Męska rewolucja

Na zapleczu ekstraklasy siatkarzy, w której wystartuje AGH 100RK AZS Kraków, wszystko potoczy się ukształtowanym kilka lat temu torem. Natomiast w II lidze męskiej dojdzie do poważnych zmian – w ilości i układzie grup oraz w systemie rozgrywek.

Kwestie te zostały opracowane na wczorajszym posiedzeniu Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a dzisiaj zatwierdziło je Prezydium Zarządu PZPS.
I liga siatkarzy wystartuje 5 października. Do 22 lutego 2014 r. zostaną rozegrane 22 kolejki rundy zasadniczej. 8 marca rozpocznie się trzyrundowy play off, w którym zagra osiem najlepszych zespołów, a pozostała czwórka zmierzy się w play out (systemem 9-12, 10-11), a przegrani zostaną zdegradowani do II ligi.
W I lidze wystąpi dwunastka; poza krakowskimi akademikami będą to: Avia Świdnik, Cuprum Lubin, KPS Siedlce, KS Milicz, TKS Tychy, Pekpol Ostrołęka, Camper Wyszków, MKS MOS Będzin, Ślepsk Suwałki, Kęczanin Kęty, Stal PWSZ Nysa.

Z kolei II liga siatkarzy będzie liczyła 6 grup! Zostały do niej zakwalifikowane kluby, które miały prawo występów po minionych rozgrywkach, ale również wszystkie, które złożyły aplikacje do Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Było wiele podań, stworzyliśmy więc nowe miejsca w II lidze – tłumaczy przewodniczący Wydziału Rozgrywek, Jacek Sęk. – Czy liczymy się z obniżeniem poziomu rozgrywek? Takie ryzyko istnieje, ale w konkurencji siatkarzy nie obawiałbym się go. To długofalowy projekt powiązany z Siatkarskimi Ośrodkami Szkolnymi. Proszę zwrócić uwagę, że już za dwa lata zaczną je opuszczać absolwenci liceów, a potem co roku liczba nowych zawodników będzie rosnąć. W ten sposób łączymy szkolenie z systemem rozgrywek.

Skład wszystkich grup podajemy pod tekstem, natomiast grupa VI (południowo-wschodnia), w której występują drużyny z Małopolski wygląda następująco: Hutnik Dobry Wynik Kraków, Contimax MOSiR Bochnia, MKS Andrychów, Wisłok Strzyżów, Karpaty Krosno, STS Skarżysko-Kamienna, Błękitni Ropczyce, Volleyball Sanok, Energetyk Jaworzno.
Rozpoczną one rywalizację 28 września. Po rozegraniu dwóch rund (mecz i rewanż) zakończonych 18 stycznia… nie będzie play off! Pięć czołowych zespołów znowu rozegra dwie rundy mecz i rewanż każdy z każdym, punkty zdobyte w poprzedniej rundzie się kasują, ale na starcie uczestnicy będą mieli  przyznane punkty bonusowe (odpowiednio, patrząc od pierwszego: 9-6-3-1-0), które będą liczyć się do tabeli. Drugą część rozgrywek zaplanowano na okres 25 stycznia – 12 kwietnia 2014 r. Dwie pierwsze ekipy wejdą do rozgrywek centralnych o I ligę.
Z kolei zespoły z miejsc 6-9 zagrają o utrzymanie (punkty bonusowe 9-6-3-0).

Natomiast grupy, które mają po osiem drużyn (istnieje taka możliwość także w przypadku grupy IV, gdyż nie do końca pewny jest los STS Skarżysko) dzielą się na dwie części w myśl zasady 1-4 i 5-8 (w obu – punkty bonusowe 9-6-3-0) .
Rozgrywki centralne o awans też są nietypowe. Najpierw czekają nas trzy turnieje półfinałowe, w każdym po cztery ekipy (rywalizować ze sobą będą grupa 1 i 2, 3 i 4, 5 i 6). Wyjdą z nich po dwie pierwsze i stworzą sześciozespołowy turniej finałowy. Zespoły w nim zostaną za pomocą losowania podzielone na dwie grupy (z założeniem, że w jednej grupie nie mogą się znaleźć wszyscy zwycięzcy półfinałów). Przez trzy dni zespoły grają w grupach każdy z każdym, a czwartego dnia zwycięzcy grup zmierzą się z drugimi zespołami w grupach. Dwie wygrane drużyny awansują do I ligi.

Turnieje półfinałowe zaplanowano na 2-4 maja, a turniej finałowy na 15-18 maja. – Tak jak w ostatnich latach dopiero w listopadzie poznamy terminy międzynarodowych rozgrywek młodzieżowych, więc daty nie są w stu procentach pewne – zastrzega Jacek Sęk. – Nie boję się powiedzieć, że opracowany przez nas system powinien się sprawdzić. Uważam, że rozgrywki będą ciekawe i przyniosą więcej emocji niż przy klasycznym play off. Może powinniśmy to opatentować, jeśli inne kraje zechcą z nich skorzystać – kończy żartem przewodniczący WR.
PAWEŁ FLESZAR

Pozostałe grupy II ligi siatkarzy
Grupa I (północno-zachodnia): AZS UAM Poznań, Krispol Września, Morze-Bałtyk Szczecin, Olimpia Sulęcin, GTPS Gorzów Wlkp., LO MS Świnoujście, Orzeł Międzyrzecz, Wilki Wilczyn, Orion Sulechów.

Grupa II (południowo-zachodnia): Juvenia Głuchołazy, Victoria Wałbrzych, Gwardia Wrocław, Bielawianka Bielawa, AZS UZ Zielona Góra, Sobieski Żagań, Astra Nowa Sól, Chrobry Głogów, Ołavia Oława.

Grupa III (centralna): Czarni Rząśnia, Caro Rzeczyca, AKS UŁ Łódź, Bzura Ozorków, Lechia Tomaszów Maz., SMS PZPS Spała, MKS Kalisz, Exact Systems Częstochowa, Salos SL Ostrów Wlkp.

Grupa IV (północno-wschodnia): AZS UWM Olsztyn, Pronar Parkiet Hajnówka, MKS MOS Wola Warszawa, Centrum Augustów, Huragan Wołomin, Huragan Międzyrzec Podlaski, AZS UW Warszawa, Wicher Wilkasy, Stoczniowiec Gdańsk.

Grupa V (południowa): Volley Rybnik, Warta Zawiercie, AZS Politechnika Opolska, Rafako Racibórz, Czarni Katowice, KS Jastrzębie Zdrój II, Górnik Radlin, UKS Strzelce Opolskie.

Komentowanie zablokowane.