Nie tylko warszawiaki to cwaniaki

Dwa zupełnie różne mecze odbyły się w czwartkowy wieczór na obiektach Uniwersytetu Jagiellońskiego: siatkarki łatwo zwyciężyły Krakowską Akademię, a siatkarze po zaciętej walce przegrali z Uniwersytetem Pedagogicznym.

W meczu kobiet tylko na starcie był remis – 3:3 – a potem pociągnęły wynik serwisem Zuzanna Olejniczak (9:3) i Żaneta Jewuła (z 9:5 na 15:5). Kiedy dwa asy dołożyła Katarzyna Rerak, zrobiło się 21:6, a po trzech asach Klaudii Gębskiej – 25:9.
Druga partia zaczęła się od 12:0, a czego nie załatwiła podaniami Aneta Dzwonnik, dokańczała linia: Olejniczak, Karina Puchalska, Weronika Pniok. Po trzech asach z rzędu tej ostatniej było 16:1, dalej 18:3, 22:4, 25:7.
Dziewczyny z UJ są bliskie uplasowania się na drugiej pozycji w grupie, za plecami AGH. Rozstrzygnie o tym ich mecz z Uniwersytetem Rolniczym, w którym do sukcesu wystarczy im jeden zdobyty set.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Duże szanse na drugie miejsce mieli ich koledzy z uczelni, ale po czwartkowej porażce, w pierwszym po ponadpółtorarocznej przerwie występie we własnej hali, ich sytuacja się skomplikowała.
Ekipa UP przybyła na Piastowską bardzo zmotywowana, starała się od początku zyskać inicjatywę (4:2 po trzech wejściach na środku Pawła Nowaka) i robiła to później, nie zrażając się chwilowymi stratami prowadzenia (6:4, 9:6, 9:10, 12:11, 16:13). Wreszcie goście wyszli na 19:15, trener miejscowych, Zenon Matras wziął czas, po którym jego podopieczni zaliczyli najdłuższą udaną serię. Przeciwnicy mieli kłopoty z zagrywką Bartłomieja Wleciała, popełniali też błędy (np. na dotknięcie siatki naciągnął ich Szymon Dyrlaga), Mateusz Czerwiński sfinalizował dwie kontry, Mateusz Kosiorek jedną, a na tablicy zapis zmienił się na 20:19, a później 23:20.
Kiedy Czerwiński przygrzmocił po prostej z prawej flanki, przybijając do linii bocznej obrońcę, jego drużyna zyskała trzy setbole (24:21). Pierwszego obronił Nowak, przy drugim Julian Mituniewicz dotknął górnej taśmy. Następną piłkę miał tak samo, niewygodną, przechodzącą, ale skacząc do wystawy schował ręce, czym kompletnie zaskoczył rywali.
25:23. – Paweł Zagumny… – śmiał się Matras, a choć tak wiele dzieli Julka od „Gumy”, to łączy nie tylko cwaniackie zagranie, które jest wizytówką tamtego. Obaj są wychowankami słynących ze szkolenia młodzieży warszawskich klubów: Zagumny – MKS MDK, a Mituniewicz – Metra.

– Odważnie, bez kompleksów; gdy idziesz do ataku, nie masz się zastanawiać, czy trafisz, tylko gdzie powinieneś trafić – mobilizował swój zespół podczas jednej z przerw grający trener UP, Paweł Leja, który dzisiaj z konieczności przekwalifikował się ze skrzydłowego na środkowego. Nie spodziewał się chyba, że w drugiej odsłonie jego słowa będą czarnym proroctwem, bo po obu stronach nie mniej punktów było owocem piłek udanych co zepsutych. Na ogół z przodu byli popełniający nieco mniej błędów goście, ale wydawało się, że powtórzy się scenariusz z poprzedniej partii i finisz będzie należał do UJ-otu, bo po dwóch zbiciach Michała Flaszowskiego i „czapie” Kosiorka zapis odwrócił się z 19:21 na 23:21. Bohaterem został jednak niewysoki Maciej Tubek, ścięciem ze skrzydła i wspólnym blokiem z Leją wnosząc decydujący wkład w zwycięstwo 25:23.
„Pedagodzy” w każdej z trzech części radzili sobie również cwaniactwem, w trudnych momentach włączając tryb „wycieranie parkietu”. Po pieczołowitych zabiegach nawierzchnia była nie tylko bardziej sucha i wypolerowana, ale też zwykle – poza jednym z siedmiu przypadków – robili w następnej akcji „przejście”.
Do połowy tie-breaka przeważali gospodarze (6:4, 8:5), potem stan się wyrównał (10:10, 13:13), aż Tomasz Zacharski uderzył w plac, a przeciwnicy w aut. 13:15.
W tej grupie o kolejności rozstrzygną przyszłotygodniowe spotkania pomiędzy Politechniką Krakowską i Uniwersytetem Ekonomicznym oraz UJ i PK. Terminy ich rozegrania można znaleźć w naszym kalendarzyku.
PAWEŁ FLESZAR

Akademickie mistrzostwa Małopolski siatkarek – grupa A:
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI – KRAKOWSKA AKADEMIA 2:0 (25:9, 25:7)
Sędziowali: Anna Krzak i Marcin Skrobot (Kraków).
UJ: Gębska, Pniok, Rerak, Olejniczak, Jewuła, Puchalska oraz Kajdas (l), Harabasz, Dzwonnik. Trener: Zenon Matras.
KA: Jackowska, Rozhańska, Budziaszek, Skomorkhova, Opria, Miroshniczenko oraz Sorokinska (l), Soto. Trener: Andrzej Szymczyk.

Pozostałe wyniki i tabele obu grup AMM siatkarek można znaleźć TUTAJ

Akademickie mistrzostwa Małopolski siatkarzy – grupa B:
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI – UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY 1:2 (25:23, 23:25, 13:15)
Sędziowali: Krzak i Zbigniew Rybicki (Kraków). Widzów: 20.
UJ: Mituniewicz, Czerwiński, Dyrlaga, Kosiorek, Flaszowski, Wleciał oraz Kwaśny (l). Trener: Matras.
UP: Krochmal, Borowiec, Nowak, Zacharski, Tubek, Leja oraz Furman (l), Kozubek. Trener: Paweł Leja.

Pozostałe wyniki i tabele obu grup AMM siatkarzy można znaleźć TUTAJ

Komentowanie zablokowane.