Z rock’n’rolla akrobatycznego na volley

Reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego zgarnęły komplet setów w dzisiejszych meczach akademickich mistrzostw Małopolski w siatkówce, ale jeden z nich przyszedł z ogromnym trudem.

Dwa spotkania zaplanowano równolegle, na skrajnych sektorach hali przy al. Jana Pawła II, ale mężczyźni wystartowali kilka minut wcześniej i szybciej im szło z tarnowską PWSZ. I set – 3:0, 7:1, 10:2, 13:5, 16:6, 19:8, 20:9, 21:11, 23:13, 25:14; II set – 4:0, 6;1, 8:3, 12:4, 15:5, 14:6, 19:8, 21:10, 24:11, 25:12 (składy znajdują się pod tekstem). Kibice mogli przenieść się na trybunę nad boiskiem, gdzie gospodynie walczyły z Uniwersytetem Pedagogicznym, dzięki czemu najbardziej zajmujące fragmenty obejrzało nawet 70 osób.
Spotkanie zaczęło się jednak mało emocjonująco; zrazu zbombardowały ekipę gości Joanna Mazurkiewicz i Olga Klocek (3 asy). Przy 7:1 trener UP, Łukasz Lic brał przerwę, a szkoleniowiec AWF, Tomasz Klocek kazał podopiecznym biegać w poprzek boiska. Tłumaczył, że chciał im podnieść tętno, bo „przysypiały” – wcześniej wpadła im w pole piłka oddawana darmo.
Później szły do przodu na ogół bez potknięć; kiedy Aleksandra Ochońska zaliczyła asa (11:6) – Agnieszka Kubacka odpowiedziała dwoma (15:6), odgryzała im się wprawdzie Iwona Miernik, lecz gdy przykładowo zrobiło się 17:11 – Klocek zaatakowała po prostej i dołożyła asa (19:11). 20:13, 23:14, 25:15.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W drugiej odsłonie grali ten sam film – 4:1, 6:2, 9:3 – a Joanna Nicpoń dopingowała koleżanki z boku: „Skończyć! Skończcie! Ochońska, jak nie skończysz, to… ty wiesz!„. Czy to podziałała perswazja wzbogacona zawoalowaną groźbą, czy przyszedł po prostu czas „Nauczycielek” – Ola skończyła ze skrzydła, poszła za linię końcową, skąd posłała trudne podanie. 9:5 i odtąd jej drużyna biła się zażarcie, co rusz skracając dystans. Asy Miernik zmieniały zapis na 10:7 i 15:3, as Moniki Kotniewicz na 13:10, a Katarzyny Smoter – na 21:17. Po drugiej stronie nieźle spisywała się w ataku Magdalena Pajda, a gdy Patrycja Bandura zameldowała się z ciosem, a Karolina Tomaszewska z blokiem, sytuacja wydawała się opanowana (22:17, 23:18). Ekipa gości była innego zdania, zachowując się dużo staranniej i punktując dzięki błędom przeciwniczek. Zbliżyły się na 23:22, a kiedy przerwała im krótką Tomaszewska – Ochońska obroniła pierwszego meczbola (24:23). Ich nadzieje rozwiało jednak dotknięcie siatki.

W tym roku studia na Akademii podjęło spore grono siatkarek, które zresztą zajęły pierwsze miejsce w niedawnej Cracoviadzie. Magda Pajda dzieli tydzień na połówki – pierwszą poświęca na zajęcia na uczelni, drugą na treningi w Mielcu, gdzie gra w II lidze.
Z kolei na studiach magisterskich pojawiły się: Paulina Stojek, obecnie skrzydłowa Solnej Wieliczka (w tym klubie jest łącznie pięć reprezentantek AWF, które dzisiaj nie wystąpiły), a także Agnieszka Gruczek i Justyna Tomala – srebrne medalistki akademickich mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. – Pewnie w tym roku trzeba będzie urządzić wewnętrzne eliminacje uczelniane, żeby wybrać trzy żeńskie pary do cyklu AMP – śmieje się Tomasz Klocek, który na piasku będzie dysponował niezwykle silnym teamem.
Na pół roku zawitała do Krakowa w ramach programu Erasmus 20-letnia Węgierka Adrienn Czene. W rodzinnym kraju zaczynała od rock’n’rolla akrobatycznego, w wieku 14 lat przerzuciła się na volleyball, ostatnio była w składzie ekstraklasowego Teva GRC Godollo. Tutaj jest dublerką Asi Mazurkiewicz. Uczestniczy w angielskojęzycznych studiach, gdzie ma oddanych wielbicieli, którzy dzisiaj entuzjastycznie witali każde jej pojawienie się na parkiecie i udane odbicie.
PAWEŁ FLESZAR

AMM siatkarek – grupa B:
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY 2:0 (25:15, 25:23)
Sędziowali: Anna Krzak (Andrychów) i Mateusz Kopecki (Kraków). Widzów: 50.
AWF: Mazurkiewicz, Klocek, Gajewska, Gruczek, Kubacka, Domagalska oraz Kamińska (l), Nowak (l), Bandura, Czene, Tomala, Pajda, Tomaszewska. Trener: Tomasz Klocek.
UP: Szustkiewicz, Kotniewicz, Nicpoń, Miernik, Ochońska, Smoter oraz Wolińska (l), Turska. Trener: Łukasz Lic.

AMM siatkarzy – grupa A:
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – PWSZ Tarnów 2:0 (25:14, 25:12)
Sędziowali: Piotr Sobieraj i Krzysztof Karwowski (Kraków). Widzów: 30.
AWF: Fremel, Kawęcki, Krupczak, Matwiejczyk, Sobieraj, Bogusiewicz oraz Waloch (l), Kotarski, Fenoszyn, Kowalik Szpyrka, Meduziak. Trener: Lidia Stanisz.
PWSZ: Pudełko, Basta, Cierpich, Gierlach, Kawa, Róż oraz Śliwa (l), Przybylski. Trener: Jan Salamon.

Komentowanie zablokowane.