Pomór ogarnął podium

Z sześciu zdobywców pucharów podczas poprzedniego Grand Prix w Krakowie, w turnieju głównym obecnej edycji wystąpi tylko jeden. To efekt niesamowitej konkurencji w dzisiejszych eliminacjach.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Ubiegłoroczny triumfator na piasku przy Bulwarowej, Tomasz Wieczorek w tym sezonie występuje z Jakubem Łomaczem (wtedy z Dawidem Popkiem, który teraz, wraz z Michałem Makowskim, jest w ósemce rozstawionych). Już w drugiej rundzie eliminacji ledwo odcięli się ze stryczka, na którym powiesił ich tutejszy duet: Karol Szczepanik i Łukasz Kiniorski. Pierwszą partię zawodnicy – odpowiednio – Kłosa Olkusz i Contimaksu Bochnia rozstrzygnęli na swoją korzyść 15:12 (eliminacje były prowadzone systemem pucharowym, mecze do dwóch wygranych setów, w dwóch pierwszych rundach do 15, a w trzeciej do 21 pkt). W drugiej było 11:11 i pachniało sensacją. Wówczas jednak zepsuli serwis, a podanie rywali idące „do linii” przepuścili jako aut. Piłka wpadła w pole, zrobiło się 11:13 i mecz zaczął się odwracać. W tej odsłonie Kiniorski ze Szczepanikiem ulegli 12:15, a w tie-breaku 11:15.

W trzeciej, decydującej rundzie eliminacji Wieczorek i Łomacz okazali się już gorsi od mistrzów Europy U-18 Sebastiana i Łukasza Kaczmarków. – Proszę napisać, że rządzi tu młodzież z łódzkiego SMS i wygrywa wszystko – komentował sędzia główny imprezy, Wiesław Cieślik.
– Nas też młodzi zlali – jak echo brzmiały słowa Patryka Fogela, który wraz z Adamem Parcejem w eliminacjach był rozstawiony z nr 1; rok temu zajęli tu drugie miejsce, a jeszcze przed tygodniem byli w półfinale turnieju w Nysie (sportkrakowski.pl pisał o tym TUTAJ). Dzisiaj pokonali ich Bartłomiej Malec i Kacper Kujawiak. – Robili niewiele błędów, a my zanotowaliśmy jedyny słaby występ, który zaważył o wszystkim. A wcześniejsze spotkanie wyszło nam bardzo dobrze – kręcił głową Fogel.

Nad Zalew Nowohucki nie przyjechali Norbert Okuń i Adam Łukasik, którzy przed rokiem stali tu na najniższym stopniu podium, ale w eliminacjach wystartowały aż 44 pary. Już w pierwszej rundzie o trudnościach jakie niesie ze sobą plażówka przekonali się świetni w hali Bartosz Janeczek i Andrzej Wrona pokonani przez Pawła Pełkę i Aleksa Andryszewskiego (12:15, 8:15).
Na tym etapie pożegnały się z GP również inne duety z lokalnym rodowodem. Sławomir Marzec i Jakub Dziadoń ulegli Adamowi Maniosowi i Adamowi Andrysowi (6:15, 10:15), a reprezentanci III-ligowego MKS Biskupice, Mikołaj Wojtyczka (jednocześnie trener w żeńskim MKS MOS Wieliczka) i Bartosz Oleksy przegrali z Piotrem Żyliczem i Andrzejem Paszkowskim 13:15, 11:15.
Chwilami niezwykle zacięty bój toczyli Bartłomiej Błoński (w nowym sezonie będzie rozgrywającym II-ligowego Wawelu AGH) i Marcin Wyrzykowski, którzy w pierwszym secie zwyciężyli Łukasza Przybylaka i Michała Sadowskiego 19:17, lecz dwa następne padły łupem przeciwników (11:15, 10:15).

Największą traumą organizatorów była konieczność zakończenia eliminacji przed zmrokiem. Stres najbardziej powiększył kwartet: Marcin Nowak i Maciej Kusaj oraz Mateusz Zarankiewicz i Adrian Staszewski. Wydawało się, że ich konfrontacja nie znajdzie finału, w tie-breaku walczyli na przewagi (14:14, 16:16, 17:17). Kiedy zrobiło się 18:17 dla Zarankiewicza i Staszewskiego, rywale wzięli czas. Po powrocie na boisko Nowak zdobył punkty atakiem i blokiem (19:18), a sprawę zamknął Kusaj, obijając ręce tamtych. Tym samym do turnieju głównego (program TUTAJ) nie zakwalifikował się duet, który przed tygodniem podczas GP Nysy zajął 3. pozycję, a wszedł do niego najwyższy polski siatkarz, mimo 37 lat ciągle utrzymujący się w ekstraklasie.
PAWEŁ FLESZAR

Zapowiedź turnieju można znaleźć TUTAJ, relację z pierwszego dnia turnieju głównego TUTAJ, a z niedzielnych finałów TUTAJ.

Pary, które uzyskały awans z eliminacji: Kacper Kujawiak/Michał Bryl, Grzegorz Barciak/Aleksander Januszkiewicz, Damian Lisiecki/Marcin Iglewski, Sebastian Kaczmarek/Łukasz Kaczmarek, Maciej Kusaj/Marcin Nowak, Artur Bagiński/Wojciech Włodarczyk, Jędrzej Brożyniak/Bartłomiej Dzikowicz, Przemysław Jeton/Michał Bernyś.

Pary zakwalifikowane bezpośrednio do turnieju głównego: Damian Wojtasik/Jarosław Lech, Tomasz Sińczak/Bartłomiej Kiernoz, Piotr Słonina/Paweł Piwowarczyk, Rafał Matusiak/Dominik Witczak, Sebastian Sobczak/Piotr Janiak, Dawid Popek/Michał Makowski, Marcin Melnarowicz/Mateusz Radojewski, Maciej Kosiak/Maciej Rudol.

Skomentuj