Żarło, żarło i nie zdechło

W ostatnim meczu fazy grupowej AMM, który ustalił obsadę ćwierćfinałów, siatkarze Uniwersytetu Jagiellońskiego rzutem na taśmę zdobyli drugie miejsce, zwyciężając Politechnikę Krakowską, 2:0.

Jeśli porówna się ten występ Uniwersytetu do ubiegłotygodniowego, opisywanego przez nas TUTAJ, to choć obydwa miały miejsce w hali przy Piastowskiej – dzisiejszy był dokładnym przeciwieństwem: to co wtedy robili źle, teraz dobrze. Popełniali błędy, ale nigdy nie ułożyły się w niszczący ciąg. No i mieli lidera z prawdziwego zdarzenia. Mateusz Czerwiński pewnie zbijał ze skrzydła, zaliczył kilka asów, w tym dwa, kiedy rywale udanie wystartowali w drugim secie (0:2 – 3:2), wraz z Michałem Flaszowskim krył większość pola w odbiorze (co miało tym większe znaczenie, że w składzie zabrakło libero i obowiązek przyjęcia spadł też na środkowych), a tak był nabuzowany, że gdy „Inżynierowie” wycierali parkiet, spowalniając grę – przeszedł pod siatką i zaczął deptać z nimi parkiet, aż sędzia wygonił go z powrotem.
Od stanu 4:4 w pierwszej odsłonie gospodarze mieli inicjatywę – 7:5, 10:6 – po pojedynczym bloku Mateusza Kosiorka, jego ataku i asie prowadzili 16:9, a po asie Flaszowskiego nawet 18:10. Goście zbliżyli się na 18:13, ale przerwał im kiwką Mituniewicz, a przy 20:15 znowu przypomniał o sobie Kosiorek. 22:15, 25:17.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Szkoleniowiec Politechniki, Mateusz Śrutowski i jego podopieczni, dopingowani gorąco przez grupę uczelnianych koleżanek i kolegów Patryka Węzińskiego, musieli w ciągu minionego tygodnia bardzo zredukować swoje oczekiwania. W miniony czwartek Śrutowski zgodził się na motywowaną problemami kadrowymi prośbę Uniwersytetu Ekonomicznego o przełożenie spotkania, którego termin został ustalony za obopólnym porozumieniem przed sezonem. – Chciałem być fair – mówi. Ciągle celowali w 1. miejsce w grupie; we wtorek stoczyli zaciętą walkę z UEK, ulegając w pierwszym secie 27:29 i tie-breaku, a zwyciężając w drugim. – Szkoda pierwszego, kiedy prowadziliśmy w końcówce – opowiada.
Teraz potrzebowali jednej partii, żeby zagwarantować sobie drugą lokatę. Z 6:3 i 9:7 doszli na 10:10, kilka razy ścinał Kacper Waśko, ale Mituniewicz często i z powodzeniem wykorzystywał w pierwszym tempie Szymona Dyrlagę i Tomasza Dudka. 15:11, 15:13, 17:14. Wydawało się, ze przełomowy moment może nastąpić przy 19:16, kiedy Julek dwukrotnie podbijał kiwki – rozgrywającego i środkowego – lecz przy drugiej z nich zaspali jego koledzy. Zespół PK wyrównał na 19:19, 20:20, jednak zepsuł wówczas dwie piłki, a dwie kolejne zgasili na obu skrzydłach Flaszowski i Kosiorek. 24:20, 24:22 i Dudek zamyka sprawę krótką.
– Wszystko dzisiaj „żarło”, nawet blok – cieszy się Zenon Matras, trener Uniwersytetu, który wydobył się z ubiegłotygodniowej depresji – także w tabeli grupy B, gdzie uplasował się na drugiej pozycji, a groziła mu nawet czwarta.

Skończyła się pierwsza faza akademickich mistrzostw Małopolski siatkarzy, w ostatnich dniach zapadły najważniejsze rozstrzygnięcia nie tylko w grupie B. Akademia Górniczo-Hutnicza oddała w środę walkowerem spotkanie z Akademią Wychowania Fizycznego, którego stawką było zwycięstwo w grupie A.
W styczniu zostaną rozegrane ćwierćfinały, systemem mecz i rewanż, w następujących parach (gospodarzem pierwszej konfrontacji będzie drużyna wymieniona na pierwszym miejscu):
1. Uniwersytet Pedagogiczny (4. miejsce w grupie B) – Akademia Wychowania Fizycznego (1. miejsce w grupie A)
2. Collegium Medicum UJ (3. A) – Uniwersytet Jagielloński (2. B)
3. PWSZ Tarnów (4. A) – Uniwersytet Ekonomiczny (1. B)
4. Politechnika Krakowska (3. B) – Akademia Górniczo-Hutnicza (2. A)
Pary półfinałów stworzą zwycięzcy meczów 1. i 2. oraz zwycięzcy meczów 3. i 4. Według tego samego schematu będzie się toczyć walka o pozycje 5-8. O lokaty 9-10 zagrają Krakowska Akademia i Uniwersytet Rolniczy.
PAWEŁ FLESZAR

O rozstrzygnięciach w fazie grupowej AMM siatkarek można poczytać TUTAJ.

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI – POLITECHNIKA KRAKOWSKA 2:0 (25:17, 25:22)
Sędziowali: Mateusz Kopecki i Zdzisław Śpiewla (Kraków). Widzów: 35.
UJ: Mituniewicz, Czerwiński, Dyrlaga, Kosiorek, Flaszowski, Dudek. Trener: Zenon Matras.
PK: Popardowski, Węziński, Nowak, Waśko, Guzik, Lohrengel oraz Stefański (l), Słoma (l), Hnat, Gonciarz, Duda. Trener: Mateusz Śrutowski.

Komentowanie zablokowane.