Montowanie czuba tabeli

Jutro wznawia treningi Szóstka Biłgoraj; poprowadzi je Roman Murdza, a jedną z jego podopiecznych będzie utalentowana Maja Świątek. Zamieszczamy też podsumowanie dotychczasowego okresu transferowego w grupie IV drugiej ligi siatkarek.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

– Liczę, że z Mają to będzie niezły strzał – mówi nowy szkoleniowiec biłgorajskiej drużyny o 19-letniej, mierzącej 178 cm skrzydłowej, tegorocznej brązowej medalistce mistrzostw Polski juniorek. Świątek była też podporą II-ligowego Bolesława Rzeszów, występowała jako atakująca, ale nierzadko przyjmowała też serwis.
Z drugiej strony, dzisiaj ostatecznie upadła możliwość pozyskania Katarzyny Galicy – w ostatnich sezonach rozgrywającej Siarki Tarnobrzeg, z którą Murdza kilkanaście lat temu pracował w Stali Mielec (wówczas nosiła panieńskie nazwisko Ząbek i często występowała także jako libero). – Niestety, odmówiła, głównym powodem była konieczność opieki nad dzieckiem – wyjaśnia trener. – Pewnie łatwiej jej będzie pogodzić to z grą w Tarnobrzegu, a my będziemy szukać w innym kierunku.

Poza ósemką, którą podajemy poniżej, w zajęciach będzie uczestniczyć kilka młodych wychowanek Szóstki, które też mają szansę znaleźć się w kadrze II-ligowej. Trwają starania o kolejne wzmocnienia, a jedną wartościową siatkarkę Szóstka ma niejako „w zanadrzu”. To wychowanka Wisły Kraków, ograna w kilku I-ligowych klubach 29-letnia Agnieszka Seta, która ze względów osobistych osiedliła się w Lublinie. W tej chwili nie może jednak ćwiczyć, gdyż jest po operacji barku. – Nie wiadomo, ile potrwa rekonwalescencja, ale będziemy z Agnieszką „na telefonie”, niewykluczone, że dołączy do nas w trakcie sezonu – wyjaśnia Murdza, wyjawiając, że jutro ma podpisać kontrakt z Szóstką. Ten utytułowany (mistrzostwo Polski 1996, kilka innych medali) szkoleniowiec w latach 80. pracował już w II lidze: w Czarnych Radom (z mężczyznami), Radomką i Stalą Mielec, notował też z tymi drużynami awanse. Nie chce snuć jednak analogii z tamtymi czasami, przypominając, że II liga była wówczas zapleczem ekstraklasy, a jej poziom bywał bardzo wysoki.

W sezonach 2008-2012 Szóstka walczyła bezskutecznie o awans do I ligi, w najbliższym mniejszy będzie budżet płac, ale w zespole jest ciągle kilka silnych punktów. – Na razie wolałbym powstrzymać się od ocen i prognoz, kiedy już będziemy mieli pełny skład i chwilę razem poćwiczymy, będę mądrzejszy – mówi Roman Murdza. – Na pewno chcemy zmontować coś, co pozwoli powalczyć w czubie tabeli.
W drugi weekend września (9-10) Szóstka urządza tradycyjny turniej Sitogród, w którym na pewno wezmą udział AZS KSZO Ostrowiec Św. i Politechnika Śląska Gliwice. – Czekamy też na decyzję PLKS Pszczyna i Tomasovii, jeśli potwierdzą udział, to zagramy w piątkę, „każdy z każdym” – opowiada kierownik biłgorajskiej drużyny, Ziemowit Kuliński. Dodaje, że Szóstka być może wyjedzie na turniej do Warszawy, 21-23 września, na który ma zaproszenie: – Organizuje go Politechnika i wygląda to bardzo ciekawie: trzydniowe zawody, osiem zespołów.

Dzisiaj Polski Związek Piłki Siatkowej rozesłał do klubów II ligi siatkarek podział na grupy. Są w nich spore dysproporcje: dwie  (I i III) mają po 9 drużyn, a grupa II aż 12. W grupie IV („małopolsko-podkaropacko-lubelskiej”) jest 11 ekip – na dole podajemy ich spis wraz z linkami do tekstów, w których opisywaliśmy ich sytuację. Z tego, co wczoraj mówiła Angelika Miś, sekretarz Wydzialu Rozgrywek PZPS, a o czym sportkrakowski.pl pisał TUTAJ, można wnioskować, że grupa IV (podobnie jak II) wystartuje 29 września, a dwie pozostałe – 13 października. Terminarze powinny być znane do końca tygodnia.
PAWEŁ FLESZAR

Obecny skład Szóstki Biłgoraj (do tego dochodzi kilka klubowych juniorek; w nawiasach poprzednie kluby pozyskanych zawodniczek):
rozgrywająca: Martyna Frączek
skrzydłowe: Sylwia Obszyńska, Maja Świątek (MKS V LO Rzeszów), Sylwia Szeliga, Dominika Żółtańska
środkowe: Daria Kundera, Martyna Wyszomierska
libero: Paulina Czekajska (Pogoń Proszowice via PLKS Pszczyna)
trener: Roman Murdza

Skład grupy IV: Dalin Myślenice (przedstawialiśmy jego sytuację TUTAJ i TUTAJ), Developres Rzeszów (TUTAJ), Jedynka Tarnów (TUTAJ), MKS MOS Wieliczka (TUTAJ), Pogoń Proszowice (TUTAJ), PWSZ Karpaty Krosno (TUTAJ i TUTAJ), San Jarosław (w dużej mierze to MKS V LO Rzeszów, o czym można przeczytać TUTAJ i TUTAJ), Sandecja Nowy Sącz (TUTAJ), Siarka Tarnobrzeg (odejdą z niej środkowe: Małgorzata Hajduk – do Jedynki Tarnów, Anna Mysiak – na studia do Krakowa, nie wiadomo, gdzie zagra), Szóstka Biłgoraj, Tomasovia Tomaszów Lubelski (prawdopodobnie dołączy Joanna Chmura, przyjmująca Patrii Sędziszów Młp.).

Komentowanie zablokowane.