Nowe szaty drugiej ligi

W najniższej klasie siatkarskich rozgrywek centralnych w konkurencji mężczyzn dość znacznie został zmodyfikowany system, natomiast w obu grupach „południowo-wschodnich” zmieniła się liczebność – tutaj podajemy ich skład.

Układem grup, włączaniem do nich nowych zespołów, zasadami awansu i spadku, itp. zajmował się z miniony weekend Wydział Rozgrywek PZPS, a dzisiaj zaproponowane przez niego rozwiązania przyjął zarząd Związku.
Grupa VI drugiej ligi siatkarzy będzie liczyła 10 zamiast 9 zespołów. Został do niej zakwalifikowany Kłos Olkusz, który zajął drugie miejsce w turnieju finałowym o awans. – W związku z poszerzeniem Plus Ligi i I ligi władze PZPS już wcześniej postanowiły uzupełnić powstałe wakaty. Jako że zgłosiło się trochę więcej klubów, wszystkie zostały przyjęte, dzięki czemu grupy mają po 10 lub 9 uczestników – tłumaczy Jacek Sęk, szef Wydziału Rozgrywek.
Skład grupy VI: Hutnik Kraków, Contimax MOSiR Bochnia, MKS Andrychów, Kłos Olkusz, Płomień Sosnowiec, Błękitni Ropczyce, Wisłok Strzyżów, MCKiS Energetyk Jaworzno, TSV Mansard Sanok, Karpaty PWSZ Krosno.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Ciekawostką jest obecność Płomienia Sosnowiec, w którym ostatnio występowali pamiętani z Wandy Instal Kraków, Bartłomiej Soroka i Mariusz Syguła (a teraz przenieśli się do Energetyka Jaworzno). Najbardziej interesujący jest jednak skorygowany system rozgrywek, w którym nie będzie już drugiego etapu na sposób „ligowy” z punktami bonusowymi. – Tamto rozwiązanie nie było najszczęśliwsze, pojawiało się sporo głosów negatywnych, więc od niego odstąpiliśmy – wyjaśnia Sęk.
Faza zasadnicza – „każdy z każdym”, mecz i rewanż – zacznie się 27 września (Hutnika kilka dni wcześniej powinien wziąć udział w Pucharze Polski), a skończy 21 lutego przyszłego roku. Dla ekip z miejsc 5-6. będzie to zamknięcie sezonu. W play off wystąpi czołowa czwórka, która rozegra jedną rundę (1-4, 2-3), do trzech zwycięstw. Wyłonieni w ten sposób mistrz i wicemistrz grupy wejdą do fazy ogólnopolskiej, gdzie odbędą się trzy turnieje półfinałowe – każdy po czterech uczestników. Z tychże turniejów po dwie najlepsze ekipy zakwalifikują się do turnieju finałowego, zaplanowanego na 29.4-3.5. Tam sześć drużyn zmierzy się najpierw w dwóch grupach, a potem w bezpośrednich meczach o awans „na krzyż” (1A – 2B, 1B – 2A). Dwaj zwycięzcy zdobędą promocję na zaplecze ekstraklasy.
„Dolna” czwórka grupy będzie walczyć w play out o utrzymanie, w pierwszej rundzie systemem 7-10, 8-9, do trzech zwycięstw, a w drugiej rundzie zmierzą się przegrani, znowu do trzech zwycięstw. Przegrany w drugiej rundzie spada z II ligi, tak jak w minionym sezonie nie będzie baraży z trzecioligowcami.

Natomiast w grupie IV drugiej ligi siatkarek będzie mniej drużyn, niż poprzednio – dziewięć. Wszystko przez to, że z różnych powodów zrezygnowały ze startu uprawnione do tego dwie rzeszowskie (AZS UR i Developres MKS V LO) oraz dwie krakowskie (Wisła i AZS UEK). Za to zakwalifikowany został zgłoszony trzecioligowiec, Sokół Zator.
Obecne zestawienie: Bronowianka Kraków, Powiatowy Park Rozwoju Wieliczka, Pogoń Proszowice (formalnie zgłosił się ten klub, ale najprawdopodobniej będzie grał w Krakowie, jako AZS AGH), PKCH PWSZ Tarnów, Poprad Stary Sącz, Sokół Zator, Tomasovia Tomaszów Lub., MKS SAN-Pajda Jarosław, Szóstka Mielec.
Panie w grupie IV zaczną 27 września, a runda zasadnicza potrwa do 21 lutego. Później czołową czwórkę czekają półfinały play off, które wyłonią dwójkę (zostanie ona sklasyfikowana na miejscach 1-2 odpowiednio do pozycji po fazie zasadniczej), kwalifikującą się do ogólnopolskich turniejów półfinałowych. Takie turnieje będą dwa i po dwa zespoły z nich przejdą do turnieju finałowego, zaplanowanego na 1-3 maja. Dwie pierwsze drużyny z tego turnieju awansują na zaplecze ekstraklasy.
Klub, który zajmie 5. lokatę po fazie zasadniczej skończy wówczas sezon, natomiast sklasyfikowane niżej czeka play out; I runda – systemem 6-9, 7-8, do trzech zwycięstw, II runda – przegrani do trzech zwycięstw. Przegrany w II rundzie spada do III ligi.
U kobiet te regulacje funkcjonowały już poprzednio, ale tutaj wprowadzono jedną nowość. – Zrezygnowaliśmy z baraży pomiędzy przedostatnią drużyną II ligi a trzecioligowcem. Biorąc pod uwagę drugoligowe realia w ostatnim okresie, uznaliśmy, że są one zbędne – podsumowuje Jacek Sęk.
PAWEŁ FLESZAR

O rozwiązaniach w I ligach można przeczytać TUTAJ.

Kluby II-ligowe, których sytuację przed nowym sezonem przedstawialiśmy do tej pory:
Hutnik Kraków – TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ
Powiatowy Park Rozwoju Wieliczka – TUTAJ
Poprad Stary Sącz – TUTAJ
Sokół Zator – TUTAJ
MKS SAN-Pajda Jarosław – TUTAJ
Szóstka Mielec – TUTAJ
Bronowianka Kraków – TUTAJ

Komentowanie zablokowane.