Czarny koń z ulicy Kamiennej

Dzisiaj siatkarki Elitesek UEK wygrały bez kłopotów dwa mecze i awansowały do finału mistrzostw Polski AZS, w którym dojdzie do rewanżu za wczorajszy, zaskakujący mecz z LSW Warszawa. Testowana białoruska skrzydłowa nie zagra w Krakowie, natomiast inny I-ligowiec, Silesia Volley prowadzi zaawansowane rozmowy z byłą reprezentantką Polski.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Miejscowe zaczęły półfinał z wysokiego tonu (5:1), lecz ekipa AZS KSZO Ostrowiec Św. spisywała się coraz lepiej, skuteczna była ubiegłosezonowa „Ekonomistka”, Agnieszka Starzyk-Bonach. Ostrowiczanki szybko wyrównały, a od stanu 15:15 zaczęły odjeżdżać (15:19, 16:22, 19:25).
Nowe życie dała krakowiankom mało dotąd wykorzystywana (wszystkie wyniki i składy znajdują się pod tekstem) środkowa Katarzyna Połeć. Zameldowała się na parkiecie od początku drugiej partii, wkrótce zaznaczyła obecność pojedynczym blokiem i krótką, a potem wypuściła serię kąśliwych serwisów. Jednym upolowała swoją koleżankę z Czarnych Słupsk, Dorotę Dydak – córkę Jana Dydaka, znakomitego niegdyś boksera, brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Seulu i mistrzostw Europy.
Zrobiło się 17:11, 21:14, 25:15 i 1-1 w setach.
Później również Kasia sygnowała przewagi swojej drużyny asami – na 17:10 w trzeciej odsłonie i dwoma na 17:9 w czwartej. Doskonale w zagrywce i kontrataku prezentowały się jej koleżanki, zwłaszcza Katarzyna Wąsowska (tak nazywa się po wyjściu za mąż Katarzyna Walawender), a konfrontację zamknęła asem trzecia KatarzynaWawrzyniak.

Losy awansu „Ekonomicznej” do półfinału rozstrzygały się w hali PK przy ul. Kamiennej rankiem, w rywalizacji z Politechniką Częstochowa. Gospodynie nie mogły sobie pozwolić na stratę choćby seta i trzymały się daleko od tej ewentualności, grając dosyć pewnie i prowadząc wysoko. Wyróżniła się Sandra Cabańska, która weszła na zmianę w drugiej części pierwszego seta i pozostała tam na stałe, pokazując skuteczny atak, a przede wszystkim piorunujący serwis – wyprodukowała sporo asów, w tym trzy z rzędu na zakończenie spotkania.

AZS UEK nie zdecydował się na zakontraktowanie testowanej od poniedziałku Anastazji Bogdanionak. – Niezła dziewczyna, ale dotąd częściej była jednak przyjmującą i widać, że jako atakująca trochę się gubi – uzasadnia trener akademiczek, Jacek Skrok.
W orbicie zainteresowania akademickiego klubu wcześniej była również m.in. Agata Karczmarzewska-Pura, która występowała w reprezentacji Polski, ligach włoskiej i rosyjskiej, a w rodzimej ekstraklasie zdobyła medale wszystkich kolorów. 34-letnia utytułowana skrzydłowa chce wrócić do siatkówki po urlopie macierzyńskim, prowadzi zaawansowane rozmowy z Silesią Volley I Mysłowice/Chorzów.
Na razie niech wystarczy określenie, że rozmowy się toczą. Różne doświadczenia, także niedawne nauczyły mnie, żeby nie przesądzać niczego przed faktem – zastrzega szkoleniowiec Silesii, Sebastian Michalak, nawiązując choćby do nieoczekiwanego fiaska prawie sfinalizowanego transferu Brazylijki Gracieli Do Monte. – Liczę, że wszystko rozstrzygnie się w najbliższych dniach. Byłaby dla nas olbrzymim wzmocnieniem; to w pełni ukształtowana, profesjonalna i inteligentna zawodniczka. Agacie z kolei, ze względów prywatnych, byłoby wygodnie występować u nas: niedaleko Śląska jest jej dom, w pobliżu mieszkają  także teściowie, więc miałby kto zaopiekować się dzieckiem w razie potrzeby.

