Sześciodniowa rekomendacja

Dzisiaj zebrało się Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, które m.in. zaakceptowało projekt poszerzenia I ligi do 14 zespołów, ale jeszcze musi go zatwierdzić Zarząd PZPS. Ekipa AGH robi przymiarki personalne do gry na zapleczu ekstraklasy.

Prezydium to siedmioosobowe ścisłe władze PZPS, wybrane ze swego grona przez Zarząd – dosyć mobilne gremium, zbierające się co najmniej raz w miesiącu, którego członkowie koordynują różne sfery działalności Związku. Jednym z tematów podczas dzisiejszego posiedzenia był opracowany przez Wydział Rozgrywek PZPS projekt poszerzenia I ligi siatkarzy do 14 zespołów, będący efektem zwiększenia Plus Ligi do takiej samej ilości, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Zaakceptowaliśmy ten projekt, uważamy, że zwiększenie I ligi jest zasadne. Uznaliśmy jednak, że ostateczną decyzję w takiego rodzaju sprawie powinien podjąć zarząd w pełnym składzie – wyjaśnia Andrzej Lemek, sekretarz generalny PZPS i wiceprezes ds. formalnych i rozgrywek. – Przekazujemy więc projekt na zarząd, rekomendując jego przyjęcie.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Zarząd zbiera się za sześć dni, 9 czerwca. Jego postanowienie bezpośrednio będzie dotyczyć AGH 100RK AZS Kraków, Kęczanina Kęty, Victorii Wałbrzych i Karpat Krosno – wszystkie oczywiście muszą zgłosić akces do I ligi (inna rzecz, że dwa ostatnie jeszcze 18 maja o nią walczyły w zaciętych meczach). – Sprawa przyjęcie projektu przez Zarząd jest raczej przesądzona – przypuszcza Lemek. – A co do tych klubów, to rozmawiałem z ich przedstawicielami i wydaje mi się, że chcą grać w I lidze.
Powiększenie dwóch najwyższych poziomów rozgrywkowych skutkuje wakatami na trzecim – w II lidze, gdzie zresztą cześć grup liczy dziewięć zespołów, a część osiem. – Tą kwestią się nie zajmowaliśmy, ale niedługo powinny zapaść decyzje i raczej będziemy dokooptowywać drużyny – mówi sekretarz generalny. Kiedy sprawa zostanie formalnie rozstrzygnięta, dzięki temu w II lidze będzie mógł wystąpić Kłos Olkusz.

Tymczasem przy Piastowskiej prace są ukierunkowane dosyć jednoznacznie. – Przygotowujemy się raczej do I ligi, już w ubiegłym tygodniu mieliśmy sygnały, że to w niej najprawdopodobniej będziemy grać – mówi Arkadiusz Jesionek, członek zarządu krakowskiego klubu.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, działaczy czeka spotkanie z rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej, profesorem Tadeuszem Słomką, więc wcześniej nie chcą ogłaszać publicznych informacji. Od władz uczelni zależy wszak finansowanie pierwszoligowego teamu – w minionym sezonie AGH pokrywała około 3/4 budżetu.
– Wkrótce wiele rzeczy powinno być wiadomych – ucina Jesionek, który nie chce komentować kwestii związanych z zatrudnieniem nowego trenera. Wyjawia natomiast, że na przyszły tydzień zaplanowano testy kandydatów do gry w AGH 100RK. – Mamy wytypowanych sporo siatkarzy – mówi. – Jeśli natomiast chodzi o tych, którzy dotąd u nas grali, to wiemy, że odejdzie Adam Szałański, który podpisał kontrakt w Ostrołęce, obawiam się też, iż ciężko nam będzie zatrzymać Patryka Akalę i przebić inne oferty, jakie może dostać. Dzisiaj mieliśmy zaplanowane kilka spotkań z dotychczasowymi zawodnikami, które musieliśmy przesunąć. Na pewno jednak będziemy z nimi rozmawiać, bo część składu chcemy utrzymać.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.