Siatkarska koincydencja

Reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego wygrały po 2:0 odbywające się równolegle mecze AMM; żeńska z Politechniką Krakowską, a męska – z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.
Tę swoistą koincydencję (to słowo oznacza jednoczesne występowanie zdarzeń, które nie są związane ze sobą przyczynowo) można było obserwować równolegle, co ułatwiała cienka kotara dzieląca oba boiska i wysoka trybuna hali Akademii.

Pierwszy gwizdnął arbiter konfrontacji siatkarzy, Zbigniew Rybicki i początkowo dość często posyłał na zagrywkę na przemian zawodników obu drużyn (4:4). Dopiero as Bartosza Szpyrki dał gospodarzom prowadzenie 6:4, a postój za linią końcową Romana Kąckiego – 11:5. – Postawiliśmy sobie za zadanie wyciągnąć z tego meczu ile się da, bez wielkich celów, bo jednak potencjał zawodniczy i myśli szkoleniowej mają większy – wyjaśnia grający trener UP, Paweł Leja, który wziął wówczas przerwę. – Mieliśmy przecieki z ubiegłotygodniowego meczu AWF na Uniwersytecie Jagiellońskim i staraliśmy się przeciwstawiać taktyce, jaką tam stosowali.
Było 13:6, przy jego serwisie (w tym as) goście zbliżyli się na 14:10, potem 16:12, ale ich nadzieje rozwiali Gniewomir Krupczak (podania na 20:12) i Szpyrka (as na 22:13), a wkrótce na tablicy pojawiło się 25:14.
Po sąsiedzku dziewczyny z AWF szły bardzo prostą drogą – 5:0, 8:1, 8:3, 11:3, 13:5 (w tym samym momencie u mężczyzn było 13:6), 17:6, 22:8 (zagrywka Alicji Rak), 23:11 (as Aleksandry Chmiel), a zamknęły sprawę Katarzyna Świeży i Aneta Mroczek – 25:13.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W drugiej partii dziewczyny z Politechniki, obsztorcowane wcześniej przez impulsywną trenerkę Grażynę Śrutowską, postawiły znacznie wyższe warunki. Zaczęły od 4:0 i potem jeszcze kilka razy zyskiwały przewagę (4:4, 6:4, 8:5, 8:7, 11:7, 11:12 – przy serwisie Świeży, która zaczęła od asa, 13:12 – as Chmiel). Rolę lewoskrzydłowej pełniła Karolina Sowisz – na co dzień środkowa krakowskiej Bronowianki – i po jej trzech atakach z rzędu PK wyszła na 16:13, a po asie – na 18:16. Po raz ostatni ekipa gości przeważała przy 20:18, a po raz ostatni wyrównała na 22:22. Wówczas jednak zepsuła podanie, z drugiej strony blokiem popisała się Izabela Cieżyńska, a Świeży – zagrywką nie do przyjęcia. 25:22 dla AWF, w którym zabrakło dzisiaj Magdaleny Tyrańskiej z I-ligowej Wisły.

Za to w UP pojawił się siatkarz z zaplecza ekstraklasy, libero Kęczanina, Michał Toczko. Wchodził do drugiej ligi na przyjęcie, w drugim secie spędził chwilę pod siatką. Jako że jest po kontuzji prawego barku – uderzał piłkę lewą ręką. Wystąpił także inny wychowanek kęckiego klubu, obecnie w II-ligowym MKS Andrychów, Tomasz Mamica. Obaj studiują na Uniwersytecie Pedagogicznym systemem dziennym.
Natomiast w trzecim meczu reprezentował AWF trzeci kolejny środkowy. Krupczak ma stałe miejsce, a drugie – po Filipie Dulli (zagrał przeciwko AGH) i Piotrze Januchcie (przeciwko UJ) – objął Rafał Madej z Contimaksu MOSiR Bochnia.
Jego zespół od 4:4 wyszedł na 7:4 (as Kąckiego), potem 10:5, 13:6 i utrzymywał bezpieczną różnicę (15:9, 18:12, 22:14, 25:19), goście zaś dwukrotnie zbliżyli się na 4 punkty, ale psuli wtedy serwis.
– Wiele czasu tu dawniej spędziłem, ale tak się jakoś układały rozgrywki akademickie, że odkąd zacząłem pracę na UP, w ciągu pięciu lat, po raz pierwszy wróciłem na stare śmieci – opowiada Paweł Leja, absolwent AWF i pracownik dydaktyczno-naukowy Uniwersytetu.
PAWEŁ FLESZAR

Grupa A siatkarek:
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – POLITECHNIKA KRAKOWSKA 2:0 (25:13, 25:22)
Sędziowali: Andrzej Sobieraj i Andrzej Nowakowski (Kraków). Widzów (na obu meczach): 40.
AWF: Porzezińska, Rak, Dziekan, Domagalska, Świeży, Cieżyńska oraz Bucka (l), Mroczek, Malec, Damiza. Trener: Lidia Stanisz.
PK: Kowalska, Chmiel, Serek, Węgrzyn, Sowisz, Wróbel oraz Zaczyk (l), Cygan, Trąbka, Zakręcka. Trener: Grażyna Śrutowska.

Grupa A siatkarzy:
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY w KRAKOWIE 2:0 (25:14, 25:19)
Sędziowali: Zbigniew Rybicki i Krzysztof Karwowski (Kraków).
AWF: Szałański, Pasoń, Krupczak, Szpyrka, Kącki, Madej oraz Dembiec (l). Trener: Wojciech Kasza.
UP: Karkoszka, Leja, Kokoszka, Kuska, Zacharski, Dedo oraz Furman (l), Mamica, Toczko. Trener: Paweł Leja.

Wszystkie wyniki AMM siatkarek można znaleźć TUTAJ, a terminarz TUTAJ.
Wszystkie wyniki AMM siatkarzy można znaleźć TUTAJ, a terminarz TUTAJ.

Komentowanie zablokowane.