Przyjaciółki na klub, ale nie na szkołę

Siatkarskie reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego awansowały do półfinałów akademickich mistrzostw Małopolski. Obie wyeliminowały w identycznym stosunku drużyny tej samej uczelni – Politechniki Krakowskiej.

Tyle że przebieg rywalizacji był zgoła odmienny. We wczorajszym meczu mężczyzn „Wuefiści” wprawdzie wywieźli dwa sety z hali przy Kamiennej, ale obydwa z minimalną, dwupunktową przewagą, co pozostawiało szanse Politechnice.
I w dzisiejszym rewanżu od początku rozgorzała zacięta walka. Po asie Patryka Węzińskiego było 2:3, po bloku gości 3:5, ale Roman Kącki i Maciej Grajoszek, którzy na co dzień konkurują o jedno miejsce na przyjęciu w Contimaksie Bochnia, tu mieszczą się razem w składzie i równie wiele wnoszą do drużyny. Ich ataki (Grajoszek krzyczał do Dawida FremelaPostaw!” i uderzał z wysokich, sytuacyjnych piłek) pozwoliły przejąć inicjatywę – 8:6, 8:8, 10:9, 12:11, 15:13, choć przeciwnicy się odgryzali (12:13, 15:15). A kiedy wydawało się, że gospodarze są o krok od rozstrzygnięcia, gdyż osiągnęli przewagę 20:16, będącą kompilacją błędów PK i przypadku (piłka po obronie Mateusza Kotarskiego wysokim lobem wpadła w pole po drugiej stronie), nastąpił kolejny zryw „Inżynierów”. Dwa ścięcia Węzińskiego, jego blok w duecie z Rafałem Słuszniakiem, as Tomasza Kosteckiego i 22:23!
W następnej akcji mieli na palcach krótką Gniewomira Krupczaka – najpierw nad siatką, potem za linią boczną, gdzie pobiegł Krystian Zawadzki. Piłka jednak wpadła kotary, impet libero zaś wyrzucił go na sąsiedni sektor. 23:23, a reszta należała do Bartosza Szpyrki – „czapował” wspólnie z Kotarskim, a kontrował samodzielnie. 25:23.

Po zdobyciu pierwszej partii losy awansu AWF były już rozstrzygnięte. Trener PK, Mateusz Śrutowski dokonał kilku zmian przed rozpoczęciem następnej, natomiast Lidia Stanisz zluzowała pięciu na raz przy stanie 10:6 (na różnicę złożyły się m.in. dwa asy „Szpyry” i jeden Kotarskiego). Damian Knaga wkrótce po wejściu zaliczył punktowy serwis (12:7), a Mateusz Górka – dwa zbicia i blok (16:9). Dalej było 16:12, 18:12, 20:13, 22:14, 25:16.
W marcowych półfinałach (również systemem mecz i rewanż) Akademia zmierzy się z lepszym zespołem z pary: Uniwersytet Ekonomiczny – Uniwersytet Pedagogiczny. Będzie on znany w przyszły wtorek, o pierwszym ich spotkaniu można przeczytać TUTAJ.

Równolegle odbywało się spotkanie żeńskich reprezentacji tych samych uczelni, które było formalnością po wysokim zwycięstwie AWF w ubiegłym tygodniu, ale mimo to gospodynie wystąpiły w jeszcze silniejszym zestawieniu, z trzema zawodniczkami z zaplecza ekstraklasy (składy znajdują się pod tekstem). Mimo to część widzów na wysokiej trybunie hali przy al. Jana Pawła II wybrała ten właśnie mecz, a inna grupa siedziała na wysokości kotary i obserwowała oba jednocześnie.
Tak jak przed tygodniem, zdarzyła się jedna z incydentalnych sytuacji, kiedy po przeciwnych stronach siatki stanęły Magdalena Jaszkowska i Olga Klocek. Są o tyle nietuzinkowym duetem, że już w szóstym kolejnym klubie grają razem (teraz AZS AWF Kraków, lider III ligi), były partnerkami w reprezentacjach województwa w różnych kategoriach wiekowych, prawie wszędzie odnosiły sukcesy.
Ostatni raz w klubach byłyśmy rywalkami w piątej klasie podstawówki, kiedy Olga występowała w UKS 22, a ja w Armaturze – wspomina Magda, dziewiętnastoletnia studentka budownictwa. – Ale za to chodziłyśmy do innych szkół i rywalizowałyśmy w rozgrywkach gimnazjalnych czy licealnych. Podobnie jest teraz na uczelniach.
Po szybkim 2:0 „Wuefistki” zaczęły przygotowania do półfinałowych konfrontacji z Akademią Górniczo-Hutniczą (taki był sens zebrania dzisiaj prawie całej kadry). Zagrały wewnętrzny sparing, w którym punkty były zaliczane dopiero po dwóch zwycięskich akcjach. Set zakończył się rezultatem 25:17 dla teamu złożonego z siatkarek Ekstrimu Gorlice i Kampusu Wielickiego, z Joanną Mazurkiewicz na wystawie.
Pozostałe wyniki ćwierćfinałów AMM siatkarzy można znaleźć TUTAJ, a siatkarek – TUTAJ.
PAWEŁ FLESZAR

Akademickie mistrzostwa Małopolski siatkarzy:
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – POLITECHNIKA KRAKOWSKA 2:0 (25:23, 25:16)
Sędziowali: Krzysztof Karwowski i Andrzej Sobieraj (Kraków). Widzów: 60.
AWF: Fremel, Grajoszek, Krupczak, Szpyrka, Kącki, Kotarski oraz Waloch (l), Matwiejczyk, Masel, Stach, Knaga, Górka. Trener: Lidia Stanisz.
PK: Kostecki, Węziński, Słuszniak, Waśko, Kurzawa, Lohrengel oraz Zawadzki (l), Paszek, Duda, Olbrycht, Słoma. Trener: Mateusz Śrutowski.

AMM siatkarek:
AWF – PK 2:0 (25:13, 25:6)
Sędziowali: Anna Krzak (Andrychów) i Mateusz Kopecki (Kraków). Widzów: 40.
AWF: Mazurkiewicz, Tyrańska, Cieżyńska, Klocek, Świeży, Majkowska oraz Olipra (l), Dziekan, Włodarczyk, Bandura, Gablankowska. Trener: Tomasz Klocek.
PK: Jaszkowska, Marzec, Bodziony, Kowalska, Borczuch, Zbizek oraz Gawenda (l), Padło. Trener: Grażyna Śrutowska.

Komentowanie zablokowane.