Krakowski spleen

Na tydzień przed upływem terminu – Wisła chce zgłosić drużynę do I ligi siatkarek, być może zrobi to również AZS UEK. W przypadku obu klubów nie jest to jednak równoznaczne z udziałem w rozgrywkach. Pod Wawelem można znaleźć wszystko, co ma posłużyć startowi na zapleczu ekstraklasy, poza najważniejszym – pieniędzmi.

– Nie poddajemy się; zgłaszamy siatkarki do I ligi – mówi Dariusz Zastawny, członek zarządu TS Wisła, w przeszłości mocno związany również z klubową sekcją siatkówki. – Jak zawsze staram się patrzeć pozytywnie w przyszłość – zapewnia, pytany, czy dopuszczają ewentualność późniejszego wycofania.
O sytuacji zespołu „Białej Gwiazdy”, powstałej po rezygnacji dotychczasowych mecenasów pisaliśmy TUTAJ. Przy Reymonta mają nadzieję, że zyskany teraz czas pozwoli zakończyć sukcesem poszukiwania źródeł finansowania. Według naszych ustaleń, w tej chwili seniorski zespół siatkarek nie ma aktualnych kontraktów z dużymi sponsorami, z zawodniczkami, ani nikim ze sztabu szkoleniowo-medycznego. W klubie jednak można usłyszeć, że toczą się rozmowy z firmami – kandydatami na sponsorów. W granicach połowy lipca może też dojść do, planowanego już wstępnie na czerwiec, spotkania prezesa Ludwika Miętty-Mikołajewicza z rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej, na której zaangażowanie ciągle liczą w Wiśle.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

– Od maja nie zmieniły się nasze plany, myślimy o zgłoszeniu się do I ligi – mówi Bartosz Wanat, prezes AZS UEK, o którego majowej kondycji informowaliśmy TUTAJ. – Na razie jednak nie chcę składać jednoznacznych deklaracji. Zastanawiamy się jeszcze jak to poukładać. Ostateczną decyzję podejmiemy w przyszłym tygodniu. W tej chwili nie mamy sponsora, który by utrzymał drużynę, czy też takiego, wokół wkładu którego można by zacząć ją budować.

Termin zgłoszenia PZPS wyznaczył na 10 lipca, a do 15 lipca trzeba wnieść opłatę w wysokości 1500 zł. Późniejsze wycofanie pociąga za sobą karę 2500 złotych (jeśli nastąpi do 30 dni przed rozpoczęciem rozgrywek) lub 5000 zł (później niż 30 dni przed rozpoczęciem). 30 czerwca upłynął okres składania wniosków licencyjnych dla klubów I-ligowych, w tym oświadczeń o braku zadłużenia wobec różnych podmiotów. Dokumenty można jednak złożyć lub uzupełniać później, wnosząc tylko opłatę administracyjną – 2000 zł. Z drugiej strony: można zgłosić wniosek licencyjny, a nie zgłosić się 10 lipca do I ligi i nie pociąga to za sobą poważnych reperkusji. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, zarówno Wisła jak i AZS UEK złożyły wnioski licencyjne i całość bądź też znaczną część dokumentów.

Oba kluby mają hale, widzów, naturalnych – związanych z nimi od dawna – kandydatów na trenerów: Zenona Matrasa w Wiśle i Przemysława Płaczka w AZS UEK. Mimo ruchu na rynku transferowym – m.in. cztery siatkarki odeszły z Wisły do Developresu Rzeszów, a trzy z „Ekonomicznej” do Zawiszy Sulechów – jest ciągle w Krakowie potencjał do obsadzenia I-ligowego składu. Z grona zawodniczek związanych na różne sposoby (np. prywatnie) z tym miastem, czy też skłonnych ze względu na dawne związki do niego przyjechać, dałoby się w tym momencie jeszcze stworzyć dobry zespół. Nie wiadomo jednak, czy ciągle będzie tak za kilkanaście, albo nawet kilka, dni. Czy skorzysta z tego któryś z klubów. Czy – jak w przywołanej w tytule piosence Maanamu – nadejdzie „wiatr, co rozgoni ciemne, skłębione zasłony”…
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.