Panie jeszcze sporo pograją

Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej podejmie decyzję o rozszerzeniu i zamknięciu Orlen Ligi na posiedzeniu 18-19 marca. Wydział Rozgrywek PZPS przygotował właśnie projekt dostosowania do niej sytuacji w niższych ligach żeńskich. Dzisiaj przedstawiamy harmonogram występów małopolskich drużyn w najbliższym miesiącu.

O tym, co rozszerzenie Orlen Ligi może oznaczać dla drużyn z niższych klas pisaliśmy w styczniu TUTAJ. Wówczas wstępnie planowano posiedzenie zarządu Związku na przełom lutego i marca, ale ostatecznie rozstrzygnięcia zapadną za trzy tygodnie. – Wpłynęło już pismo z Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej o decyzji w sprawie rozszerzenia, teraz musi ją sformalizować zarząd PZPS. Akceptacja wydaje się bardzo prawdopodobna, a po niej przedstawimy do zatwierdzenia nasze pomysły na reorganizację rozgrywek, która jest naturalną konsekwencją tamtego kroku – wyjaśnia Jacek Sęk, członek zarządu PZPS i szef Wydziału Rozgrywek, który zebrał się w Warszawie w niedzielę i poniedziałek.
Działacz zastrzega, że wszystkich rozwiązań nie może zdradzić, gdyż najpierw zapoznają się z nimi członkowie zarządu, poza tym nie każde założenie projektu muszą zostać przyjęte. Wiadomo jednak, że członkowie WR dzwonili do klubów czołowej czwórki I ligi z pytaniem, czy mają ochotę na grę w ekstraklasie i czy mogą wystąpić w ewentualnym turnieju o awans do niej. – Wszystkie wyraziły zainteresowanie jednym i drugim – wyjawia Jacek Sęk. – Najpierw jednak muszą odbyć się założone przed sezonem fazy rozgrywek na styku obu lig: play out w Orlen Lidze, dwurundowy play off w I lidze oraz baraż pomiędzy przedostatnią drużyną i wicemistrzem. O sposobie wyłonienia pozostałych dwóch członków nowej, 12-zespołowej ekstraklasy zadecyduje zarząd 18-19 marca.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Jedno jest pewne – z I ligi ubędą dwie ekipy, czyli w porównaniu z obecnym stanem zostanie ich osiem. – Na zarządzie przedstawię dwie koncepcje składu I ligi: 12-zespołowej i 10-zespołowej – twierdzi przewodniczący WR. – Którą rekomenduję? Tak bym tego nie nazwał; po prostu jako pierwszą przedstawię tę liczniejszą, przy której wygodniej ustawia się play off. Był też pomysł 14-zespołowej I ligi – bo tylu jest mniej więcej chętnych do gry w niej – przy podziale na dwie grupy. To jednak mało realne rozwiązanie, gdyż musimy też dbać o poziom sportowy, a w takim przypadku prawdopodobnie jeszcze bardziej by się obniżył.
Dodaje, że w I lidze na pewno odbędzie się play out, natomiast w II lidze play off w grupach. O reszcie postanowi zarząd PZPS, choć tutaj też jedna kwestia jest oczywista – jeśli przyjmie 12-zespołową koncepcję I ligi, to szansę występów w niej dostanie co najmniej dwóch II-ligowców więcej, niż zakładano przed sezonem.
Teraz przynajmniej mamy czas dla sportowego wyłonienia drużyn do gry w poszczególnych ligach. Inaczej niż w ubiegłym roku, kiedy poszczególne kwestie wyjaśniały się w maju i czerwcu, więc gdyby była konieczność eliminacji chętnych mogliśmy zrobić co najwyżej losowanie – podsumowuje Jacek Sęk.

Pod tekstem przedstawiamy harmonogram play out w I lidze siatkarek oraz play off w grupie IV drugiej ligi siatkarek.
Jeśli chodzi o zaplecze ekstraklasy – nic się tutaj już nie może zmienić, mimo że pozostała ostatnia kolejka sezonu zasadniczego (Wisła Kraków gra w sobotę na wyjeździe z Developresem Rzeszów, o g. 15). Tyle że same zainteresowane kluby – poza „Białą Gwiazdą”, Silesia Volley Mysłowice i Sparta Warszawa – myślą o przełożeniach niektórych spotkań. – W tej chwili mamy rozpisany play out aż do początku maja, ale chcemy się zmieścić przed Świętami Wielkanocnymi, do połowy kwietnia – tłumaczy trener wiślaczek, Tomasz Klocek. – Jednocześnie musimy manewrować pomiędzy terminami turniejów mistrzostw Polski juniorek, w których startują Sparta i Silesia.
Jeśli chodzi o play off II ligi, to już od dawna jest znany mistrz grupy (Ekstrim Gorlice), a od minionej niedzieli – także wicemistrz (Tomasovia). W sobotę rozstrzygnie się, z kim zmierzą się w półfinale. W tej chwili na trzecim miejscu jest Bronowianka Kraków, z trzema punktami przewagi nad Pogonią Proszowice. Bronowianka gra w Gorlicach o g. 16, a Pogoń w Wieliczce, z Powiatowym Parkiem Rozwoju, o g. 19.
Nie zmieni to jednak układu kolejności konfrontacji i gospodarzy play off, który prezentujemy poniżej. W tym roku nie będzie finału grupy – zwycięzcy półfinałów dostaną miejsca w zależności, który był wyżej po sezonie zasadniczym.
PAWEŁ FLESZAR

PLAY OUT I LIGI SIATKAREK (wg terminów zapisanych przed sezonem)
I runda (8 marca): Silesia Volley Mysłowice – Wisła Kraków; II runda (15.3): Wisła – Sparta Warszawa; III runda (22.3): Sparta – Silesia Volley; IV termin (5.4): Wisła – Silesia Volley; V termin (26.4): Sparta – Wisła; VI termin (3.5): Silesia Volley – Sparta.

PLAY OFF GRUPY 4 II LIGI SIATKAREK
8 i 9 marca: Ekstrim Gorlice – Pogoń Proszowice/Bronowianka Kraków; Tomasovia Tomaszów Lub. – Bronowianka/Pogoń;
22 i ew.* 23 marca: Pogoń/Bronowianka – Ekstrim; Bronowianka/Pogoń – Tomasovia;
ew.* 26 marca: Ekstrim – Pogoń/Bronowianka, Tomasovia – Bronowianka/Pogoń.
*rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw

Komentowanie zablokowane.