Każdy as bierze niejeden raz

Siatkarki MKS MOS Wieliczka nadspodziewanie łatwo poradziły sobie z MKS SAN-Pajda Jarosław na inaugurację ćwierćfinału mistrzostw Polski juniorek. W drugim meczu Szóstka Biłgoraj, również 3:0, pokonała Jedynkę Ostrowiec Świętokrzyski.

Wydawało się, że na początek dojdzie do zaciętej rywalizacji, wszak w jarosławskiej ekipie występuje więcej niż u wieliczanek zawodniczek z II-ligowym stażem, bardzo poważnie potraktowała też turniej, przyjeżdżając do „Miasta Soli” już w czwartek. Na boisku jednak trudno im było się zaaklimatyzować, bo wiele uderzeń lokowały na autach bądź w taśmie, a przede wszystkim miały olbrzymie problemy z serwisem gospodyń.
W pierwszym secie na tablicy świeciło się 1:1, 5:3, 8:6, kiedy pierwszą serię zza linii końcowej zaaplikowała im Magdalena Jaszkowska. Asy, kontry, dobitki, błędy i 15:6. Drużynę gości próbowały poderwać: dawna koleżanka Magdy z krakowskiej Armatury, Paulina Chmielarczyk oraz Magdalena Trojnar (każda zaliczyła po ścięciu i asie). Pozwoliło to zbliżyć się na 20:16, po asie Katarzyny Saj (najrówniejszej dzisiaj w szeregach MKS SAN-Pajda) było jeszcze 22:18, ale trzy kolejne piłki przyjezdne zepsuły.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W drugiej odsłonie swoje asy zaksięgowały Paulina Tkaczyk i Aleksandra Stanecka (6:2), a dwa kolejne Olgi Klocek przyniosły prowadzenie 13:7. Skuteczna na lewym skrzydle była Tkaczyk, ale prawdziwy popis zachowań na tej pozycji dała Klocek, od stanu 17:12 kończąc wszystkie sześć ataków, przy czym ostatni, na 25:17 – z 6. strefy. Jej passę przedzieliła asem (i to wykonanym tuż po przerwie na życzenie trenera jarosławianek) Alicja Grabka. Niespełna 16-letnia gimnazjalistka jeszcze bardziej rozwinęła się motorycznie w sosnowieckiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, do której trafiła po minionym, niezwykle udanym sezonie. Nabrała też twardości w grze i dopisuje kolejną do listy swoich specjalności. Przywdziewała już szaty przyjmującej i środkową, a tutaj występuje po przekątnej z Magdą Jaszkowską; ta, która jest w pierwszej linii – atakuje, a w drugiej – wystawia.

Trzecią odsłonę przywitała sprytnymi skrótami serwisowymi (w 2. i 3. metr) Stanecka – 7:2 – Klocek dołożyła się na 10:4, a przeciwniczki – na 13:4. Po dwóch kiwkach i dwóch asach Jaszkowskiej było 17:7. Jeszcze starała się (blok i dwa zbicia) na prawej flance Jagoda Maternia (19:13), ale przerwała jej Grabka. Jaszkowska kiwnęła w rozegraniu i ataku, zmieniając wynik na 23:14, a po chwili rozległ się ostatni gwizdek – 25:15.
Weronika Olipra zaś w całym spotkaniu sprawiała, że wielicki zespół nie podzielił wrażeń rywalek, tyczących bezsilności w odbiorze. No i ma dobrze przetartą drogę do niedzielnych konfrontacji o awans do fazy półfinałowej mistrzostw Polski – program całego turnieju podajemy pod tekstem i składami.

W drugim dzisiejszym meczu Szóstka Biłgoraj pewnie zwyciężyła mistrza województwa świętokrzyskiego, Jedynkę Ostrowiec Św. Prym na parkiecie wodziły dwie dziewczyny, które kiedyś znajdowały się nawet w szerokiej kadrze rządzącej w II lidze Szóstki. Martyna Fraczek podawała w pierwszym secie od 13:11 do 21:11, a Sylwia Obszyńska kontrowała. Ona też zamknęła sprawę asem z wyskoku na 25:12. Dalej sytuacja rozwijała się podobnie – 14:4 przy zagrywce Karoliny Tomaszewskiej, potem 20:8, 25:16.
W trzeciej odsłonie ostrowiczanki podjęły walkę, co rusz doskakiwały na 1 punkt – 6:5, 9:8, 13:12, 18:17 – jednak na finiszu lepsze były biłgorajanki, na czele ze zdobywczynią 16 „oczek”, Obszyńską.
PAWEŁ FLESZAR

Relację z drugiego dnia ćwierćfinałów można znaleźć TUTAJ, a z trzeciego – TUTAJ.

MKS MOS Wieliczka – MKS SAN-Pajda Jarosław 3:0 (25:18, 25:17, 25:15)
Sędziowali: Jacek Litwin i Bogusław Pierucki (Kraków). Widzów: 150.
MKS MOS: Jaszkowska, Tkaczyk, Stanecka, Grabka, Klocek, Stasiak oraz Olipra (l), Dziedzic, Palonek. Trener: Jerzy Janeczek.
SAN-Pajda: Kupczak, M. Pajda, Brzezińska, Maternia, Trojnar, Saj oraz Bar (l), Zemlanskaja (l), Chmielarczyk, Rój, Chmielewska. Trener: Piotr Pajda.

SZÓSTKA Biłgoraj – JEDYNKA Ostrowiec Św. 3:0 (25:12, 25:16, 25:21)
Sędziowali: Pierucki i Litwin. Widzów: 40.
SZÓSTKA: Frączek, Obszyńska, Kapuśniak, Zarczuk, Leszczyńska, Tomaszewska oraz Dworniczak (l), Beda, Dębińska. Trener: Zbigniew Różański.
JEDYNKA: Kaczmarska, Kapusta, Urbańska, Mazur, Świerczyńska, Nowak oraz Okoń (l), Ćwiklińska, Migus, Sałatowska, Kowalska. Trener: Wojciech Gawron.

Program turnieju
Sobota, 1 marca – hala Gimnazjum przy ul. Piłsudskiego
g. 9.30: MKS MOS Wieliczka – Pogoń Proszowice (grupa A), *Jedynka Ostrowiec Św. – Legionovia Legionowo (B);
g. 14: MKS SAN-Pajda Jarosław – Pogoń (A), * Szóstka Biłgoraj – Legionovia (B),
* drugie mecze będą zaczynać się ok. pół godziny po zakończeniu poprzednich;

Niedziela, 2 marca – hala Gimnazjum przy ul. Piłsudskiego
g. 10: mecz o 5. miejsce między drużynami, które zajmą trzecie lokaty w grupach
dwa kolejne mecze zaczną się za każdym razem godzinę po zakończeniu poprzednich
1. miejsce z grupy A – 2. miejsce z grupy B
1. miejsce z grupy B – 2. miejsce z grupy A
Zwycięzcy tych spotkań awansują do półfinałów mistrzostw Polski – bez rozstrzygania o kolejności w ćwierćfinale, gdyż zarówno o składzie turniejów 1 MP, jak i o tym, kto będzie ich gospodarzem zadecyduje losowanie.

Komentowanie zablokowane.