W finale mistrzostw Polski AZS Eliteski UEK zmierzą się z LSW Warszawa, swoim wczorajszym sensacyjnym pogromcą, słusznie opiewanym jako „czarny koń” bądź rewelacja turnieju. W popołudniowym półfinale część splendoru starały się odebrać stołecznym siatkarki Sokoła AZS AWF Katowice. Dobrze zorganizowane w polu „Sokolanki” obnażyły słabość w tejże kwestii przeciwniczek, sporo punktów zdobywały kiwkami i plasami, a kilka dołożyła bezpośrednio ich rozgrywająca Fatima Piasta, wykazując się refleksem i agresją na siatce.
Do odmiany rezultatu przyczyniła się jej odpowiedniczka w LSW, Sylwia Pilarek, która wyszła z rezerwy, wystawiała skrzydłowym wygodniejsze piłki, ale przede wszystkim – bardzo utrudniła przyjęcie katowiczankom. Od stanu 13:13 w drugiej partii, do końca trzeciej ekipa Lingwistycznej Szkoły Wyższej dominował, a w Sokole dawał się odczuć dodatkowo brak kończącego ataku Klaudii Janoty, której wczorajsza kontuzja kolana okazała się, niestety, poważna.
W czwartej odsłonie poderwała swój zespół, zbiciami i blokami na skrzydle, Paulina Stojek, a prowadzenie powiększyła pięcioma różnymi akcjami na środku Martyna Zyśk (do 15:11 i 24:16). Tie-break jednak należał bezapelacyjnie do warszawianek, od 6:1 po podaniach Pilarek, po 13:4 wskutek kontr Magdaleny Tekiel i Magdaleny Furdal.
(relację z 1. dnia mistrzostw można znaleźć TUTAJ, a z trzeciego TUTAJ)
PAWEŁ FLESZAR

Półfinały:
ELITESKI UE Kraków – AZS KSZO Ostrowiec Św. 3:1 (19:25, 25:15, 25:14, 25:13)
Sędziowali: Piotr Kasprzyk (Libiąż) i Krzysztof Karwowski (Kraków). Widzów: 150.
UEK: Wawrzyniak, Skiba, Fedorów, Sadowska, Cabańska, Król oraz Sroga (l), Połeć, Urban, Wąsowska (Walawender). Trener: Jacek Skrok.
KSZO: Piekarczyk, Starzyk-Bonach, Buławczyk, Brojek, Dydak, Kosiorowska oraz Sojka (l), Stefańska, Ślęzak, Świerszcz. Trener: Dariusz Parkitny.

LSW Warszawa – SOKÓŁ AZS AWF Katowice 3:2 (19:25, 25:17, 25:14, 17:25, 15:7)
Sędziowali: Karwowski i Kasprzyk. Widzów: 100.
LSW: Grzanka, Tekiel, Gancarczyk, Sekutowska, Staszewska, Furdal oraz Różanka (l), Pilarek, Jaskulska, Tokarska, Ilewicz, Woźniak. Trener: Agata Szustowicz (Jung).
SOKÓŁ: Piasta, Stojek, Zyśk, Pawłowska, Otlik, Kołodziej oraz Gałek (l), Zajkowska. Trener: Krzysztof Zabielny.

Faza grupowa – grupa A:
ELITESKI UEK – POLITECHNIKA Częstochowa 3:0 (25:15, 25:15, 25:14)
Sędziowali: Zbigniew Rybicki i Andrzej Sobieraj (Kraków).
UEK: Wawrzyniak, Skiba, Król, Sadowska, Wąsowska, Fedorów oraz Sroga (l), Cabańska, Urban, Bogdanionak. Trener: Skrok.
PCz: Olczyk, Mroczek, Migoń, Siuda, Kosmala, Jędrys-Szynkiel oraz Guz (l), Bąkowska (l), Pabian, Kostiuk, Woźnica, Szymczak. Trener: Jakub Kuziorowicz.

Kolejność: 1. LSW, 2. Eliteski, 3. Politechnika Cz.

Grupa B:
AZS KSZO – POLITECHNIKA ŚLĄSKA Gliwice 3:0 (25:20, 25:21, 25:15)

Kolejność: 1. KSZO, 2. Sokół, 3. Politechnika Śląska.

Program meczów finałowych, czwartek, 30.8 (hala przy ul. Kamiennej 17):
g. 10 – o 5. miejsce: Politechnika Cz. – Politechnika Śląska
g. 12 – o 3. miejsce: KSZO – Sokół
g. 14. – o 1. miejsce: Eliteski – LSW

Komentowanie zablokowane.