Roszada trenerska w „Mieście Soli”

Grzegorz Stareńczak nie poprowadzi już seniorskiej drużyny siatkarek MKS MOS Wieliczka, zastąpi go Jerzy Janeczek. Jest szansa, że wystąpi ona w II lidze i będzie promować największy oświatowy obiekt w Małopolsce.

W dwóch poprzednich sezonach Stareńczak był pierwszym trenerem drugoligowej ekipy, opierającej się w dużej mierze na zawodniczkach z roczników 1992-94 – z wieloma z nich pracował już od okresu naboru. Janeczek był drugim szkoleniowcem seniorek, ostatnio opiekował się też juniorkami (zajął z nimi 6. miejsce w mistrzostwach Polski), a wcześniej – kadetkami.
Niedawno doszli do wniosku, że jeden z nich powinien prowadzić seniorkami samodzielnie. – Jurek proponował, żebym ja był trenerem, ale zostawię to jemu – wyjaśnia Stareńczak. – Skoncentruję się na grupie dziewcząt z 4-5 klasy. Ze względów osobistych, rodzinnych nie mogę poświęcić dość czasu lidze. Jednak jeśli będzie taka konieczność, to postaram się pomóc przy drużynie, część z tych zawodniczek znam nawet po 10 lat.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Janeczek zastrzega, że przedwczesne jest pisanie o nim jako o trenerze II-ligowym, bo ostateczna decyzja o starcie na tym poziomie ma zapaść pod koniec miesiąca. Wiosną w klubie zastanawiali się nad wycofaniem z następnych rozgrywek. Siatkarki funkcjonowały na zasadach amatorskich, od grudnia nie dostawały żadnych pieniędzy.
Zespół finansowała gmina, ale na dłuższą metę klubu nie byłoby stać na II ligę. – Mam nadzieję, że uda się pozostać w tej klasie, dzięki pomocy powiatu – mówi Janeczek. – W rozmowach widzę, że jego władze są pełne dobrej woli. Ostateczne ustalenia maja zapaść przed końcem czerwca.
Zaawansowany jest projekt współpracy ze spółką samorządową „Powiatowy Park Rozwoju”, zarządzaną przez Michała Roehlicha („Bardzo przyjazny człowiek” – charakteryzuje Janeczek), budującą wspólną siedzibę dla istniejących już w Wieliczce: Zespołu Szkół Zawodowych im. Edwarda Dembowskiego i Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby. Do stycznia 2014 r. ma powstać nowoczesny kompleks o bogatej infrastrukturze, zakrojony na największy oświatowy obiekt w Małopolsce, otwierający się szeroko na uczniów m.in. z Krakowa. – Być może nasza drużyna będzie promować ten zespół szkół – tłumaczy Janeczek. – Liczę, że to przedsięwzięcie się uda, bo w przeciwnym wypadku musielibyśmy przenieść się do III ligi.

W ciągu najbliższych kilku tygodni będą również kształtowały się personalia. Janeczek opowiada, że odejść chcą Ewelina Warzecha, Katarzyna Durbas („Kończy karierę, ma poważne plany prywatne”), nie wiadomo też, czy przewlekłe kontuzje pleców pozwolą na grę Alicji Nabielec, która straciła już część minionego sezonu. Z kolei Izabela Bałucka, Magdalena Tyrańska i Katarzyna Świeży są w orbicie zainteresowań innych klubów. – Te sprawy transferowe są mniej lub bardziej konkretne. Nie będziemy stawać im na przeszkodzie, ale jeśli im się nie poukłada, to chętnie je przyjmiemy z powrotem – zapewnia. Dodaje, że będzie zabiegał o przedłużenie wypożyczenia z Dalinu środkowej Marty Świerczyńskiej.
Podobnie rzecz się ma z pozyskanymi rok temu juniorkami: Magdaleną Jaszkowską, Olgą Klocek, Weroniką Oliprą, Aleksandrą Stanecką. – Liczę, że zostaną u nas i poza rozgrywkami młodzieżowymi będą coraz częściej wykorzystywane w II lidze – uzupełnia trener.
W tej grupie należałoby wymienić również Alicję Grabkę, ale utalentowana 15-latka, która w tym sezonie w barwach MKS MOS zdobyła piątą lokatę mistrzostw Polski w kategorii młodziczek i szóstą w juniorkach, ma duże szanse na kwalifikację do sosnowieckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
Do zespołu z „Miasta Soli” zgłosiła się natomiast atakująca Płomienia Sosnowiec Patrycja Bandura, urodzona w 1994 r., mierząca 181 cm. – Ćwiczyła z nami, fajna dziewczyna; jest w stanie rywalizować o miejsce w składzie – ocenia Janeczek.

Od jutra Wieliczka organizuje po raz trzeci z rzędu finały ogólnopolskiej Licealiady siatkarek. Tyle że tym razem nie wystartuje w nich reprezentacja miejscowego I LO, która kiepsko wypadła w rozgrywkach wojewódzkich. W turnieju wystąpi jednak – w zespołach z 13 szkół – sporo zawodniczek II-ligowych, medalistek mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych.
Program:
Piątek, 31 maja – g. 10.30-20: eliminacje.
Sobota, 1 czerwca – g. 9-13: rozgrywki eliminacyjne; g. 14-18.30: półfinały.
Niedziela, 2 czerwca – g. 9.30-14: finały.
Wszystkie mecze w hali „Solne Miasto”, przy ul. Kościuszki 15.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.