Praca magisterska w I lidze

Po czterech latach w Krakowie zdolna libero Aleksandra Guzikiewicz przenosi się do Krosna. Karpaty pozyskały również kilka innych młodych, ciekawych siatkarek.

Podkarpacka ekipa będzie ewenementem na tym poziomie, gromadząc już trzy siostry: Mikołajewskie! Do Eweliny i Aleksandry dołączy bowiem 18-letnia Dominika, jak one – wychowanka Orła Malbork. W jego barwach zdobywała złote medale mistrzostw Polski młodziczek i kadetek. W minionym sezonie, poza występami w Orle, była też w składzie drużyny rezerw Atomu Trefla Sopot, która triumfowała w Młodej Lidze Kobiet.
Mierzy 180 cm, jest skrzydłową, trener Dominik Stanisławczyk planuje ustawiać ją zarówno po prawej, jak i lewej stronie. – Początkowo temat jej przyjścia do nas pojawił się pół żartem, pół serio; mówiliśmy Ewelinie i Oli, że skoro ich siostra też gra w siatkówkę, to powinna grać w Karpatach. Potem traktowaliśmy to coraz poważniej, a one same zaproponowały, że Dominika jednak mogłaby trafić do nas. Ma rok do matury, będzie uczyła się w tutejszym liceum. Jest i czwarta siostra Mikołajewska, ale chyba nie chodzi jeszcze do szkoły podstawowej, więc nie wiem, czy kiedyś uda się stworzyć u nas kwartet – śmieje się szkoleniowiec.
Karpaty pozyskały również dwie srebrne medalistki mistrzostw Polski juniorek, które podejmą studia w krośnieńskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Aktualną, rozgrywającą Magdalenę Karpińską z Pałacu Bydgoszcz. A także 20-letnią Klaudię Świstek z Silesii Volley Mysłowice, która na podium stawała w 2013 roku, a ostatnio znajdowała się w pierwszoligowej kadrze śląskiego  zespołu. – Z Magdą porozumieliśmy się już wcześniej, a z Klaudią teraz – dodaje Stanisławczyk.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Obecna zestawienie personalne Karpat znajduje się pod tekstem. Pozostał trzon, odeszły Agnieszka Oyibo, Joanna Prokop i Paulina Czekajska. Z kolei Iwona Grzegorczyk jest na urlopie macierzyńskim. – Termin porodu przewidziano na październik, więc być może dołączy do nas jeszcze w najbliższym sezonie, przynajmniej na treningi – zastanawia się Stanisławczyk. – Nie do końca są rozstrzygnięte losy Agnieszki Wajdy i Marty Szcześnik.
Krośnianie mogą się cieszyć, że kolejna dziewczyna wypromowała się u nich do ekstraklasy. Z drugiej strony, po podpisaniu przez Izabelę Bałucką kontraktu z MKS Dąbrowa Górnicza (opisywaliśmy to TUTAJ) zostali z jedną środkową. – Jesteśmy bliscy porozumienia z ograną zawodniczką na tę pozycję, z jeszcze jedną rozmawiamy – wyjaśnia szkoleniowiec. – Jeśli uzupełnimy jeszcze ten wakat, to po transferach, zwłaszcza dzięki obsadzie libero, mam nadzieję, że zakwalifikujemy się do pierwszoligowej ósemki i nie będziemy przeżywać stresów z poprzedniego sezonu. Liczę, że dziewczyny będą chciały pokazać, że tamten play out był przypadkiem, wynikającym częściowo z problemów wewnętrznych.

Najbardziej doświadczoną z jego nowych podopiecznych jest 24-letnia Aleksandra Guzikiewicz. Odkąd po maturze opuściła rodzinny Kluczbork występowała albo w zespołach I-ligowych (Wisła Kraków, Ekstrim Gorlice), albo w czołowych II-ligowych (także Wisła – z którą wywalczyła awans, Bronowianka Kraków, AZS Politechnika Radom).
Szybko się zdecydowałam, że przyjmę ofertę trenera Stanisławczyka; i o nim, i o klubie słyszałam same pozytywne opinie – mówi Ola. – Ważny jest również fakt, że będę jedyną libero. W poprzednim sezonie dzieliłyśmy się tą funkcją z Werą Oliprą. Dogadywałyśmy się świetnie, przyjaźniłyśmy, dochodziło nawet do zabawnych sytuacji, że wypychałyśmy się na parkiet: „Nie, teraz ty idź sobie zagraj”. Ale jednak regularność, możliwość pozostawania na parkiecie, i w trakcie serwisu swojej drużyny, i przeciwnej, stwarza szansę większego rozwoju siatkarskiego.

Zrobiła już dyplom licencjata na Akademii Górniczo-Hutniczej, pozostaje jej rok studiów magisterskich na kierunku Geoturystyka. Będzie mieszkać w Krośnie, ma precyzyjnie zaplanowane jak połączyć pożyteczne z… pożytecznym.
– Na piątym roku jest mało zajęć, głównie nieobowiązkowe, więc będę dojeżdżać w razie konieczności do Krakowa – opowiada. – Temat pracy magisterskiej wybrałam sobie pod kątem gry w Karpatach. Będzie to ocena zasobów geoturystycznych niedalekiego Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, więc łatwiej mi będzie zbierać materiały.
PAWEŁ FLESZAR

Obecna kadra Karpat Krosno (w nawiasie poprzedni klub nowych zawodniczek)
rozgrywające: Magdalena Karpińska (Pałac Bydgoszcz), Aleksandra Mikołajewska
libero: Aleksandra Guzikiewicz (Ekstrim Gorlice)
skrzydłowe: Anna Bączyńska, Dominika Mikołajewska (Orzeł Malbork/Atom Trefl Sopot), Ewelina Mikołajewska, Paula Słonecka, Klaudia Świstek (Silesia Volley Mysłowice)
środkowe: Magdalena Jurczyk

Komentowanie zablokowane.