziony 21:8, Winkelmann, Bielecka – Borek, Nawrocka 21:18, Turczanik, Romaniec – Ruszel, Sobczak 21:15.
O wejście do szóstki po lewej stronie: Radkowiak-Kiedacz, Rapacz – Nowak, Migdał 21:10, Szklarczyk, Klita – Pfeifer, Lipińska 22:20, Janota, Guzikiewicz – Tyrańska, Świeży 21:14.
O wejście do dwunastki po prawej stronie: Kozyra, Stachowicz – Olejniczak, Harabas 21:14, Habczyk, Miernik – Turczanik, Romaniec 21:18, Bielecka, Winkelmann – Serek, Jaglarz 21:9, Pindral, Skiba – Brożyna, Smolińska 21:19.
O wejście do ósemki po prawej stronie: Bielecka, Winkelmann – Nowak, Migdał 21:17, Kozyra, Stachowicz – Cieżyńska, Olipra 21:15, Świeży, Tyrańska – Pindral, Skiba 21:15, Pfeifer, Lipińska – Habczyk, Miernik 21:6.

O wejście do półfinału po lewej stronie: Radkowiak, Rapacz – Angielska, Zubik 21:15, Klita, Szklarczyk – Janota, Guzikiewicz 21:18.
O wejście do szóstki po prawej stronie: Kozyra, Stachowicz – Bielecka, Winkelmann 21:8, Tyrańska, Świeży – Pfeifer, Lipińska 21:14.
O wejście do półfinału po prawej stronie: Kozyra, Stachowicz – Janota, Guzikiewicz 22:20, Tyrańska, Świeży – Angielska, Zubik 21:11.
Półfinały: Radkowiak, Rapacz – Kozyra, Stachowicz 21:14, Tyrańska, Świeży – Klita, Szklarczyk 21:15.
O 3. miejsce: Klita, Szklarczyk – Kozyra, Stachowicz 21:0 wo., FINAŁ: Radkowiak, Rapacz – Tyrańska, Świeży 21:17.

Komentowanie zablokowane.