Jesień w miniaturce

Eliteski UEK rozegrały pierwszy tie-break w tym sezonie, pokonując siatkarki KSZO Ostrowiec Św., które prowadziły już 2:0. Wanda Kraków od dzisiaj jest oficjalnie poza II ligą.

– Sami sobie przegraliśmy ten mecz – kręcił głową trener ekipy gości, Dariusz Parkitny. – Jak się myśli, że zwycięstwo ma się już w kieszeni, przychodzi dekoncentracja, błędy i człowiek nagle przestaje wiedzieć, co się dzieje.
Jego podopieczne prezentując staranną (z niewielka ilością pomyłek) siatkówkę prowadziły 2:0 w setach, a w trzecim 9:4. Wówczas jednak atak Katarzyny Wąsowskiej spowodował „przejście” i w pole serwisowe udała się Ewa Matyjaszek-Matela. Zaczęła od dwóch asów, a wsparta przy siatce przez linię – Aleksandra Król, Sandra Cabańska, Wąsowska – mogła odczytać z tablicy rezultat 16:9.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Gospodynie nie oddały już przewagi w tej partii (16:12, 18:12, 20:14, 20:16, 22:16, 25:17), ani inicjatywy w konfrontacji. Bynajmniej nie szło im łatwo. – Mamy szczęście, dziewczyny, dawać, dawać! – pokrzykujący i klaszczący Parkitny eufemistycznie ujmował problemy z ustawieniem krakowianek, którym wpadło w parkiet kilka prostych piłek, a z 5:3 i 7:5 zrobiło się 7:8 i 8:9. Drużynę pociągnęła waleczna Cabańska – jedno z jej potężnych podań zaowocowało asem, drugie dobitką Katarzyny Połeć, a niewielkie prowadzenie powiększyły mądre zbicia Wąsowskiej, bloki jej koleżanek i błędy przyjezdnych (13:10, 15:13, 17:13, 20:15, 20:16, 24:16). Sprawę zamknęła kolejną dobitką Kasia Połeć (25:16).
I to ona wraz z Agatą Skibą pomyślnie dla miejscowych otworzyła tie-breaka – zdobyły w sumie 4 punkty i zmieniały strony przy 8:6, a dalej pałeczkę przejęła była zawodniczka KSZO – Król, dwukrotnie dobijając, ścinając z obejścia i blokując. Było 11:6, 11:8 i 15:8.

To spotkanie stanowiło swego rodzaju miniaturę postawy obu zespołów jesienią – rozchwiania formy i wyników. Wszak ostrowiczanki po sześciu kolejkach były wiceliderem, z pięcioma zwycięstwami na koncie. Dzisiaj również zaczęły wyśmienicie – ze skrzydeł punktowały (4:5, 6:8, 7:10, 10:15, 13:17, 16:19): Agnieszka Starzyk-Bonach (ubiegłosezonowa reprezentantka AZS UEK), Katarzyna Brojek i Małgorzata Ślęzak, z wprawą wypuszczane w bój przez Natalię Piekarczyk. A wykończyły „Ekonomiczną” serią: potrójny blok na Wąsowskiej; obrona krótkiej Król i kontra Ślęzak, zagarniającej piłkę zza siebie; pojedyncza „czapa” Brojek na Skibie; uderzenie Starzyk-Bonach przechodzącej piłki (po zagrywce Ślęzak) – 17:25.

Jeszcze lepszym symbolem braku stabilizacji była druga odsłona. Zainaugurowała ją asem Wąsowska, a za chwilę było… 1:7, bo gospodynie kompletnie nie radziły sobie z presją rywalek przy serwisie Piekarczyk. Im dalej, tym mniej konsekwencji można było dopatrzeć się na tablicy świetlnej – 4:8, 6:9, 9:11, 12:14, 15:14, 15:16, 17:19, 19:20, 19: 23, 23:23. Wiele akcji rozstrzygało się w długich wymianach, kiedy ekonomistki odrobiły straty – w obronie dwoiły się i troiły Wąsowska z Moniką Srogą. Na finiszu najwięcej opanowania miały jednak Brojek (kiwka na 25:26) i Starzyk-Bonach (potężne zbicie blok-aut z szóstej strefy na 23:24 oraz plas po głębokim skosie na 26:28).
– Przeciwniczki grały w tamtym okresie jak należało, a my ciągle prezentujemy się zbyt bojaźliwie w ataku i zagrywce – analizował później Jacek Skrok.

Szkoleniowiec Elitesek narzekał też trochę na konieczność „sztukowania” treningów i meczów ze względu na problemy personalne, o których – jak i o najbliższych planach klubu – można przeczytać TUTAJ. Ostatnio zaszła pewna zmiana – na styczeń została przełożona konfrontacja ze Spartą Warszawa, która miała się odbyć w najbliższą sobotę przy Rakowickiej.
Z Krakowa ubył właśnie jeden zespół ligowy. Pisaliśmy w poniedziałek, TUTAJ, że z rozgrywek na drugim froncie wycofa się Wanda. Dzisiaj klub przesłał formalną rezygnację do Polskiego Związku Piłki Siatkowej i została ona publicznie przezeń ogłoszona.
PAWEŁ FLESZAR

ELITESKI AZS UE Kraków – AZS KSZO Ostrowiec Św. 3:2 (17:25, 26:28, 25:17, 25:16, 15:8)
Sędziowali: Katarzyna Mencel i Andrzej Czerwiński (Łódź). Widzów: 150.
ELITESKI: Wawrzyniak, Wąsowska, Król, Cabańska, Skiba, Fedorów oraz Sroga (l), Połeć, Matyjaszek-Matela, Urban. Trener: Jacek Skrok.
KSZO: Piekarczyk, Ślęzak, Kosiorowska, Brojek, Starzyk-Bonach, Buławczyk oraz Soja (l), Dydak, Świerszcz, Stefańska. Trener: Dariusz Parkitny.

Komentowanie zablokowane.