Jeszcze czwarty do brydża

Siatkarze Politechniki Krakowskiej awansowali do półfinału akademickich mistrzostw Małopolski, pokonując PWSZ Tarnów, 2:0. Z kolei Uniwersytet Jagielloński zwycięstwem – 2:0 – z Uniwersytetem Rolniczym prolongował szanse na kwalifikację do turnieju Strefy C.

„Inżynierowie”, którzy – według relacji ich trenera, Mateusza Śrutowskiego – męczyli się długo w spotkaniu z Collegium Medicum, dzisiaj załatwili sprawę krótko i węzłowato. W pierwszym secie Mateusz Porosło wyrównał jeszcze asem na 3:3, ale częściej przydarzały się tarnowianom błędy, a po drugiej stronie wysoko łapał piłkę w ataku skoczny Kacper Waśko (na co dzień trenuje z PK, a występuje w III-ligowej drużynie z Jasła). PWSZ zbliżyła się jeszcze z 9:4 na 9:7, alejej blok oszukał już drugą krótką Mateusz Nowak, a przy serwisie Marcina Kurzawy gospodarze odskoczyli aż na 17:7. Marcin Dorecki starał się równo obdzielać kolegów wystawami, jednak – jak to nierzadko w życiu bywa – nie doczekał się ich wdzięczności, lecz kpin z zepsutej zagrywki. Tym niemniej po jego postoju za linią końcową zrobiło się 23:11 i wkrótce 25:12.
Na starcie drugiej partii zbombardował gości podaniami Patryk Węziński (5:1), niedługo później drugą morderczą serię pozornie niegroźnych (z leciutkiego wyskoku, bez rozbiegu) zagrywek zaliczył Kurzawa – w sumie pięć razy piłka nie wróciła po nich przez siatkę, dwa były asami. Na tablicy widniało już 15:4, brak emocji zrekompensowały nieco ścięcia z dużego pułapu Porosły i Igora Dutkiewicza. 19:8, 21:10, 25:12.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

PK zapewniła sobie wejście do półfinału, ale nie wiadomo, kto będzie czwartym do brydża w tej fazie i jak ułoży się kolejność w grupie B. Największe szanse z pozostałych ekip ma oczywiście UEK, jednak nie rozegrał aż trzech meczów, w tym z Politechniką, który najpewniej zdecyduje o pierwszym miejscu. Siłą rzeczy, nie wiadomo, z kim zmierzą się w półfinałach AGH i AWF, które wyszły z grupy A. Wiadomo natomiast, że faza play off akademickich mistrzostw Małopolski została w tym sezonie znacznie okrojona. Pisaliśmy już o likwidacji ćwierćfinałów, natomiast w półfinale odbędzie się tylko po jednej konfrontacji, a gospodarzami będą teamy, które triumfowały w grupach. Ta zmiana dotyczy wszystkich dyscyplin zespołowych, w tym siatkówki żeńskiej (w niej został dzisiaj przesądzony awans dziewcząt z UJ do półfinału, o którym pisaliśmy już TUTAJ).
Turniej Strefy C siatkarzy odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia na obiektach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, więc jego reprezentacja ma zagwarantowany awans do tej imprezy, a z Małopolski prawo udziału w niej uzyska również pięć innych drużyn. Finały akademickich mistrzostw Polski rozegrane zostaną w Olsztynie.

Męska reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego straciła już możliwość kwalifikacji do półfinałów AMM, za to stara się o jak najkorzystniejszą pozycję przed walką w sferze 5-8, gdzie także będzie można zdobyć bilety do Strefy C. Środkiem do celu dla ekipy UJ było dzisiejsze spotkanie z Uniwersytetem Rolniczym.
Przystąpili do niego zdeterminowani, najbardziej Mateusz Czerwiński. Ucieczkę od 2:2 zaczął, „czapą” i asem, Mateusz Łabuz, a kontynuował ją jego imiennik – czterema zbiciami z pierwszej i drugiej linii. Gdy Wojciech Guratowski dołożył blok i uderzenie ze środka, było 15:7. Próbował odgryzać się Sebastian Słomian, lecz jego partnerzy nie mogli oswoić się z halą przy Piastowskiej, kilka razy trafiając w sufit, dźwigary bądź siatkę. 19:9, 20:11, 23:15 i znowu Czerwiński melduje się z pipe’a, Tomasz Byrdy zaś finiszuje asem po taśmie.
W drugiej odsłonie trener UJ Zenon Matras wymienił większość składu. Czerwiński i Mateusz Kosiorek zaczęli od asów (4:1), przeciwnicy nie mogli zrobić im podobnej krzywdy, bo libero Maciej Dietl brał większość serwisów na siebie, wbiegając nawet do I linii. Jego kolegom zdarzyło się jednak kilka błędów, ekipa UR się nie poddawała i po chwili różnica zmalała do 14:12. Zaraz wróciła do dawnych rozmiarów – przy podaniach Konrada Kwaśnego z przodu skutecznie spisywał się tercet: Aleksander Juszczyński, Szymon Dyrlaga, Czerwiński. 21:12, 23:14, 25:15.
Losy 3. miejsca w grupie A rozstrzygną się w czwartek, kiedy Uniwersytet Pedagogiczny podejmie UJ w hali na os. Stalowym.
PAWEŁ FLESZAR

Grupa B siatkarzy
POLITECHNIKA KRAKOWSKA – PWSZ Tarnów 2:0 (25;12, 25:13)
Sędziowali: Zbigniew Rybicki i Krzysztof Karwowski (Kraków).
PK: Dorecki, Węziński, Lohrengel, Waśko, Kurzawa, Nowak oraz Matłosz (l), Wadoń, Dutkiewicz, Duda, Słuszniak. Trener: Mateusz Śrutowski.
PWSZ: Wajda, Porosło, Sawicki, Kapka, Świątański, Chmielewski oraz Cieślikowski (l), Łakoma, Przybylski. Trener: Jan Salamon.

Grupa A siatkarzy
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI – UNIWERSYTET ROLNICZY 2:0 (25:16, 25:15)
Sędziowali: Piotr Kasprzyk (Libiąż) i Andrzej Nowakowski (Kraków). Widzów: 30.
UJ: Byrdy, Łabuz, Guratowski, Rumian, Czerwiński, Dyrlaga oraz Majcherczyk (l), Dietl (l), Kwaśny, Kosiorek, Flaszowski, Juszczyński. Trener: Zenon Matras.
UR: Pawlik, Słomian, Banaszak, Sobaszek, Kluz, Plizga oraz Kosicki (l), Jamróg, Lisicki. Trener: Zbigniew Mickiewicz.

Wszystkie wyniki AMM siatkarzy można znaleźć TUTAJ, a terminarz TUTAJ.

Komentowanie zablokowane.