Bartek gasi pożary również na piasku

Triumfatorami czwartego turnieju cyklu Grand Prix Beach Park Volley 2014 została para z dużymi związkami z Małopolską, PlusLigowy atakujący Bartosz Janeczek i wytrawny siatkarz plażowy, Bartłomiej Baniak.

W finale pokonali Bartosza Oleksego i Michała Płechę, a kurs na końcowy wynik 21:14 obrali już od stanu 4:4. Urodzony w Wieliczce, a ostatnio reprezentujący Transfer Bydgoszcz, Janeczek wykorzystywał swój wzrost przy siatce – w bloku, przy piłkach sytuacyjnych, w ataku („Dobre, górne, bylebym miał piłkę z przodu” – uspokajał partnera, pytającego, czy odpowiadają mu wystawy) – a zamknął sprawę serwisem z wyskoku, który przetoczył się po taśmie.
Nie do przecenienia była rola Baniaka, posiadającego olbrzymie doświadczenie na piasku. Pochodzi z Opola, na studia na AWF przyjechał do Krakowa, w barwach tej uczelni wraz z Przemysławem Ungeheuerem zdobyli brązowy medal akademickich mistrzostw Polski. Niedawno w parze z Marcinem Melnarowiczem zwyciężył w mistrzostwach Polski Państwowych Straży Pożarnych. Jest zawodowym strażakiem, a na boiskach Oranżerii Pergamin w Krakowie nie raz gasił ogień rywali. Choćby w półfinale, kiedy 6:4, 8:5 i 10:7 prowadzili Marek Drobisz z Miłoszem Gąsiorkiem – to on pociągnął ścięciem i asem. Potem był remis, Janeczek zapunktował kolejną siłową zagrywką (16:14), a wątpliwości rozwiały jego blok i kolejny as kolegi (21:16).


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Baniak i Janeczek wcześniej wyraźniej pokonali Oleksego i Płechę (o półfinał z lewej strony drabinki – 8:5, 13:7, 16:8, 21:12), ale wydawało się, że w finale pożaru nie zdołają ugasić, bo porazi ich prąd. Płecha, a zwłaszcza Oleksy w swoim półfinale z Karolem Szczepanikiem i Pawłem Piwowarczykiem byli niesamowicie elektryczni, zwijali się po piasku jak frygi. Bartek akompaniował temu przeraźliwymi okrzykami, a w popisowej akcji obronił potężny cios, dogonił wystawioną piłkę przy taśmie i „smyrnął ją” po rękach Szczepanika. Wynik ustalił asem na 21:16.
Wcześniej podobne atuty zaprezentowali walcząc o półfinał z prawej z Damianem Czkórem i Andrzejem Siemińskim, kiedy odskoczyli aż na 20:12, a zwieńczyli dzieło na 21:15.

Spotkanie o trzecie miejsce na ogół pod kontrolą mieli Szczepanik z Piwowarczykiem, choć Gąsiorek i Drobisz parokroć starali się łapać kontakt – 4:1, 4:3, 9:5, 12:7, 16:10, 16:14, 19:14, 19:16, 21:17.
Karol i Paweł najbardziej wyrównany bój zaliczyli bodaj o półfinał z lewej strony. Było 15:14, 17:17, kiedy na 19:17 wyszli Piotr Kołodziejczyk i Łukasz Cudziło. Obrona i kontra Piwowarczyka oraz błąd tamtych odwróciły jednak losy, a przesądziło o wszystkim uderzenie Szczepanika – 21:19.

Piąty turniej cyklu Stowarzyszenie Park Volley zorganizuje 26 lipca w Libiążu, natomiast 16-17 sierpnia w Brzesku odbędzie się wielki finał Grand Prix oraz zawody mikstów. Ostatnią imprezę sędziowali Aleksandra Cul (głównie turniej mężczyzn) i Piotr Filipek (głównie turniej kobiet).
PAWEŁ FLESZAR

Relację i wyniki turnieju kobiet można znaleźć TUTAJ.

Wyniki turnieju męskiego – boiska Oranżerii Pergamin (wystartowało 18 par)
o wejście do ćwierćfinału z lewej strony drabinki: Karol Szczepanik, Paweł Piwowarczyk – Damian Czkór, Andrzej Siemiński 21:10, Łukasz Cudziło, Piotr Kołodziejczyk – Zenon Matras, Paweł Cul 21:17, Bartosz Janeczek, Bartłomiej Baniak – Michał Parysz, Bartosz Kolonko 21:17, Michał Płecha, Bartosz Oleksy – Kacper Urbaniak, Wojciech Luboń 21:17;
o wejście do półfinału z lewej: Szczepanik, Piwowarczyk – Cudziło, Kołodziejczyk 21:19, Janeczek, Baniak – Płecha, Oleksy 21:12;
o wejście do ósemki z prawej: Czkór, Siemiński – Jakub Dziadoń, Sławomir Marzec 23:21, Piotr Pieniążek, Hubert Stręk – Matras, Cul 21:19, Parysz, Kolonko – Wojciech Widawski, Daniel Kmita 21:12, Marek Drobisz, Miłosz Gąsiorek – Urbaniak, Luboń 21:19;
o wejście do szóstki z prawej: Czkór, Siemiński – Pieniążek, Stręk 21:17, Drobisz, Gąsiorek – Parysz, Kolonko 21:12;
o wejście do półfinału z prawej: Oleksy, Płecha – Czkór, Siemiński 21:15, Drobisz, Gąsiorek – Cudziło, Kołodziejczyk 21:17;
półfinały: Płecha, Oleksy – Szczepanik, Piwowarczyk 21:16, Baniak, Janeczek – Drobisz, Gąsiorek 21:16;
o 3. miejsce: Szczepanik, Piwowarczyk – Gąsiorek, Drobisz 21:17; FINAŁ: Baniak, Janeczek – Oleksy, Płecha 21:14.

Komentowanie zablokowane.