9 meczboli do silniejszej psychiki

MKS Andrychów przeprowadził dwa ciekawe transfery z zaplecza ekstraklasy, ale większość składu opiera na miejscowych siatkarzach.

Najpoważniejsza zmiana zaszła, jeśli chodzi o funkcję mentalnego lidera drużyny. Odchodzi doświadczony środkowy, Sławomir Szczygieł. – Bardzo podciągnął tych chłopaków w grze – uważa trener MKS, Rafał Legień. – Niestety, ze względów prywatnych przenosi się do Górnika Radlin. Mieszka tam niedaleko, w Żorach, a przede wszystkim – będzie mógł dzięki temu podjąć pracę.
Lukę po nim ma wypełnić 29-letni Dariusz Syguła, pozyskany z I-ligowej Aluron Virtu Warty Zawiercie. – Prowadziłem go przez cztery lata w Będzinie i myślę, że może dużo dobrego wnieść do tej drużyny – przekonuje Legień.
Syguła jest klasowym rozgrywającym, więc z jego transferem wiąże się spora wartość dodana, młodsi koledzy mogą pewniej czuć się w ataku przy jego wystawach. Z Warty wraz z nim przenosi się do MKS mierzący 202 cm środkowy Łukasz Żłobecki.
Nie wiadomo, czy zupełnie nie zostanie wymieniona dotychczasowa para rozgrywających. – Karol Andrzejewski na pewno nie zostanie u nas; nie dogadaliśmy, stwierdził, że ma inne opcje – opowiada trener. – Z Tomkiem Mamicą jestem w kontakcie, na dniach powinna zapaść decyzja. W tej chwili to jedyna wątpliwość dotycząca składu.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Poza wymienioną dwójką „zawiercian” klub posiłkuje się wyłącznie lokalnymi kadrami. Jak zaznacza szkoleniowiec, nawet skrzydłowy Jakub Gaweł, przychodzący z I-ligowego Kęczanina Kęty, to „swój człowiek” – mieszka w nieodległym Wieprzu, a pierwsze siatkarskie szlify zdobywał w Andrychowie. Pozostali świeżo włączeni do zespołu dotąd występowali w III-ligowych rezerwach i rozgrywkach kadecko-juniorskich (zestawienie znajduje się pod tekstem). – Czy to polityka oszczędnościowa? Nie. Pracujemy intensywnie z młodzieżą, więc trzeba wreszcie to wykorzystać, dać im szansę – przekonuje Legień. – Wraz z działaczami przyjęliśmy takie założenie, że będziemy ogrywać najzdolniejszych w II lidze, a nastoletni chłopcy występujący w III lidze też będą szerokim zapleczem pierwszej drużyny.
Po rocznej przerwie ponownie będzie można zobaczyć w MKS libero Janusza Guzdka („Miał kłopoty ze zdrowiem, pracą, ale zadeklarował, że ze wszystkie już sobie poradził”). Występujący dotąd na tej pozycji Jakub Woś wybrał ofertę I-ligowego KPS Siedlce.
Jeszcze jednym, acz nietypowym, powracającym jest Piotr Munik. Wprawdzie reprezentował MKS w dwóch minionych sezonach, lecz łączył to z podróżami do Krakowa i z powrotem, gdzie uczył się na Akademii Górniczo-Hutniczej. Sprostał wszystkim trudnościom i ciągle grając w siatkówkę na poziomie II-ligowym (wcześniej przez trzy lata w AGH Kraków) – terminowo skończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki! Dojeżdżać już nie musi. – Teraz pracuje w jednej z andrychowskich firm – uzupełnia Rafał Legień. – Jak się ma dużo samozaparcia i chęci, to można pogodzić naukę ze sportem.

Rok temu szkoleniowiec ubolewał, że jego podopieczni są mało odporni psychicznie, przez co tracą znacznie na wartości w obcych halach. W minionym sezonie było jednak z tym znacznie lepiej, a poza korzystnym bilansem wyjazdowym wybija się ich postawa w rywalizacji ze zwycięzcą grupy VI, TSV Cellfast Sanok. Jako jedyni w lidze pokonali go dwukrotnie (inna sprawa, że spotkali się również w play off), a jesienna konfrontacja zapisało się w annałach. MKS przegrywał w tie-breaku 6:14, przy serwisie Igora Kozłowskiego wyrównał na 14:14, potem obronił jeszcze dziewiątego meczbola i wreszcie triumfował 17:15! I tamten, październikowy sukces, który można obejrzeć TUTAJ, najwyraźniej podbudował andrychowian.
– Mam nadzieję, że teraz też poczynimy jakiś krok do przodu. O celach można dużo mówić, a i tak potem boisko to weryfikuje, ale na pewno chcielibyśmy wejść do fazy ogólnopolskiej walki o awans do I ligi – podsumowuje Rafał Legień. Jego zespół zaczyna przygotowania 3 sierpnia, obozem dochodzeniowym w Andrychowie, a poza ligą został zgłoszony również do Pucharu Polski.
PAWEŁ FLESZAR

Kadra MKS Andrychów na sezon 2015/16 (w nawiasie ostatnie kluby nowych zawodników)
rozgrywający: Dariusz Syguła (Aluron Virtu Warta Zawiercie), Kacper Pstrowski (MKS II)
libero: Janusz Guzdek (wznowienie kariery), Patryk Wojtala (MKS II)
atakujący: Karol Gawina, Maciej Maryon (MKS II), Arkadiusz Sordyl
środkowi: Piotr Munik, Mateusz Polak, Łukasz Żłobecki (Aluron Virtu Warta)
przyjmujący: Jakub Gaweł (Kęczanin Kęty), Bartosz Kolonko, Igor Kozłowski, Maciej Marek, Rafał Pochłopień (MKS II)
trener: Rafał Legień

Komentowanie zablokowane.