Okrągły stół mieleckiej siatkówki?

Dzisiaj zapadła decyzja, że Eliteski UEK i AGH Galeco Wisła będą rywalizować z KS Murowana Goślina. O licencji dla 12. drużyny I ligi siatkarek przesądzi spotkanie 24 września. Znana w Krakowie „plażowiczka” zagra prawdopodobnie w Piaście Szczecin.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej odbyło się kolejne posiedzenie komisji licencyjnej. Dzisiaj licencje na grę w swoich ligach otrzymały m.in. AZS Politechnika Warszawska (ekstraklasa mężczyzn), AZS Białystok (ekstraklasa kobiet) i KS Murowana Goślina (I liga kobiet). – Wszystkie wypełniły postawione wcześniej warunki, przedstawiły brakujące dotąd dokumenty; włącznie z dowodami wypłaty zaległości finansowych lub porozumieniami w tych sprawach – opowiada Janusz Kamiński, przewodniczący komisji i członek zarządu PZPS.
Po raz kolejny nie otrzymała licencji Stal Mielec. – W tym mieście funkcjonują dwie zwaśnione grupy, byłe i obecne władze klubu; dostaliśmy od nich dokumenty, które często się wykluczały, przeczyły sobie – wyjaśnia Kamiński. – Byliśmy skłonni już dzisiaj podjąć ostateczną negatywną decyzję. Kilka dni temu jednak do II ligi siatkarzy zostały zakwalifikowane jako zastępstwo Zawkrze Mława i Cukrownik Lublin i musimy jeszcze raz spotkać się w ich sprawie. Uznaliśmy, że skoro organizujemy jeszcze jedno posiedzenie, przyjeżdżamy specjalnie do Warszawy, to dlaczego nie dać jeszcze raz szansy Stali.

Ostateczne posiedzenie komisji zaplanowano na 24 września, część poświęcona Stali ma być swoistym „okrągłym stołem mieleckiej siatkówki” – zaproszono nań przedstawicieli obu, wspomnianych przez Janusza Kamińskiego, skonfliktowanych stron. – To będzie trudne spotkanie, widzę to choćby po otrzymanych dotychczas dokumentach. Nie jestem nawet stuprocentowo pewien, czy wszyscy zaproszeni zechcą wtedy przyjechać do Warszawy – zastanawia się przewodniczący komisji licencyjnej.
I liga siatkarek ma wystartować 29 września. Uzupełniając wątek zmian – wspomniany Cukrownik zastąpił w II lidze Politechnikę Świętokrzyską Fart II Kielce. Lublinianie będą rywalizować w grupie IV m.in. z ekipami AGH 100RK AZS Kraków, Wandy Kraków i Contimaksu MOSiR Bochnia.

Tymczasem krakowscy I-ligowcy w tym tygodniu uczestniczą w turnieju Fakro Cup. Impreza jest znacznie słabiej obsadzona niż się zanosiło; z różnych powodów nie bierze w niej udziału kilka anonsowanych wcześniej czołowych polskich ekip, jedynym reprezentantem Orlen Ligi jest AZS Białystok (bez zawodniczek zagranicznych). I to właśnie z nim zmierzy się jutro w Bobowej AGH Galeco Wisła. Z kolei Eliteski UEK zagrały w ramach Fakro Cup we… własnej hali z Żemczuginą Mozyr, pokonując białorusinki 3:0. Jutro „Ekonomiczna” wystąpi w Bieczu przeciwko KSC Berlin z 1. Bundesligi (później mecz towarzyski z Niemkami ma zaplanowany „Biała Gwiazda”). Od wyników zależny jest program następnych konfrontacji krakowianek; w turnieju biorą także udział norweski Stod Volley, Stal Mielec i reprezentacja Małopolski. Spotkania pokazowe, towarzyszące rozgrywa Bank BPS Muszynianka Fakro.

O I ligę prawdopodobnie będzie walczyć Agata Oleksy, znana siatkarka plażowa, studentka krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. We wrześniu ćwiczyła już z Piastem Szczecin (grupa I drugiej ligi), teraz dostała kilka dni wolnego, aby załatwić sprawy przenosin na uczelni, a jeśli wszystko dobrze pójdzie – jak twierdzi – w przyszłym tygodniu powinna podpisać kontrakt z klubem.
Podczas sierpniowych mistrzostw Polski w Niechorzu miałam pierwszy kontakt z Piastem, który niedaleko przebywał na obozie – mówi 20-latka. – Dowiedziałam się, że szukają zawodniczki, zaprosili mnie na trening, ale wtedy musiałam od razu przenieść się na World Tour do Starych Jabłonek. W końcu jednak do nich trafiłam, trener Rafał Prus twierdzi, że przydałabym się im.

Jest wychowanką GSKS Laskowa i absolwentką łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w siatkówce plażowej. Rok temu zajęła pierwsze miejsce w mistrzostwach Polski juniorek i siódme w mistrzostwach Europy U-20, a w tym zakwalifikowała się do czołowej szesnastki mistrzostw świata U-21. – Niezłe wyniki, ale nie ukrywam, że liczyłam na więcej – zwierza się Agata.
Po maturze w Łodzi, ostatni rok poświęciła studiom na AWF w Krakowie, z reprezentacją uczelni zdobyła srebrny medal akademickich mistrzostw Polski. – Dalekie przenosiny? Racja, ale już kiedyś zdecydowałam się na taki tryb życia i tego się trzymam. Gra w Piaście byłaby dla mnie świetną okazja sprawdzenia się w siatkówce halowej: w silnej drużynie, pod okiem dobrego szkoleniowca – podsumowuje.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.