Wyprawa na Zielone Wzgórza

Bez straty seta triumfowały w turnieju półfinałowym o awans do II ligi siatkarki Bronowianki. Dzisiaj zwyciężyły gospodynie, UKS I LO Łańcut 3:0 (25:22, 25:17, 25:18). Trzecie miejsce zajęła Skra Bełchatów, wygrywając z NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki 3:2 (15:25, 25:20, 23:25, 25:19, 15:8).
Na finały, 13-15 kwietnia, krakowianki pojadą do Murowanej Gośliny, gdzie zmierzą się z tamtejszym UKS Zielone Wzgórza, KKS Kozienice i AKS OSW Olsztyn.

Pierwszy set niepokonanych dotąd drużyn (trener miejscowych, Bogdan Dudek jest zresztą specjalistą od awansów, gdyż z łańcuckimi ekipami dwukrotnie wchodził do II ligi i raz do pierwszej) był bardzo wyrównany. Wszelkie przewagi podopiecznych Marka Kępy (4:6, 8:11, 15:17, 20:21) rywalki niwelowały dzięki skutecznej postawie skrzydłowych, zwłaszcza 17-letniej wychowanki krakowskiej Armatury, Pauliny Chmielarczyk, która biła na ogół bardzo mocno, ale potrafiła też ominąć blok, „przekręcając rękę” technicznie po prostej. Od stanu 11:15 łańcucianki wyrównały po serwisach Katarzyny Cisek, córki Wiesława Ciska byłego piłkarza Resovii, Legii Warszawa i Widzewa Łódź, słynącego z szybkości bocznego obrońcy.
Przy remisie 22:22 z lewej flanki ścięła Marika Janota, a po dwóch serwisach Magdaleny Wiatrowskiej rywalki oddawały piłki „darmo”, co stało się zaczynem kontr Karoliny Zaremby i Janoty.

W drugiej partii Wiatrowska zanotowała jeszcze efektowniejszy postój za linią końcową, uwieńczony trzema asami, atakiem z II linii i prowadzeniem 8:3. Kiedy dwoma serwisami tuż pod linię końcową popisała się Janota, było już 12:4 i krakowianki spokojnie kontrolowały sytuację (14:9, 17:10, 21:12). Przez 2/3 meczu, dla podwyższenia bloku na prawym skrzydle, na rozegraniu występowała Monika Marek i w tym okresie to rozwiązanie kilka razy zaowocowało jej „czapami”.
W trzeciej odsłonie większe namiętności od praktycznie przesądzonego wyniku (6:2, 12:7, 15:8, 16:11, 17:15, 21:15, 22:17 dla Bronowianki) budziły rozważania o losach turniejów w Chełmnie i Wodzisławiu, które miały wyłonić przeciwników – gospodarzy zawodów finałowych – dla obu zespołów. Spotkanie skończyła kiwką Agnieszka Czekaj.

Bronowianka trafiła z rozdzielnika do Murowanej Gośliny, gdyż tamtejszy UKS Zielone Wzgórza był najlepszy we wspomnianym Chełmnie. Przez lata była to drużyna III-ligowa, a kiedy w Murowanej kupiono miejsce w wyższej klasie od AZS AWF Poznań i pościągano siatkarki, które dzisiaj walczą w półfinale play off o awans do ekstraklasy – Zielone Wzgórza stały się rezerwami, złożonymi głównie z miejscowej młodzieży. Co roku dochodzą do fazy finałowej (w 2010 r. – w Warszawie, w 2011 – w Wieliczce), na czym kończą.
Stawkę uzupełnią AKS OSW Olsztyn, który w ubiegłym sezonie zajął w finale drugie miejsce i w barażu dwukrotnie uległ Pogoni Proszowice, a także – KKS Kozienice.
Do wyższej klasy awansuje zwycięzca turnieju, a druga ekipa zagra w barażu z przedostatnią z grupy II drugiej ligi.
Relacje z poprzednich dni turnieju w Łańcucie można przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

UKS I LO Łańcut – BRONOWIANKA Kraków 0:3 (22:25, 17:25, 18:25)
Sędziowali: Paweł Romanek i Artur Śliwiński (Świdnik). Widzów: 100.
UKS I LO: Wierzbińska, Chmielarczyk, Angelika Bar, Cisek, Ruszel, Kochmańska oraz Aleksandra Bar (l), Lizak, Magierowska, Zięzio, Bandysiak. Trener: Bogdan Dudek.
BRONOWIANKA: Marek, Warchoł, Kania, Wiatrowska, Janota, Zaremba oraz Śliwa (l), Czekaj, Tysarczyk. Trener: Marek Kępa.

Przebieg meczu – I set: 1:0, 3:2, 3:4, 4:6, 6:8, 8:8, 8:11, 10:11, 10:14, 11:15, 15:15, 16:18, 18:18, 20:19, 20:21, 22:22; II set: 0:1, 2:3, 3:3, 3:8, 4:8, 4:12, 6:13, 8:13, 9:14, 10:15, 10:17, 12:18, 12:21, 13:22, 14:23, 15:24, 17:24; III set: 1:4, 2:6, 5:8, 6:10, 7:12, 8:12, 8:15, 11:15, 14:16, 15:17, 15:21, 17:22, 17:24, 18:24.