Nowe szaty drugiej ligi

W najniższej klasie siatkarskich rozgrywek centralnych w konkurencji mężczyzn dość znacznie został zmodyfikowany system, natomiast w obu grupach „południowo-wschodnich” zmieniła się liczebność – tutaj podajemy ich skład.

Układem grup, włączaniem do nich nowych zespołów, zasadami awansu i spadku, itp. zajmował się z miniony weekend Wydział Rozgrywek PZPS, a dzisiaj zaproponowane przez niego rozwiązania przyjął zarząd Związku.
Grupa VI drugiej ligi siatkarzy będzie liczyła 10 zamiast 9 zespołów. Został do niej zakwalifikowany Kłos Olkusz, który zajął drugie miejsce w turnieju finałowym o awans. – W związku z poszerzeniem Plus Ligi i I ligi władze PZPS już wcześniej postanowiły uzupełnić powstałe wakaty. Jako że zgłosiło się trochę więcej klubów, wszystkie zostały przyjęte, dzięki czemu grupy mają po 10 lub 9 uczestników – tłumaczy Jacek Sęk, szef Wydziału Rozgrywek.
Skład grupy VI: Hutnik Kraków, Contimax MOSiR Bochnia, MKS Andrychów, Kłos Olkusz, Płomień Sosnowiec, Błękitni Ropczyce, Wisłok Strzyżów, MCKiS Energetyk Jaworzno, TSV Mansard Sanok, Karpaty PWSZ Krosno.

Ciekawostką jest obecność Płomienia Sosnowiec, w którym ostatnio występowali pamiętani z Wandy Instal Kraków, Bartłomiej Soroka i Mariusz Syguła (a teraz przenieśli się do Energetyka Jaworzno). Najbardziej interesujący jest jednak skorygowany system rozgrywek, w którym nie będzie już drugiego etapu na sposób „ligowy” z punktami bonusowymi. – Tamto rozwiązanie nie było najszczęśliwsze, pojawiało się sporo głosów negatywnych, więc od niego odstąpiliśmy – wyjaśnia Sęk.
Faza zasadnicza – „każdy z każdym”, mecz i rewanż – zacznie się 27 września (Hutnika kilka dni wcześniej powinien wziąć udział w Pucharze Polski), a skończy 21 lutego przyszłego roku. Dla ekip z miejsc 5-6. będzie to zamknięcie sezonu. W play off wystąpi czołowa czwórka, która rozegra jedną rundę (1-4, 2-3), do trzech zwycięstw. Wyłonieni w ten sposób mistrz i wicemistrz grupy wejdą do fazy ogólnopolskiej, gdzie odbędą się trzy turnieje półfinałowe – każdy po czterech uczestników. Z tychże turniejów po dwie najlepsze ekipy zakwalifikują się do turnieju finałowego, zaplanowanego na 29.4-3.5. Tam sześć drużyn zmierzy się najpierw w dwóch grupach, a potem w bezpośrednich meczach o awans „na krzyż” (1A – 2B, 1B – 2A). Dwaj zwycięzcy zdobędą promocję na zaplecze ekstraklasy.
„Dolna” czwórka grupy będzie walczyć w play out o utrzymanie, w pierwszej rundzie systemem 7-10, 8-9, do trzech zwycięstw, a w drugiej rundzie zmierzą się przegrani, znowu do trzech zwycięstw. Przegrany w drugiej rundzie spada z II ligi, tak jak w minionym sezonie nie będzie baraży z trzecioligowcami.

Natomiast w grupie IV drugiej ligi siatkarek będzie mniej drużyn, niż poprzednio – dziewięć. Wszystko przez to, że z różnych powodów zrezygnowały ze startu uprawnione do tego dwie rzeszowskie (AZS UR i Developres MKS V LO) oraz dwie krakowskie (Wisła i AZS UEK). Za to zakwalifikowany został zgłoszony trzecioligowiec, Sokół Zator.
Obecne zestawienie: Bronowianka Kraków, Powiatowy Park Rozwoju Wieliczka, Pogoń Proszowice (formalnie zgłosił się ten klub, ale najprawdopodobniej będzie grał w Krakowie, jako AZS AGH), PKCH PWSZ Tarnów, Poprad Stary Sącz, Sokół Zator, Tomasovia Tomaszów Lub., MKS SAN-Pajda Jarosław, Szóstka Mielec.
Panie w grupie IV zaczną 27 września, a runda zasadnicza potrwa do 21 lutego. Później czołową czwórkę czekają półfinały play off, które wyłonią dwójkę (zostanie ona sklasyfikowana na miejscach 1-2 odpowiednio do pozycji po fazie zasadniczej), kwalifikującą się do ogólnopolskich turniejów półfinałowych. Takie turnieje będą dwa i po dwa zespoły z nich przejdą do turnieju finałowego, zaplanowanego na 1-3 maja. Dwie pierwsze drużyny z tego turnieju awansują na zaplecze ekstraklasy.
Klub, który zajmie 5. lokatę po fazie zasadniczej skończy wówczas sezon, natomiast sklasyfikowane niżej czeka play out; I runda – systemem 6-9, 7-8, do trzech zwycięstw, II runda – przegrani do trzech zwycięstw. Przegrany w II rundzie spada do III ligi.
U kobiet te regulacje funkcjonowały już poprzednio, ale tutaj wprowadzono jedną nowość. – Zrezygnowaliśmy z baraży pomiędzy przedostatnią drużyną II ligi a trzecioligowcem. Biorąc pod uwagę drugoligowe realia w ostatnim okresie, uznaliśmy, że są one zbędne – podsumowuje Jacek Sęk.
PAWEŁ FLESZAR

O rozwiązaniach w I ligach można przeczytać TUTAJ.

Kluby II-ligowe, których sytuację przed nowym sezonem przedstawialiśmy do tej pory:
Hutnik Kraków – TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ
Powiatowy Park Rozwoju Wieliczka – TUTAJ
Poprad Stary Sącz – TUTAJ
Sokół Zator – TUTAJ
MKS SAN-Pajda Jarosław – TUTAJ
Szóstka Mielec – TUTAJ
Bronowianka Kraków – TUTAJ

Komentowanie zablokowane.