Play off zamiast majówki

Nie skończyło się jeszcze zamieszanie związane ze składem zaplecza ekstraklasy siatkarzy, ale dzisiaj zarząd PZPS wtłoczył je w pewne ramy. AGH 100RK AZS Kraków będzie miał najprawdopodobniej 13 rywali, a Ekstrim Gorlice u kobiet – 11.

Morze Bałtyk Szczecin, które ponad 2 tygodnie temu wystosowało pismo aplikujące do I ligi męskiej w miejsce rezygnujących Karpat Krosno zostało włączone dzisiejszą uchwałą zarządu do tych rozgrywek. Z kolei Caro Rzeczyca, które nieco wcześniej zawarło umowę o zamianie miejsc z TKS Tychy, potem nie zgłosiło się w terminie (10 lipca) do PZPS, wreszcie wysłało dokumenty wczoraj (!) – zostało poproszone o ich uzupełnienie. – Są tam pewne braki, na przykład nie ma koniecznych podpisów uprawnionych do tego osób – wyjaśnia Jacek Sęk, przewodniczący Wydziału Rozgrywek i członek zarządu PZPS. – Działacze z Rzeczycy przepraszali za stworzone problemy, tłumaczyli nieporozumienia. Dostali czas do 29 lipca i jeśli spełnią wymogi, również otrzymają prawo gry w I lidze.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Jeśli tak się stanie, a także wszystkie kluby wypełnią obowiązki licencyjne, I liga będzie liczyła 14 zespołów: AGH 100RK AZS Kraków, Kęczanin Kęty, SMS Spała, Victoria Wałbrzych, KPS Siedlce, Morze Bałtyk Szczecin, Ślepsk Suwałki, Camper Wyszków, Pekpol Ostrołęka, Avia Świdnik, Warta Zawiercie, AZS PWSZ Stal Nysa, Krispol Września, Caro Rzeczyca(?).
Jak wyjaśnia Jacek Sęk, został przygotowany elastyczny system rozgrywek. Rozpoczną się one 27 września i część zasadnicza będzie liczyła 26 kolejek (pełnych, ewentualnie 1 drużyna w każdej kolejce będzie pauzować). Po zakończeniu tej fazy czołowa ósemka weźmie udział w trzyrundowym play off (1. runda: 1-8, 2-7, 3-6, 4-5), a „dolna” czwórka – w jednorundowym play out. Jeśli w lidze wystąpi 14 ekip – 9. i 10. skończą sezon na fazie zasadniczej, a jeśli zagra ich 13 – to wcześniejsze wakacje będzie miała tylko ta z dziewiątej lokaty.
Możliwości awansu z I ligi są takie jak w 2 ostatnich latach, polegają na aplikacji, natomiast zostaną z niej zdegradowanych 2 zespoły. SMS Spała – w zależności od miejsca po fazie zasadniczej – może wziąć udział w play off lub play out.
Co ciekawe, sezon może potrwać aż do 20 maja!

Jeśli chodzi o I ligę siatkarek, to zmiany wiążą się z tym, że będzie miała ona pełną obsadę, a także z prawem gry w play off/play out przez SMS Szczyrk. – Spotkaliśmy się z dyrektorami obu placówek; Leonem Bartmanem ze Spały i Grzegorzem Wagnerem ze Szczyrku, obaj stanowczo deklarowali, że chcą, aby ich drużyny grały na takich samych zasadach jak pozostałe – opowiada Jacek Sęk.
Skład I ligi kobiet wygląda następująco (z zastrzeżeniem konieczności wypełnienia wymogów licencyjnych): Ekstrim Gorlice, Karpaty Krosno, Silesia Volley Mysłowice, SMS Szczyrk, Jastrzębie Borynia/PLKS Pszczyna, Sparta Warszawa, ŁKS Łódź, Nike Węgrów, Budowlani Toruń, Joker Świecie, Zawisza Sulechów, KS Murowana Goślina.
Start rozgrywek zaplanowano na 4 października, po części zasadniczej czołowa ósemka wystąpi w trzyrundowym play off, a pozostała czwórka – w jednorundowym play out. Jeśli chodzi o ewentualny awans do Orlen Ligi, to zaczynają obowiązywać zasady jak u mężczyzn, natomiast degradacja spotka przegraną dwójkę z play out.
PAWEŁ FLESZAR

O rozwiązaniach w II ligach można przeczytać TUTAJ.

Komentowanie zablokowane.