Nowa siła w grupie IV

W styczniu pojawiła się informacja o budowie na bazie Bolesława Rzeszów silnej drużyny siatkarek, która w oparciu o możnego sponsora i wzmocnienia, miałaby w przyszłym sezonie wywalczyć awans do I ligi. Tamten pomysł szybko upadł, ale w Rzeszowie powstaje nowy, nie mniej ciekawy, projekt pod batutą tej samej co wcześniej firmy – DevelopRes. Zespół miałby występować w grupie IV drugiej ligi w miejsce Patrii Sędziszów Młp.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Trwają poszukiwania trenera. Jako pierwszy propozycję otrzymał, prawie pół wieku związany z miastem nad Wisłokiem, utytułowany, Jan Such. Odmówił jednak, ale jeżeli po sezonie odejdzie z Campera Wyszków, w którym pracuje, to w nowym projekcie może zostać koordynatorem szkolenia (o czym niżej). Wśród kandydatów do poprowadzenia ligowej drużyny wymieniani są nieoficjalnie: Dariusz Pomykalski (Pogoń Proszowice, którą stworzył od podstaw), Paweł Wrzeszcz (obecnie bez klubu, wcześniej Szóstka Biłgoraj i PLKS Pszczyna, być może zostanie niedługo również doktorantem Uniwersytetu Rzeszowskiego), także mielczanie – Jacek Wiśniewski (tamtejsza Stal, która nie wiadomo, czy przetrwa degradację) i Tomasz Kamuda (ostatnio Sparta Warszawa, którą opuścił w trakcie sezonu).

Generalną ideą jest stworzenie drużyny zakorzenionej w lokalnym środowisku, z zawodniczek wywodzących się z Rzeszowa lub regionu, czy też związanych z tym miastem w inny sposób, zwłaszcza studiami. Anna Podolec, Sylwia Pelc i Gabriela Wojtowicz to za wysokie progi, za to w orbicie zainteresowań jest sporo nazwisk z następującej listy: Ewelina Ryznar (Jedynka Aleksandrów Łódzki), Żaneta Baran, Justyna Ordak, Katarzyna Walawender (wszystkie Armatura Eliteski UEK), Agata Babicz (jedyna mielczanka w Stali), Karolina Filipowicz, Paula Rauch (obie Szóstka Biłgoraj), Sylwia Bielecka, Katarzyna Warzocha (obie Karpaty Krosno). Lista będzie z pewnością dłuższa, dojdą do niej zawodniczki spoza regionu (bo też nie wszystkie z powyższych trafią do nowego zespołu).
Wykorzystana zostanie również część potencjału sędziszowskiej Patrii, która wróci do III ligi (zresztą miejsca w II lidze, jakie ma teraz przekazać do Rzeszowa nie wywalczyła, ale w 2009 r. wykupiła „dziką kartę” od PZPS). Prawdopodobne jest objęcie przez Monikę Bartnicką funkcji II trenera bądź zawodniczki, a niewykluczone – że obu.

Prezes i współzałożyciel Patrii, Wiesław Kozieł – komisarz sędziowski w siatkarskiej ekstraklasie – jest wiceszefem nowego klubu. Natomiast prezesem został Rafał Mardoń, członek zarządu DevelopRes-u, wciąż czynny siatkarz. 35-letni Mardoń pochodzi z Brzeska i długo występował w podstawowym składzie tamtejszego Okocimskiego, włącznie z awansem do I ligi i grą w niej (1998-2000). Skończył krakowską Akademię Ekonomiczną, a potem studia podyplomowe w hanowerskiej GISMA Business School realizującej program Purdue University z USA. Grał wówczas w lokalnych niemieckich zespołach, a po powrocie do Polski i podjęciu pracy w rzeszowskiej firmie Resbud, reprezentował II-ligowe ekipy Błękitnych Ropczyce i Wisłoka Strzyżów, a w dwóch ostatnich sezonach trzecioligową Głogovię Głogów Młp., z która w miniony weekend odpadł w półfinale baraży o awans.
Co ciekawe, tradycje działaczowskie w rodzinie Mardoniów są bardzo żywe. Ojciec Rafała, Tadeusz Mardoń kierował sekcją siatkówki Okocimskiego, był jej sponsorem, a przede wszystkim – pomagał w pozyskaniu środków od browaru Carlsberg, co legło u podstaw największej prosperity klubu. Obecnie szefuje Gryfowi Brzesko, gdzie członkiem zarządu jest drugi syn, Paweł Mardoń, niegdyś rozgrywający Okocimskiego Brzesko i Energetyka Jaworzno.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Ryszard Walas, prezes i współwłaściciel DevelopRes-u, który weźmie na siebie gros ciężaru finansowania. Zespół prawdopodobnie będzie nosił nazwę DevelopRes Rzeszów (choć może dojśc jakiś dodatkowy człon).
Przy dużym zainteresowaniu będzie występował w hali ROSiR, mogącej pomieścić 800-1000 widzów i mającej ogromne tradycje. Grały w niej legendarne rzeszowskie drużyny, mistrzowie Polski: siatkarze i koszykarze – „Bieszczadzkie Wilki”.
Projekt zakłada również stworzenie systemu szkolenia młodzieży w oparciu o Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 – Gimnazjum nr 7 i LO nr 12 – posiadający nowe obiekty sportowe.
PAWEŁ FLESZAR

Skomentuj