Wszyscy mają swoje tabele

Tytuł Akademickich Mistrzów Małopolski po raz 4. z rzędu przypadł siatkarzom AGH, którzy pokonali w finale – w jednym secie wysoko, a w dwóch po walce – Uniwersytet Jagielloński.

Nie wiadomo, czy to bardziej przewrotność czy sprawiedliwość losu. W minionym sezonie siatkarskie drużyny Uniwersytetu nie mogły w ogóle występować we własnej hali przy ul. Piastowskiej, o czym wówczas pisaliśmy. W tym dostały potrzebną zgodę, a w sportowej rywalizacji zyskały prawo podejmowania przeciwników w meczach o 3. miejsce żeńskich AMM (relacja TUTAJ) i w wielkim finale w konkurencji mężczyzn. Na dodatek wystąpiło tu dzisiaj kilku ciekawych zawodników I-ligowego AGH Kraków, Karol Dudziński, który na zapleczu ekstraklasy zaliczył dobrą rundę w barwach wycofanego później Hutnika (notabene pod okiem prowadzącego UJ Zenona Matrasa), a także Szymon Ściślak, atakujący czołowego II-ligowca, Contimaksu Bochnia.
Bez zwłoki zabrali się do budowania przewagi; Matras brał przerwy już przy 4:8 i 5:11 („Mieliśmy dwie awarie, m.in. z blokiem na prawym skrzydle, więc uznałem, że nie ma na co czekać” – tłumaczy). Konrad Buczek za linią końcową oraz Ściślak, Mariusz Wacek i Michał Przybylski przy siatce wywindowali jednak rezultat do 6:15. Zarówno na początku, jak i teraz Wacek i Ścislak, wchodząc po sobie w pole serwisowe, solidarnie dopisywali asy. Było 10:22, 11:24, 13:25.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Kapitan gospodarzy, Mateusz Czerwiński tworząc finałowe wydarzenia na facebook’u, wkleił tam aktualną klasyfikację zaplecza ekstraklasy, dokumentującą fakt, że zespół AGH odniósł już spory sukces, zapewniając sobie start w fazie play off. Dodał do tego żartobliwy, autoironiczny komentarz: „Oto obecna sytuacja naszych rywali w tabeli I ligi. Udostępnilibyśmy też swoją, ale…. jej nie posiadamy”.
W drugiej partii wraz z kolegami, tak jak i on nie występującymi w żadnych rozgrywkach, mógł się przymierzyć do „Agiehowców”. Łapał wysoko piłkę w ataku, sekundowali mu pozostali skrzydłowi, trafiały się obrony z tyłu i bloki z przodu, więc od inauguracyjnego 2:0 byli na ogół dwa punkty na plusie (4:2, 7:5, 10:8, 15:13). Goście kilkakrotnie wyrównywali, a pierwszy raz wyszli na prowadzenie dopiero przy 18:17. Ściślak (dwa asy) i Rawiak (ścięcie z lewej flanki) na definitywnie skręcili kark ofensywie przeciwników (18:21). Po dobitce Przybylskiego zrobiło się 19:23 i zaraz 20:25.

Wydawało się, że ekipa Alma Mater Jagiellonica już sobie honorowo poszalała, bo w trzeciej odsłonie na tablicy szybko pokazało się 3:7, a kiedy Przybylski gruchnął po prostej między blokiem a antenką w czwarty metr, to zatrząsł się parkiet. Wkrótce jednak przyhamował go Dudek, dobrą zmianę na nietypowej dla siebie pozycji atakującego dał Krzysztof Wiśniewski. Wyciągnęli parę nieprawdopodobnych piłek w polu i wyciągnęli wynik – na 9:8, 12:10, a potem z 12:15 na 15:15.
Przez jakiś czas trwały zapasy Czerwińskiego z Przybylskim, ale przy 22:22 miejscowi zepsuli podanie, a Wacek zaaplikował im asa. 22:24, pierwszego meczbola obronił Michał Flaszowski, lecz po krótkiej Dudzińskiego nie było już odwołania.

Siatkarze Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężają w akademickiej rywalizacji w Małopolsce od 2013 roku. Trzecie miejsce w tym sezonie zajął Uniwersytet Ekonomiczny, który pokonał Uniwersytet Pedagogiczny, co opisywaliśmy TUTAJ.
Wtorkowy wieczór upłynął również na sprawdzianach Kamila Szypuły, sędziego aspirującego na szczebel centralny. Oceniał go znany krakowski arbiter z Plus Ligi, Tomasz Flis. – Kamil konkuruje z Damianem Gołuszką, który dzisiaj nie mógł się pojawić, bo urodziło mu się dziecko – wyjaśnia Flis. – Obaj zaliczyli testy pisemne, a przed końcem marca musimy wyłonić spośród nich jednego, który przystąpi do krajowych egzaminów podczas akademickich mistrzostw Polski, w maju, w Warszawie.
PAWEŁ FLESZAR

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI – AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA 0:3 (13:25, 20:25, 23:25)
Sędziowali: Kamil Szypuła (Andrychów) i Piotr Kasprzyk (Libiąż). Widzów: 80.
UJ: Mituniewicz, Czerwiński, Dyrlaga, Kosiorek, Flaszowski, Dudek oraz Kwaśny (l), Wiśniewski. Trener: Zenon Matras.
AGH: Buczek, Przybylski, Wacek, Ściślak, Rawiak, Dudziński oraz Odwarzny (l). Trener: Andrzej Kubacki.

Komentowanie zablokowane.