Derbowe atrakcje w trójkącie

W sezonie 2015/16 na zapleczu ekstraklasy siatkarzy wystartują aż trzy zespoły z Małopolski. Za to u siatkarek po raz pierwszy od 6 lat nie ma żadnego…

Skład I ligi mężczyzn w sezonie 2015/16 wygląda następująco: ASPS NET Ostrołęka, AGH Kraków, Espadon Szczecin, KPS Siedlce, Camper Wyszków, Ślepsk Suwałki, Krispol Września, AZS PWSZ Nysa, Czarni Katowice, PWSZ Victoria Wałbrzych, Hutnik Kraków, KPS Kęty, Aluron Virtu Warta Zawiercie, SMS Spała.
Odkąd to I liga, albo przed nią – Seria B, są bezpośrednim zapleczem ekstraklasy nigdy nie rywalizowały w niej aż trzy zespoły z Małopolski. Teraz będą to – jak przez minione dwa sezony – AGH Kraków oraz KPS Kęty (nowopowstały klub, który ma zastąpić Kęczanina – pisaliśmy o nim TUTAJ) – a także beniaminek, Hutnik Kraków (skład można znaleźć TUTAJ). Aż sześć razy dojdzie do derbów województwa w sezonie zasadniczym, co wydaje się niezaprzeczalną atrakcją dla kibiców. A zespoły te mogą spotkać się także w drugiej fazie…


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Część zasadnicza zaczyna się 3 października, zostanie rozegranych 26 kolejek.
Później czołowa ósemka zmierzy się w trzyrundowym play off – ćwierćfinały systemem: 1. z 8., 2. z 7., 3. z 6., 4. z 5.
Drużyny, które po sezonie zasadniczym zajmą miejsca 9. i 10. skończą w tym momencie udział w rozgrywkach, utrzymując się w I lidze.
Pozostała czwórka zmierzy się o uchronienie przed degradacją. Jedna runda, systemem: 11. z 14. i 12. z 13. – do trzech wygranych. Dwaj zwycięzcy pozostaną na zapleczu ekstraklasy.
SMS Spała bierze udział play off/play out.

Po raz pierwszy od sezonu 2009/10 w I lidze siatkarek zabraknie zespołu z Małopolski. I będzie to dopiero trzeci taki sezon w XXI wieku (wcześniej jeszcze 2000/01). Prawo gry miał Ekstrim Gorlice, jednak sprzedał miejsce w lidze Chemikowi Police, który wystawi tam swój drugi zespół.
Skład I ligi prezentuje się następująco: Wisła Warszawa, Jastrzębie Borynia (o transferze do tej drużyny pisaliśmy TUTAJ), KS Murowana Goślina, PWSZ Karpaty KHS Krosno (pisaliśmy o nich TUTAJ), AZS Politechniki Śląskiej Gliwice (skład TUTAJ), ŁKS Łódź, Silesia Volley Mysłowice, Joker Świecie, Chemik II Police, Nike Węgrów (o transferze do tej drużyny pisaliśmy TUTAJ), Budowlani Toruń, Zawisza Sulechów, SMS Szczyrk.
Sezon zasadniczy zaczyna się 3 października. Po nim SMS Szczyrk zakończy udział w rozgrywkach, więc podstawą do układu play off i play out stanie się tabela bez „Szkoły”.
W trzyrundowym play off wystartuje czołowa ósemka – ćwierćfinały systemem 1. z 8., 2. z 7., 3. z 6., 4. z 5.
W jednorundowym play out zmierzą się drużyny z miejsc: 9. z 12. i 10. z 11., rywalizujące do trzech wygranych. Dwaj zwycięzcy pozostaną na zapleczu ekstraklasy.

Jak wspomnieliśmy w tekście poświęconym II lidze – żadne z tych rozgrywek nie będą kolidować z turniejami finałowymi siatkarskich akademickich mistrzostw Polski.
PAWEŁ FLESZAR

O rozwiązaniach w II ligach siatkarek i siatkarzy można przeczytać TUTAJ.

Komentowanie zablokowane.