Cztery setne do awansu

Siatkarskie reprezentacje Małopolski nie zakwalifikowały się do czołowych czwórek Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2012. Bliżej były dziewczęta, które szans walki o medale pozbawiła cudza porażka.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Swoją część zadania wykonały wczesnym rankiem pokonując drużynę Warmińsko-Mazurskiego. W pierwszej i trzeciej partii zrobiły to pewnie (prowadziły minimum 5 a maksimum 13 „oczkami”), za to w drugiej zagrały na emocjach. Posiadały  sporą przewagę 19:15, 22:17 i 23:20, ale pozwoliły przeciwniczkom wyrównać (24:24). W porę się jednak ocknęły, a ostatni punkt zdobyła Patrycja Gomułka, asem wrzuconym przyjmującym „za kołnierz”.
Do czwórki musiał Małopolanki wciągnąć zespół Śląskiego, zwyciężając Pomorskie (sportkrakowski.pl opisywał TUTAJ jak doszło do tej sytuacji). W pierwszej odsłonie układało się to pomyślnie (Ślązaczki wygrały 25:21), ale później już górowały rywalki, które triumfowały w meczu i grupie. Ekipa Małopolskiego miała najgorszy bilans setów z trójki, która uzbierała po dwa zwycięstwa.

Męska reprezentacje szanse miała mniejsze i straciła je, zanim wyszła na parkiet – Łódzkie pokonało Wielkopolskie 3:0, przegrani awans do czwórki mieli już pewny, zwycięzcy czekali na wynik meczu Małopolskiego z Dolnośląskim. Małopolanie nie mogli już przesunąć się ponad czwartą lokatę w grupie, ale gdyby odebrali rywalom dwa sety (lub jednego i dużą ilość małych punktów) promowaliby do strefy medalowej Łódzkie.
Gospodarze przeważali przez większość pierwszej partii (za wyjątkiem inauguracyjnego 0:3), czujni na siatce byli środkowi – Mateusz Kupiec i Marcin Kania – ale ciągnięty przez wysokiego rozgrywającego Jakuba Zwiecha zespół (złożony głównie z zawodników) Gwardii Wrocław wyszedł na21:20. W końcówce tamci popełnili jednak dwa błędy, zafunkcjonował blok Małopolan, zrobiło się 24:21, a potem 25:23.

Niedługo mogło być po zabawie, bo miejscowi w drugiej odsłonie przeważali 17:15, jednak wynik odwróciły serwisy kapitana Dolnośląskiego, Pawła Lewandowskiego. Jego zespół zaczął rządzić na parkiecie, dobrze spisując się w obronie i bloku; wygrał tego seta, bardzo wysoko następnego, a w czwartym prowadził 20:16. I wtedy nastroje eksplodowały: pęknięta trybunka uginała się pod skaczącymi i wrzeszczącymi łodzianami, bo tak samo pękali wrocławianie przy zagrywce Mateusza Jóźwika – trafiali w ataku w antenkę bądź ręce przeciwników. Opanowali się jednak przy 23:20 i szybko wyrównali na 23:23, setbola przy 24:23 obronił Lewandowski, a dwa ostatnie oczka to zasługa ścięcia  skutecznego (Oskara Kłonowskiego) i autowego (miejscowych). Dolnośląskie wyprzedziło Łódzkie stosunkiem „małych punktów” lepszym o cztery setne…
Program meczów półfinałowych w obu kategoriach można znaleźć poniżej.
PAWEŁ FLESZAR

Turniej siatkarek
MAŁOPOLSKIE – WARMIŃSKO-MAZURSKIE 3:0 (25:15, 26:24, 25:16)
Sędziowali: Bartłomiej Adamczyk i Marek Orlef (Kielce).
MAŁOPOLSKIE: Szczygieł, Bodzęta, Noga, Wańczyk, Nowak, Gomułka oraz Pasiut (l), Kośmider, Czapkowicz, Pasternak, Skoczeń. Trener: Dariusz Pomykalski.
WARMIŃSKO-MAZURSKIE: Nowotnik, Kłoczko, Łączkowska, Stępień, Pietroczuk, Burkacka oraz Fota (l), Tomaszewska, Fidura. Trener: Andrzej Jewniewicz.

Pomorskie – Śląskie 3:1 (21:25, 25:18, 25:19, 25:15).
Kolejność grupy E: 1. Pomorskie, 2. Śląskie, 3. Małopolskie, 4. Warmińsko-Mazurskie.

Sobota, 7 lipca, wszystkie mecze w Proszowicach
O miejsca 5-8 – g. 10: Małopolskie – Lubelskie, g. 12: Dolnośląskie – Warmińsko-Mazurskie.
O miejsca 1-4 – g. 15: Pomorskie – Mazowieckie, g. 17: Śląskie – Kujawsko-Pomorskie.

Turniej siatkarzy
MAŁOPOLSKIE – DOLNOŚLĄSKIE 1:3 (25:23, 20:25, 14:25, 25:27)
Sędziowali: Anna Skalska i Paweł Kapica (Kielce).
MAŁOPOLSKIE: Komenda, Zięba, Kania, Jóźwik, Popardowski, Kupiec oraz Kwarciński (l), Róg (l), Gryzło, Wiejaczka. Trenerzy: Paweł Popardowski, Jacek Litwin.
DOLNOŚLĄSKIE: Zwiech, P. Lewandowski, Biegun, Kłonowski, Ziemnicki, Wroński oraz Popiwczak (l), Puławski, Bobek. Trenerzy: Piotr Lebioda, Jarosław Dusza.

Łódzkie – Wielkopolskie 3:0.
Kolejność grupy A: 1. Wielkopolskie, 2. Dolnośląskie, 3. Łódzkie, 4. Małopolskie.

Sobota, 7 lipca
O miejsca 5-8, hala UJ (Piastowska 22) – g. 10: Łódzkie – Podkarpackie, g. 12: Małopolskie – Podlaskie.
O miejsca 1-4, hala AGH (Piastowska 22) – g. 10: Wielkopolskie – Warmińsko-Mazurskie, g. 12: Dolnośląskie – Kujawsko-Pomorskie.

Skomentuj