Wielki Mike

Film śmieszniejszy od komedii, bardziej wzruszający niż melodramat, a w końcówce nawet trzymający w napięciu mocniej niż thriller. Opowieść ze świata fantazji; o bardzo bogatej, konserwatywnej amerykańskiej rodzinie, która przygarnia bezdomnego czarnego chłopca o gabarytach starożytnego kolosa. Nieprawdopodobieństwo historii podkreślają nawet autorzy, zmrużeniem oka w scenariuszu: „Uwierzyłabyś kiedykolwiek, że będziemy mieli murzyńskiego syna i przyjaciółkę demokratkę?” – pyta mąż żonę.
Ale ta bajka jest prawdziwa. Obraz powstał na podstawie książki Michaela Lewisa „The Blind Side: Evolution of the Game”, opisującej życie Michaela Ohera, gwiazdy futbolu amerykańskiego.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

To także film Sandry Bullock, która w 2010 roku zgarnęła za niego aktorskiego Wielkiego Szlema, wygrywając: Oscara, Złotego Globa, nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i nagrodę Teen Choice. Warto się przekonać dlaczego jurorzy mieli rację: Sandra gra na takim gazie, jak biegają futbolowi skrzydłowi. A wspomnienie sceny, w której w szpilkach prowadzi trening, ciągając zawodników po boisku za kratownice osłaniające twarze – wywołuje chichot jeszcze długo wygaśnięciu ekranu.
W sferze komizmu ma zresztą silną konkurencję kilkuletniego piegusa z krzywym zgryzem. Jae Head, jej filmowy syn, z niezrównanym wdziękiem odgrywa rolę złośliwca („To przecież kobieca siatkówka, tu się nigdy nic nie dzieje” – komentuje występ siostry) i cynika, wyłudzającego kolejne awantaże od odwiedzających dom uniwersyteckich skautów.

Są i sceny, w których śmiech przeplata się ze wzruszeniem, choćby przy sportowej interpretacji wiersza Alfreda Lorda Tennysona „Szarża lekkiej brygady” (a leci on tak: „Sześciuset wjechało do doliny śmierci”…), na potrzeby szkolnego wypracowania.
Film w sam raz na zbliżające się Święta, o jego przesłaniu nie ma co pisać – każdy wyciągnie sobie własne. Ale i bez tego ma gwarancję dwugodzinnej świetnej zabawy. PF

WIELKI MIKE. Tytuł oryginału: The Blind Side. Produkcja: USA. Rok: 2009. Scenariusz i reżyseria: John Lee Hancock. Muzyka: Carter Burwell. Zdjęcia: Alar Kivilo. Obsada: Sandra Bullock, Tim McGraw, Quinton Aaron, Kathy Bates, Jae Head, Lily Collins, Ray McKinnon, Kim Dickens.
* Stopka na podstawie: filmweb.pl

Skomentuj