Raz, dwa, trzy, trener nie patrzy

Jutro zacznie się czwarta w ciągu minionych dwóch dekad próba utrzymania I ligi siatkarzy dla Krakowa. Tym razem podejmie ją młoda, ambitna drużyna AGH 100RK AZS.

Fakty są następujące. W rozgrywkach 1992/93 Hutnik uchronił się przed spadkiem z Serii B, jednak niedługo władze wycofały klub konkurencji seniorskiej. Przez następne dwadzieścia lat wszystkie kolejne zespoły z Krakowa i okolic zaraz w pierwszym sezonie po awansie (a udało się to tylko trzem) doznawały goryczy degradacji z zaplecza ekstraklasy: Okocimski Brzesko (większość zawodników mieszkała w Grodzie Kraka, tutaj odbywała się część treningów, a mecze – w Bochni) w 2000 r., Wawel Kraków (szefem sekcji był działający obecnie w akademickim klubie Adam Matyszczak) w 2001 r., a Wanda Kraków w 2012 r. Stało się tak, mimo że Okocimski miał wysoki budżet (to był ostatni okres poważnego zaangażowania brzeskiego browaru w sponsoring siatkarzy), a Wanda – niezły skład (choć osłabiony kontuzją jednego z kluczowych zawodników).
W czerwcu ekipa z AGH zajęła czwarte miejsce w turnieju finałowym o I ligę, ale jeszcze w tym samym miesiącu skorzystała ze zwalniającego się w niej miejsca.
Stworzyliśmy trochę wcześniej zespół, który miał wywalczyć awans z II ligi w kolejnym sezonie. Mówi pan, że bylibyśmy faworytem? A po tygodniu okazało się, że praktycznie takim składem zagramy w I lidze… – przypomina trener akademików, Wojciech Kasza. – Teraz celem jest utrzymanie, według mnie realnym do spełnienia. Wierzę w tych chłopaków, wierzę, że poradzą sobie sportowo. Musimy jednocześnie budować klub od strony organizacyjnej, starać się o przyjazny klimat dla siatkówki w mieście, aby przetrwać na tym poziomie dłużej.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W trakcie przygotowań dochodziło jeszcze do sporych perturbacji, które przedstawialiśmy TUTAJ. Jak się wydaje, zostały rozwiązane, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że budżet ustalono na poziomie 800-850 tysięcy złotych (z czego jednak pewna część to przelewy wewnątrzuczelniane – opłata AGH wobec swojego studium WFiS za wynajem hali na treningi i mecze). Adam Matyszczak dodaje, że jest szansa na pozyskanie późną jesienią dodatkowego sponsora.
Kierownikiem drużyny został były rozgrywający ówczesnego Wawelu AGH, Paweł Janas. – Już w połowie sierpnia zacząłem tu pomagać, kilka dni temu formalnie objąłem funkcję, bo usłyszałem jaki dokładnie mam zakres obowiązków, a kierownikiem na dobre poczułem się w środę, bo pojechałem do Warszawy do PZPS zgłosić zawodników do rozgrywek – uśmiecha się Paweł, student AGH, który m.in. ze względu na wymagania swojego kierunku (Geofizyka) zrezygnował później z uprawiania siatkówki.
Zgłoszona przez niego piętnastka znajduje się pod tekstem. Adam Smolarczyk, o którym pisaliśmy TUTAJ, ciągle przechodzi rehabilitację i do gry ma być gotowy w grudniu lub styczniu. Wcześniej, za miesiąc, powinien wrócić Mateusz Kowalski, dochodzący do siebie po operacji barku atakującej, lewej ręki. Uczestniczy już w niektórych ćwiczeniach, np. przyjęcia.
Od października zespół zaczął funkcjonować w realiach roku akademickiego. – Niektórzy wcześnie rano wychodzą na uczelnię, wiele godzin spędzają na zajęciach, więc o 21 wieczorem mogą być zmęczeni, mieć problemy z koncentracją – tłumaczy Kasza. – Powinienem to uwzględnić planując dynamikę, obciążenia treningu, muszę jeszcze uważniej patrzeć jak się zachowują.

