Zlot resoviackich dzieci

Koalicja podkarpackich uczelni zajęła podium Strefy C siatkarzy, za nimi uplasował się gospodarz turnieju – Uniwersytet Ekonomiczny. Cała czwórka wywalczyła prawo startu w finałach akademickich mistrzostw Polski, ale nie wiadomo, kto na nie pojedzie.

Olsztyński finał AMP zaplanowano na pierwszy weekend maja, w tym samym czasie odbywają się turnieje półfinałowe o awans do I ligi. Z grupy VI drugiej ligi zakwalifikowały się do nich Karpaty Krosno i Błękitni Ropczyce, a to z tych zespołów rekrutuje się wielu reprezentantów PWSZ Krosno, Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego, czyli czołowej trójki Strefy C. W najgorszej sytuacji jest mający nieliczną kadrę PWSZ, konflikt interesów przeżywa też trener tej uczelni, a jednocześnie Karpat, Krzysztof Frączek. – Wiadomo, że klub ma pierwszeństwo, ale PWSZ też jest dla nas ważne – zaznacza. – Od poniedziałku spróbujemy coś zrobić z ta sprawą, wystąpimy z pytaniem do PZPS, czy nie dałoby się przesunąć turnieju półfinałowego. W ostateczności nie pojedziemy do Olsztyna. Szkoda, że nikt nie przewidział tej kolizji.
Ten problem powtarza się co roku, w każdej edycji ktoś jest stratny, także w konkurencji siatkarek. PZPS ustala daty poszczególnych elementów rozgrywek w połowie lipca, wcześniej AZS przyznaje organizację stref i finałów w określonych terminach. Obu instytucjom powinno zależeć na zgodnej współpracy, bo mają ewidentnie wspólne interesy. Wszak wiele klubów II ligi i kilka pierwszej żyje dzięki finansowaniu przez wyższe uczelnie. Powinny im jednak zapewniać promocję także poprzez sport akademicki.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Póki co, krośnianie mogą się cieszyć z triumfu w Strefie C – w dzisiejszym finale pokonali Politechnikę Rzeszowską, 2:0 – a patrząc na personalia byli czarnym koniem imprezy. – Na pewno kilka zespołów było tu silniejszych, a AGH wydawał się wręcz poza zasięgiem – kiwa głową Frączek, którego podopieczni zaskakująco zwyciężyli krakowian, przyczyniając się do ich wyeliminowania. – Charakterem i zaangażowaniem nadrobiliśmy jednak słabości. Prezentowaliśmy urozmaiconą siatkówkę, dużo atakując z II linii. No i istotną rolę spełnił serwis, który „siedział” nam przez cały turniej.
Dwóch krośnian otrzymało nagrody indywidualne: Marcin Golonka dla najlepszego atakującego, a Damian Sąpór dla najlepszego rozgrywającego, z kolei najlepszym libero został Tomasz Głód z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Do niedzieli lepiej chyba pasował przymiotnik „akademickie” niż „siatkarskie”; bilety do Olsztyna zostały rozdzielone wczoraj, więc dzisiaj było więcej luzu. Niektóre zespoły wystąpiły w mocno rezerwowych zestawieniach, chętnie eksperymentowano (wyniki i składy ze wszystkich spotkań znajdują się pod tekstem). Rozgrywający UEK, Piotr Adamski i przyjmujący AGH, Kamil Maruszczyk przekwalifikowali się na libero, atakujący Politechniki Krakowskiej Patryk Węziński ubrał na pewien czas buty rozgrywającego, a rozgrywający Uniwersytetu Pedagogicznego, Tomasz Mamica poszedł w przeciwnym kierunku. – I właśnie „Speedy” zdobył dla nas najwięcej punktów – przekonywał z uśmiechem grający trener „Pedagogów”, Paweł Leja.
Obiekty UEK przy Rakowickiej stały się również celem swoistego zlotu zawodników szkolonych w AKS Rzeszów, czyli Resovii. Jak policzył Jakub Czubiński z UEK w sześciu drużynach występujących w turnieju (sześciu czołowych zresztą) pojawiło się, łącznie z nim 17 chłopaków, którzy przewinęli się przez grupy młodzieżowe Resovii i będące dla nich oparciem V LO przy ul. Hetmańskiej.
PAWEŁ FLESZAR

Relacje z I dnia turnieju można znaleźć TUTAJ (grupa A i B) i TUTAJ (grupa C i D).
Relacje z II dnia turnieju można znaleźć TUTAJ (grupa E) i TUTAJ (grupa F).

O 1. miejsce:
PWSZ Krosno – POLITECHNIKA RZESZOWSKA 2:0 (25:20, 25:20)
Sędziowali: Kamil Szypuła i Damian Gołuszka.
PWSZ: Sąpór, Chłap, Baran, Golonka, Ciupa, Zborowski oraz Żywiec (l), Ryba. Trener: Krzysztof Frączek.
PRz: Zygmunt, Rusin, Kalandyk, Pałka, Świst, Makowiec oraz Woś (l). Trener: Antoni Domino.

o 3. miejsce:
UNIWERSYTET EKONOMICZNY – UNIWERSYTET RZESZOWSKI 1:2 (20:25, 25:20, 9:15)
Sędziowali: Gołuszka i Szypuła.
UEK: Świerad, Życki, Król, Czkór, Czubiński, Guzy oraz Kołodziej (l), Adamski (l), Nieckarz. Trener: Marek Grzybowski.
URz: Durski, Peszko, Kwiecień, Barczuk, Kotyla, Goryl oraz Głód (l). Trener: Wojciech Bajorek.

o 5. miejsce:
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA – AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 2:0 (25:21, 25:18)
Sędziowali: Krzysztof Karwowski i Andrzej Sobieraj.
AGH: Kosiek, Kowalski, Mucha, Dzierwa, Galiński, Munik oraz Luks (l), Maruszczyk (l), Góra, Ściślak. Trener: Jacek Litwin.
AWF: Fremel, Gadula, Madej, Bogusiewicz, Pasoń, Januchta oraz Andruszków (l), Krupczak, Kącki. Trener: Filip Dulla.

o 7. miejsce:
POLITECHNIKA KRAKOWSKA – UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY 2:0 (25:23, 25:19)
Sędziowali: Sobieraj i Karwowski.
PK: Duda, Cul, Słuszniak, Waśko, Kurzawa, Lohrengel oraz Dygoń (l), Węziński, Nowak. Trener: Mateusz Śrutowski.
UP: Karkoszka, Toczko, Dedo, Mamica, Leja, Iwanek oraz Furman (l), Borowiec. Trener: Paweł Leja.

O miejsca 9-12
Półfinały: Politechnika Świętokrzyska Kielce – UMCS Lublin 2:0 (25:20, 25:22), AWF Biała Podlaska – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie 2:0 (25:13, 25:15);
o 9. miejsce: AWF B.P. – PŚK 2:0 (25:19, 25:21)
o 11. miejsce: WSIiZ – UMCS 2:0 (25:21, 25:21)

Komentowanie zablokowane.