Akademia siatkówki dla Ukrainy

Dwumecz Uniwersytetu Rolniczego z Krakowską Akademią zakończył się dubeltowym zwycięstwem tej pierwszej uczelni, ale ostatni akt siatkarskiej rywalizacji w akademickich mistrzostwach Małopolski nastąpi za tydzień.

Rywalizacja o miejsca 9-10 zachowała sporo z systemu play off AMM sprzed ubiegłorocznej zmiany regulaminu. Toczy się do dwóch wygranych setów, ale zakłada mecz i rewanż w halach obu przeciwników, o kolejności natomiast decyduje bilans. Siatkarki UR przesądziły o niej praktycznie już na własnym parkiecie. Oderwały się (7:6 – 12:6) przy serwisie Urszuli Kanar, blokach Dominiki Kiełbasy z Katarzyną Migdał, a przede wszystkim – kontrach Ewy Tabor. I to ona ścięciami ze skrzydła (choć w jednym przypadku też przebiciem oburącz „na raz”), znaczyła kolejne prowadzenia gospodyń – 15:7, 18:10, 24:11 (po dwóch asach Ewy). Zamknęła zapis Karolina Ziemba.
Po asach Kiełbasy i Tabor w II partii było 4:0 i 10:1, po akcjach Katarzyny Małodobry – 15:4, a po podaniach Ewy Piechoty – 21:5. Kilkoma uderzeniami lewą ręką z drugiej piłki, w tej i poprzedniej odsłonie, zrewanżowała się Aleksandra Kałużna, występująca na co dzień w walczącej o II ligę Cordii Plus Zator. Rywalki jednak nie odpuszczały mimo przewagi, czego symbolem jest waleczna jak zwykle libero UR Weronika Nowak, która przy stanie 23:8 tak ambitnie goniła piłkę, aby ją asekurować, że ledwo wyhamowała na kolanach, omal nie wjeżdżając w nią, spadającą jednak za linią. Teraz też wynik ustaliła Ziemba – 25:9.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Drużyny Krakowskiej Akademii – zarówno żeńskie jak męskie – porozsypywały się zupełnie w ciągu dwóch ostatnich lat. – Zbieramy się, zaczynamy całkiem od nowa, tyle mogę powiedzieć – kwituje trenujący obie Andrzej Szymczyk.
Na uczelni studiuje kilkuset osób z Ukrainy, proporcjonalną reprezentację mają w składach siatkarskich. Wśród czterech dziewczyn zza wschodniej granicy znajduje się potencjalny diament, Natalia Konodyba. Ma olbrzymie zaległości motoryczne (atakowała nie odrywając się od ziemi), ale mierzy 192 cm i jest przy tym obdarzona dobrą koordynacją – kilka razy nieźle złożyła się do przyjęcia. No a licząc kilkanaście lat ma ciągle jeszcze czas na postępy. – Byłem z nią na Wiśle, u Tomka Klocka, może ją weźmie i trochę podszkoli. Materiał na zawodniczkę jest – uważa Szymczyk.
Wśród chłopaków chwali rozgrywającego Igora Krawca, dysponującego miękkim odbiciem palcami.

Wraz z kolegami Igor stoczył wyrównaną długimi okresami konfrontację z Uniwersytetem. Skuteczny był nietypowo prowadzący rękę do uderzenia Jarosław Wołoszyn, swoje dokładali Ernest Kupla i Maciej Wojtowicz. Rezultat się wahał – 2:2, 4:2, 5:7 (as Wołoszyna), 7:7, 9:10, 12:10, 15:12 (pojedynczy blok Marcina Pliżgi), 15:14, 17:16 – dopiero po zbiciu i serii zagrywek Sebastiana Słomiana wydawał się rozstrzygnięty – 21:16. Nic bardziej mylnego, bo gospodarze pomylili się kilka razy, Wołoszyn – nie, więc doszło do wyrównania (23:23). Na koniec jednak goście popsuli serwis, a Dawid Sobaszek zaaplikował im asa. 25:23.
W drugiej odsłonie po asie Marcin Pawlika było 7:3, lecz najbardziej doświadczony Kulpa wchodzący środkiem i cieszący się entuzjastycznie z udanych akcji Bartłomiej Kazalski zmniejszyli różnicę i chwilę jej przypilnowali – 9:8, 11:10, 13:12. Odjazd „Rolników” nastąpił po „czapach” Kamila Banaszka (15:12) oraz Pliżgi z Pawlikiem, sytuacyjnym ścięciu Słomiana z II linii i aucie przeciwników (20:14). Na finiszu także najaktywniejsi byli Pliżga i Słomian (24:15), a ostatni punkt to efekt błędu (25:17).
Spotkania rewanżowe zaplanowano na środę, 2 kwietnia (od g. 19), w hali wynajmowanej przez KA przy ul. Prusa.
PAWEŁ FLESZAR

O miejsca 9-10 AMM siatkarek
UNIWERSYTET ROLNICZY – KRAKOWSKA AKADEMIA 2:0 (25:11, 25:9)
Sędziowali: Andrzej Sobieraj i Krzysztof Karwowski (Kraków). Widzów: 20.
UR: Kiełbasa, Tabor, Małodobry, Ziemba, Kanar, Migdał oraz Nowak (l), Kozłowska, Sokołowska, Piechota, Pociask. Trener: Janusz Zachara.
KA: Kałużna, Jurkowa, Konodyba, Gorzkowska, Pięta, Krasicka oraz Prokopienko, Sobolewa. Trener: Andrzej Szymczyk.

O miejsca 9-10 AMM siatkarzy:
UNIWERSYTET ROLNICZY – KRAKOWSKA AKADEMIA 2:0 (25:23, 25:17)
Sędziowali: Karwowski i Sobieraj. Widzów: 40.
UR: Pawlik, Sobaszek, Pliżga, Maksymowicz, Słomian, Banaszek oraz Kosiński (l), Jamróg, Bajerski, Gorczyca. Trener: Zachara.
KA: Krawiec, Kulpa, Wojtowicz, Wołoszyn, Serwatko, Kazalski. Trener: Szymczyk.

Komentowanie zablokowane.