Na przywitanie I ligi (sobota, 5 października, g. 18, hala AGH przy ul. Piastowskiej) krakowianie dostaną jednego z jej potentatów, Cuprum Lubin, a w nim m.in.: Paweł Siezieniewski, Peter Kasper, Szymon Romać, Marcin Kryś w składzie. A przede wszystkim – z Łukasz Kadziewicz, który zdobywał wicemistrzostwo świata, gdy większość „Agiehowców” chodziła jeszcze do szkoły i musiała kombinować, żeby tamte obowiązki nie zakłóciły im odbioru porywających konfrontacji Polaków z Rosją, Bułgarią…
– Od kilku dni słyszę pytania, które miejsce zajmiemy w lidze, czy wygramy z Cuprum, itp. A czy ja wyglądam na wróżkę Helenkę? – zżyma się szkoleniowiec. – Wiem natomiast, że ci chłopcy nie przestraszą się  nikogo, że zawsze będą się bić. I to może przynieść powodzenie. Nie należy za bardzo zwracać uwagi na indywidualności po drugiej stronie siatki. Będą oczywiście rozwiązania taktyczne, informacje statystyka na temat założeń przeciwników, ale przede wszystkim mamy grać swoją siatkówkę opartą na tempie w ataku, na sposobie ustawienia bloku i obrony. Czasem taki środkowy nie musi ani raz punktowo zablokować konkretnej osoby po przeciwnej stronie, ale wypełni swoje zadania i pomoże drużynie.
Każdy punkt, każde zwycięstwo, każde miejsce w tabeli powyżej spadkowego będzie autentycznym sukcesem młodych chłopaków z Piastowskiej, którzy nie wzbudzą teraz respektu nazwiskami i warunkami fizycznymi, ale mogą to zrobić w trakcie sezonu dzięki pracowitości i charakterowi. Te przymioty pokazali już w okresie przygotowawczym, pokonując w kilku wyjazdowych sparingach I-ligowych rywali. W trzech wrześniowych turniejach prowadził ich II trener Krystian Bławat, który tę rolę – z pomocą statystyka Przemysława Płaczka – będzie pełnił również w części meczów ligowych (w tym – w najbliższym), kiedy inne obowiązki zatrzymają Wojciecha Kaszę. – Jest takie powiedzenie, że klasę pedagoga poznaje się nie po tym jak podopieczni zachowują się w jego obecności, ale po tym, co robią, kiedy ich nie widzi… – podsumowuje nieco metaforycznie ten ostatni.
PAWEŁ FLESZAR

Kadra i sztab AGH 100RK AZS
Rozgrywający: Jakub Kosiek (urodzony: 1993 r., wzrost: 185 cm), Adam Szałański (1993 r., 199 cm)
Libero: Kamil Dembiec (1992 r., 180 cm), Bartosz Luks (1993 r., 184 cm)
Atakujący: Michał Dzierwa (1988 r., 196 cm), Krzysztof Ferek (1987 r., 197 cm)
Przyjmujący: Karol Galiński (1990 r., 192 cm), Mateusz Kowalski (1991 r., 187 cm), Patryk Łaba (1991 r., 187 cm), Adam Smolarczyk (1994 r., 203 cm), Grzegorz Szumielewicz (1984 r., 192 cm)
Środkowi: Patryk Akala (1988 r., 201 cm), Gniewomir Krupczak (1992 r., 190 cm), Konrad Mucha (1993 r., 198 cm), Tomasz Obuchowicz (1990 r., 198 cm)
Trener: Wojciech Kasza, II trener: Krystian Bławat, statystyk: Przemysław Płaczek, fizjoterapeuta: Wojciech Dubaj, masażystka: Izabela Cieżyńska, kierownik drużyny: Paweł Janas

Komentowanie zablokowane.