Dylematy sobotniego popołudnia

28 listopada, najprawdopodobniej w hali przy Suchych Stawach, dojdzie do pierwszych w historii derbów Krakowa w I lidze siatkarzy, w których Hutnik podejmie AGH. Kibiców tej dyscypliny czeka jednak w nadchodzącym sezonie sporo trudnych wyborów.

W 1990 roku wprowadzono reformę rozgrywek centralnych, dzieląc je na trzy poziomy: Seria A, Seria B i II liga, zamiast dotychczasowych dwóch: I i II ligi. Potem zmieniło się już tylko nazewnictwo: męska Seria A stała się Polską Ligą Siatkówki, a potem Plus Ligą, a Seria B – I ligą (w minionym sezonie z nazwą sponsora, firmy Krispol).
W każdym razie od nadania rozgrywkom, ćwierć wieku temu, obecnego kształtu nie było na zapleczu ekstraklasy dwóch męskich zespołów z Krakowa. Dopiero w tym sezonie znalazły się na tym poziomie AGH i Hutnik, a w myśl terminarza ogłoszonego dzisiaj przez Polski Związek Piłki Siatkowej – po raz pierwszy zmierzą się w 10. kolejce, 28 listopada. Gospodarzem będzie Hutnik, który w tym sezonie chciałby wrócić do swojej (choć pozostającej pod innym zarządem) tradycyjnej hali na Suchych Stawach.
– W najbliższy poniedziałek zaczynamy tam przygotowania – opowiada prezes klubu, Mirosław Janawa. – Obiekt został wyremontowany wewnątrz, są tam dużo lepsze warunki niż w sezonie 2013/14, kiedy poprzednio był naszą bazą. Teraz trwa jeszcze remont elewacji i musimy się dowiedzieć, czy skończy się przed październikiem, albo przynajmniej, czy nie będzie przeszkadzał w urządzaniu w nim meczów ligowych. Sądzę jednak, że nie będzie przeciwskazań, abyśmy tam występowali.
Mecz rewanżowy, w hali Akademii Górniczo-Hutniczej przy Piastowskiej, zaplanowano na 27 lutego.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Skoro o derbach mowa, to liczniejsze będą derby Małopolski. Pierwsze 14 listopada, kiedy Klub Piłki Siatkowej Kęty podejmie AGH, następne tydzień później, kiedy do kęckiej hali zawita Hutnik. Kęczanie złożą rewizytę 13 lutego (przy Piastowskiej) i 20 lutego (na Suchych Stawach).
Dawniej beniaminek na ogół zaczynał sezon na własnym parkiecie, jednak od pewnego czasu zrezygnowano z tego zwyczaju. Hutnik będzie miał inaugurację 3 października w Nysie, konfrontacją z wicemistrzem Krispol Ligi, AZS PWSZ Stalą. Tydzień później zaprezentuje się własnym kibicom w meczu ze Ślepskiem Suwałki.
AGH 3.10 spotka się z Camperem w Wyszkowie, a 10.10 zagra u siebie z Krispolem Września.
Właśnie od wyjazdu do Wrześni zaczynają Kęczanie, których tydzień później czeka konfrontacjach „na własnych śmieciach” z Netem Ostrołęka.

I runda skończy się 19 grudnia, a II runda (sezon zasadniczy) – 19 marca 2016 roku. Wówczas też utrzymaniem zakończą udział w rozgrywkach zespoły, które uplasują się na 9. i 10. miejscu.
Czołowa ósemka wystąpi w play off, a drużyny z miejsc 11-14 – w play out. Ta faza zaczyna się 2 kwietnia.
W sezonie zasadniczym zaplanowano 3 kolejki środowe: 18 listopada 2015 r., a także 20 stycznia i 17 lutego 2016.
Hutnik i AGH stoją przed wyzwaniem dyplomatyczno-organizacyjnym. Bądź nakłonieniem PZPS do dokonania drobnej korekty w terminarzu, bądź porozumieniem między sobą przy ustalaniu godzin meczów (czy też podzieleniu ich na dwa dni weekendu). W innym przypadku wielu kibiców siatkówki, związanych sympatią bardziej z dyscypliną niż z konkretnym klubem, będzie przeżywać w sobotnie popołudnia dylematy, na jaki mecz się wybrać. Terminarz tak się bowiem ułożył, że aż dziewięciokrotnie obie drużyny zagrają równolegle w Krakowie.

Oto rozkład spotkań małopolskich zespołów – w nawiasie kolejka i data meczu rewanżowego tychże par, zamieniających się wówczas funkcją gospodarz – gość:
1. kolejka, 3 października: AZS PWSZ Stal Nysa – Hutnik Kraków; Camper Wyszków – AGH Kraków; Krispol Września – KPS Kęty (14. kolejka, 9 stycznia 2016);
2. kolejka, 10.10: Kęty – Net Ostrołęka; AGH – Krispol; Hutnik – Ślepsk Suwałki (15. kolejka, 16.1);
3. kolejka, 17.10: Camper – Hutnik; Net – AGH; Espadon Szczecin – Kęty (16. kolejka, 20.1 – środa);
4. kolejka, 24.10: Kęty – KPS Siedlce; AGH – Espadon; Hutnik – Krispol (17. kolejka, 23.1);
5. kolejka, 31.10: Net – Hutnik; Siedlce – AGH; Aluron Virtu Warta Zawiercie – Kęty (18. kolejka, 30.1);
6. kolejka, 7.11: SMS Spała – Kęty; AGH – Aluron Virtu Warta; Hutnik – Espadon (19. kolejka, 6.2);
7. kolejka, 14.11: Siedlce – Hutnik; Kęty – AGH (20. kolejka, 13.2);
8. kolejka, 18.11 – środa: Spała – AGH; Hutnik – Aluron Virtu Warta; Czarni Katowice – Kęty (21. kolejka, 17.2 – środa);
9. kolejka, 21.11: Kęty – Hutnik; AGH – Czarni (22. kolejka, 20.2);
10. kolejka, 28.11: Hutnik – AGH; Victoria PWSZ Wałbrzych – Kęty (23. kolejka, 27.2);
11. kolejka, 5.12: Kety – AZS PWSZ Stal; AGH – Victoria PWSZ; Czarni – Hutnik (24. kolejka, 5.3);
12. kolejka, 12.12: Spała – Hutnik; AZS PWSZ Stal – AGH; Ślepsk – Kęty (25. kolejka, 12.3);
13. kolejka, 19.12: Kety – Camper; AGH – Ślepsk; Hutnik – Victoria PWSZ (26. kolejka 19.3).
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.