Kompensacja emocji

Contimax MOSiR Bochnia próbuje domknąć budżet na poziomie ćwierć miliona złotych i ma prawie pełną kadrę, złożoną z zawodników… dwóch najpotężniejszych klubów w Polsce. – Liczę, że będziemy silniejsi przynajmniej zdrowotnie, chciałbym zająć minimum „bezpieczne” miejsce w tabeli – mówi trener II-ligowych siatkarzy, Robert Banaszak.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W minionym sezonie bocheński zespół musiał walczyć o utrzymanie w play out, do którego ześlizgnął się na finiszu sezonu zasadniczego. – W pewnym momencie problemy były bardzo duże, graliśmy „szpitalem” – wspomina Banaszak, wyliczając urazy praktycznie trzech czwartych ówczesnego składu. – I tak niektórym chłopakom należy się uznanie, że z kontuzjami wychodzili na parkiet.
Z Contimaksu odejdzie aż dziewięciu zawodników – Krystian Bławat, Łukasz Kiniorski, Maciej Klimas, Marcin Laskowski, Rafał Poprawa, Piotr Rutkowski, Piotr Słonina, Michał Szczelina, Kamil Ślusarczyk – wieloma z nich interesuje się Wanda Kraków, o czym sportkrakowski.pl pisał ostatnio TUTAJ.

Trener wyjaśnia, że chciałby mieć czternastoosobową kadrę, aby zabezpieczyć się nieco przed niespodziewanymi urazami. Odchodzących zastąpią głównie zawodnicy z grup młodzieżowych ostatnich rywali o tytuł mistrza Polski: Resovii i Skry Bełchatów. Banaszak był w kadrze tej drugiej jeszcze w Serii B, zostawił tam znajomych. – To nawet nie kwestia znajomości, sami dzwonią, jeśli maturzyści chcą iść na dobre studia i kontynuować grę; naszym atutem jest bliskość Krakowa i tamtejszych uczelni – tłumaczy.

Nowe nabytki nie miałyby szans przebicia się w tamtych klubach, ale przywożą ze sobą kilka kilogramów młodzieżowych medali. Jakub Czubiński (Resovia) – „złoto” w MP kadetów 2009/10, „srebro” w MP juniorów 2010/11, „złoto” Młodej Ligi 2010/11 i „brąz” Młodej Ligi 2011/12; Piotr Kozub (Resovia) – „srebro” w MP juniorów 2010, „złoto” Młodej Ligi 2010/11 i „brąz” Młodej Ligi 2011/12; Michał Nieckarz (Resovia) – „złoto” MP młodzików 2007/08, „złoto” MP kadetów 2008/09 i 2009/10, „srebro” MP juniorów 2010/11, „złoto” Młodej Ligi 2010/11.
Ciekawy życiorys ma 21-letni Sebastian Sobaniec, leworęczny środkowy, który w 2007 roku ze Skrą zdobył złoty medal mistrzostw Polski kadetów. Po przyjeździe do Krakowa poświęcił się jednak studiom na Akademii Górniczo-Hutniczej i teraz wznawia karierę. – Wiosną cały czas ćwiczył z nami, a w ciągu kolejnych miesięcy może osiągnąć niezłą formę – uważa szkoleniowiec.

Niejako na drugim biegunie jest Mateusz Mrozowski, który po siedmiu latach nieprzerwanych występów w krakowskich klubach oraz na piasku, wraca w rodzinne strony, w okolice Limanowej. Popularny „Bomba”, ubiegłosezonowy libero I-ligowej Wandy Instal, doszedł do wniosku, że najwygodniej będzie mu dojeżdżać stamtąd do Bochni.
– Duże nadzieje wiążę ze świetnie wyszkolonym technicznie, mierzącym 198 cm i preferującym szybką siatkówkę rozgrywającym Adamem Szałańskim, dwukrotnym srebrnym medalista Młodej Ligi, a także z dynamicznym Jakubem Czubińskim – zwierza się trener. – Wciąż czekam na potwierdzenie od jednego przyjmującego i jednego środkowego, wtedy skład byłby zamknięty.

Pytany o pieniądze, Banaszak zastrzega: – Nie ma kokosów, sytuację nazwałbym średnią. Opieramy się na tym, że przychodzący do nas zawodnicy nie mają wielkich wymagań finansowych; są młodzi i chcieliby z wieku juniorskiego wejść do siatkówki ligowej, a my im to umożliwimy.
Zespół jest finansowany przez miejscowy MOSiR, w którego strukturach działa, i firmę przetwórstwa rybnego Contimax. II trener i kierownik drużyny, Czesław Kumorek prowadzi rozmowy z dwiema firmami lokalnymi. Ich zaangażowanie pozwoliłoby prawdopodobnie na skonstruowanie budżetu sięgającego 250 tysięcy złotych.
To już byłoby bardzo dobrze; nie wiem, czy się uda – mówi Banaszak, którego do Krakowa ściągnęła Politechnika, gdzie miał występować i szkolić młodzież, a teraz dzieli ławkę trenerską z pracą specjalisty ds. zatrudnienia w Chemobudowie. – Spokój kompensuje się ze stresem – odpowiada z uśmiechem na pytanie, jak po weekendowych emocjach ligowych odnajduje się w nudnawej roli urzędnika działu kadr.
PAWEŁ FLESZAR

Kadra Contimax MOSiR Bochnia na nowy sezon (w nawiasach – ostatnia przynależność klubowa zawodników przychodzących):
Rozgrywający: Jakub Habel, Adam Szałański (Skra Bełchatów – Młoda PlusLiga)
Atakujący: Maciej Ignatowski (Politechnika Warszawa, Młoda PlusLiga), Krystian Kmiecik
Przyjmujący: Jakub Czubiński (Resovia), Karol Galiński, Roman Kącki (Skra), Piotr Kozub Resovia),
Środkowi: Michał Nieckarz (Resovia), Damian Nowak, Sebastian Sobaniec (wznowił karierę, wcześniej Skra)
Libero: Mateusz Mrozowski (Wanda Instal Kraków)

Skomentuj