Krakowianki wespną się na Wieżycę?

Co najmniej jedna trzecia składu zmieni się u beniaminka I ligi, AGH Galeco Wisły. Zarówno „Biała Gwiazda” jak i druga krakowska drużyna – Armatura Eliteski UEK – mogą mieć na zapleczu ekstraklasy nowego rywala.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Pisaliśmy niedawno TUTAJ o rezygnacji z siatkówki przez Sabinę Rusinek. Propozycji gry w AGH Galeco Wiśle nie otrzymały natomiast Klaudia Janota, Alicja Leszek i Aleksandra Stachowicz. Całą trójką interesują się zespoły drugoligowe, najwięcej ofert ma ta pierwsza.
Z ekipy „Białej Gwiazdy” odejdzie też raczej jej kolejna – po Rusinek – wychowanka, Paulina Stojek, która w minionym sezonie nierzadko była filarem przyjęcia (wraz z libero, Karoliną Tokarczyk) i ataku (z Magdą Jagodzińską).

Bardzo prawdopodobne jest dołączenie do Wisły rozgrywającej Iwony Kuskowskiej i skrzydłowej Magdy Żochowskiej (pisaliśmy już o tym TUTAJ). W orbicie zainteresowań klubu jest kilka innych siatkarek, w tym środkowa Dominika Nowakowska. Wychowanka AZS UMCS TPS Lublin ma 20 lat i 187 cm wzrostu. Jest absolwentką sosnowieckiej SMS i reprezentantką kraju w kategoriach młodzieżowych. W minionym sezonie występowała w I-ligowym AZS KSZO Ostrowiec Św.

Niewykluczone, że Wiśle oraz Armaturze Eliteskom UEK przyjdzie z Krakowa jeździć na I-ligowe mecze na Kaszuby. Toczą się bowiem rozmowy o przejęciu przez działającą tam Wieżycę 2011 Stężyca (jest to gmina w powiecie kartuskim) miejsca po Jadarze Politechnice Radom. Wieżyca kupiła niedawno miejsce w II lidze od Gedani i zbudowała bardzo silny skład, włącznie z zawodniczkami z obszernym ekstraklasowym dossier, prowadzonymi przez wieloletniego trenera tegoż gdańskiego klubu, Grzegorza Wróbla (pisaliśmy o tym TUTAJ, a skład zaprezentowany 1 czerwca w Szymbarku można znaleźć TUTAJ).

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, budżet Wieżycy może sięgać nawet 600 tysięcy złotych. W myśl przepisów, nie mogłaby ona kupić w jednym sezonie miejsca o dwie ligi wyżej (z trzeciej do pierwszej), ale w tym przypadku ewentualna transakcja polegałaby na czym innym: kupnie przez stowarzyszenie GKS Wieżyca 2011 akcji spółki Jadar Sport S.A., do której należy prawo do występów w I lidze. Odtąd spółka działałaby w Stężycy.
Sprawa jest mocno zawikłana od strony formalnej, finał pozostaje niepewny (klub z Kaszub zaangażował nawet kancelarię prawniczą dla sprawdzenia wszystkich problematycznych kwestii). Być może coś rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu, kiedy przedstawiciele Wieżycy 2011 mają się spotkać w Radomiu z władzami Jadaru Sport S.A.
PAWEŁ FLESZAR

Skomentuj