Gra życia

Kto nie marzył, żeby cofnąć się w czasie, przeżyć jakiś fragment swojego życia jeszcze raz? Aby naprawić błędy, pójść inną drogą, inaczej potraktować niektórych ludzi… Tytułowy film jest właśnie o tym, a także o sporcie, który często doskonale nadaje się na metaforę ludzkiego losu.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Główny bohater jest gwiazdą licealnej drużyny futbolu amerykańskiego, odnosi kontuzję w najważniejszym meczu sezonu, 20 lat później widzimy go jako utykającego farmera, borykającego się z problemami ponad siły. Popełnia samobójstwo i wraca do szkolnych czasów.
Z perspektywy późniejszych doświadczeń widzi, że nie zawsze był dobrym człowiekiem, ale z drugiej strony – zaczyna po raz pierwszy zabiegać o sprawy, których nie doceniał będąc 20 lat starszym.

W filmie nakładają się ograne kalki: obrazki z życia małego rolniczego miasteczka, główny bohater wychowywany przez samotną matkę, miss szkoły u boku futbolowej gwiazdy i „ostatnia w klasie”, przyszła żona – gdzieś w cieniu. Drużyna, która musi się zmierzyć z reprezentacją liceum, mającego więcej uczniów niż całe miasteczko mieszkańców. Kilka niegłupich, choć mało oryginalnych cytatów: „Jeśli nie potrafisz się cieszyć tym co masz, to nigdy nie będziesz szczęśliwy”, „Wasze życie nie będzie zależało od tego, jak dobrze będziecie grali, ale jakie będzie wasze podejście”.
Co rzadkie w tego rodzaju hollywoodzkich produkcjach, mało jest tu humoru, ale temu filmowi z tym do twarzy.
No i absolutnie niesztampowa jest kilkunastominutowa finałowa sekwencja.

Niezależnie, czy ten film Was poruszy, gorąco zachęcam do kojarzącej się z nim, choć niesportowej książki. „Powtórka” traktuje o człowieku, który w wieku 43 lat umarł na atak serca i cofnął się ćwierć wieku w czasie. Przeżył go na nowo i historia się powtórzyła w tym samym momencie. I znowu… Autora tej pasjonującej opowieści, Kena Grimwooda, kilkanaście lat później zabrał zawał, kiedy pracował nad jej kontynuacją.
PAWEŁ FLESZAR

GRA ŻYCIA. Tytuł oryginału: Touchback. Produkcja: USA. Rok: 2011. Scenariusz i reżyseria: Don Handfield. Zdjęcia: David Rush Morrison. Muzyka: William Ross. Obsada: Kurt Russel, Brian Presley, Drew Powell, Melanie Lynskey, Christine Lahti, Sarah Wright, Marc Blucas, James Duval, Sianoa Smit-McPhee, Kevin Covais.
* stopka na podstawie filmweb.pl

Skomentuj