Derby Krakowa na ziemi gorlickiej?

W najbliższy poniedziałek siatkarki Armatury Elitesek UEK rozpoczną przygotowania do nowego sezonu i wiele wskazuje, że na pierwszy trening wyjdą w dziesiątkę. Klub prowadził ostatnio rozmowy z ciekawą, uniwersalną zawodniczką, która jednak wybrała inną ofertę.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Akademicki zespół ma wakaty na pozycjach atakującej i środkowej, a Gabriela Buławczyk może grac na obu. Byłaby też ósmą „Ekonomistką” ze stażem ekstraklasowym. Urodzona w 1984 r., mierząca 185 cm występowała w podstawowym składzie wyśmienitej reprezentacji juniorek – z Anną Werblińską, Mileną Radecką, Anną Podolec, Joanną Kaczor, Agatą Żebrowską i Agatą Sawicką. Po ukończeniu SMS Sosnowiec, w 2003 r. poszła do czołowej krajowej ekipy, Nafty Piła.
Pod koniec stycznia 2005 r. jej obiecującą karierę zwichnęła jednak poważna kontuzji kolana; kilkanaście miesięcy zajęło leczenie i rehabilitacja. Później pojechała do USA, gdzie studiowała i grała w lidze akademickiej. Wróciła w grudniu ubiegłego roku, trafiając trafiła do Piecobiogazu Murowana Goślina, w którym kilka razy pokazywała się z dobrej strony. – Gdybyśmy ją zakontraktowali, pewnie zrealizowałaby wszystkie nasze potrzeby personalne. Dostałem jednak właśnie informację, że pójdzie do KSZO Ostrowiec – żałuje prezes „Ekonomicznej”, Bartosz Wanat.

Liczy się z ewentualnością inauguracji przygotowań w obecnym składzie (podajemy go pod tekstem). – Są zespoły, które trenują w siódemkę lub ósemkę, więc u nas nie ma tragedii. Jak już mówiliśmy, jesteśmy zabezpieczeni w stopniu minimalnym. Natomiast nie siedzimy i się nie opalamy, bo „jesteśmy z Krakowa i na pewno ktoś do nas przyjdzie” – mówi z sarkastycznym humorem Wanat. – Szukamy uzupełnień do składu, ale w tej chwili poważnych kandydatek nie ma.
Drużyna ma ramowy plan przygotowań, w którym znajduje się zgrupowanie w ośrodku COS w Zakopanem, 10-18 sierpnia, a także dwa turnieje. – Różnych sparingów na pewno będzie więcej, ale te dwie imprezy zostały zaplanowane dużo wcześniej – zaznacza prezes.
28-30 sierpnia odbędą się w Krakowie mistrzostwa Polski klubów AZS (czyli klubów ligowych, działających w strukturach AZS) w grach zespołowych. Areną rywalizacji siatkarek będzie hala Bronowianki przy ul. Zarzecze, a siatkarzy – hala Politechniki przy Kamiennej; obsada zależy od zgłoszeń – więcej szczegółów na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Niezwykle interesujący i jeden z największych w kraju turniejów szykuje się w połowie kolejnego miesiąca. – Już na 13 września zaplanowaliśmy mecz otwarcia Atom Trefl Sopot – Stod Volley, czyli konfrontację mistrza Polski z mistrzem Norwegii. Reszta odbędzie się w dniach 14-16 – opowiada Dariusz Grzyb, współorganizator III Fakro Cup o Puchar Powiatu Gorlickiego, w którym może wziąć udział nawet dziesięć drużyn. Jak mówi, w ósemce już zgłoszonych – poza wymienionymi – są: MKS Tauron Dąbrowa Górnicza, KSC Berlin (1. Bundesliga), AZS Białystok, Armatura Eliteski, AGH Galeco Wisła Kraków i Stal Mielec. – Czekamy jeszcze na decyzję Bank BPS Muszynianki i Impel Gwardii Wrocław. Spotkania zostaną rozegrane w Gorlicach, Bieczu, Bobowej i Nowym Sączu – wylicza menedżer.

Sportowe atrakcje turnieju układają się na kilku płaszczyznach, choćby przymiarki do przyszłego sezonu PlusLigi Kobiet i rewanżów za poprzedni. Niewykluczone, że zostaną tam rozegrane pierwsze w historii I-ligowe derby Krakowa siatkarek. Dotąd ekipy z Rakowickiej i Reymonta rozmijały się na tym poziomie, po awansie tej drugiej na pewno zmierzą się na zapleczu ekstraklasy, ale do pierwszego oficjalnego spotkania może dojść podczas Fakro Cup. O ile krakowianki trafią na siebie na ziemi gorlickiej.
Jeśli będzie dziewięć drużyn, prawdopodobnie zrobimy trzy grupy po trzy, a jeśli dziesięciu: dwie grupy po pięć – analizuje hipotetyczną sytuację na Fakro Cup Dariusz Grzyb, który pomaga też w organizacji zgrupowania reprezentacji Białorusi, które rozpocznie się w Nowym Sączu za kilka dni. – Białorusinki zagrają dwukrotnie ze Stalą Mielec, złożyłem też prezesowi Wanatowi propozycję sparingu z jego zespołem na początku sierpnia – wyjawia na zakończenie.
PAWEŁ FLESZAR

Zapis rozmowy z nowym trenerem zespołu, Jackiem Skrokiem, można przeczytać TUTAJ

Obecny skład Armatury Elitesek UEK
rozgrywające: Ewa Matyjaszek, Katarzyna Wawrzyniak.
libero: Monika Sroga.
środkowe: Magdalena Fedorów, Katarzyna Połeć, wakat(?).
skrzydłowe: Sandra Cabańska, Magdalena Sadowska, Agata Skiba, Katarzyna Urban, Katarzyna Walawender, wakat(?).
trener: Jacek Skrok, II trener: Przemysław Płaczek, fizjoterapeuta: Łukasz Zarębkiewicz

Skomentuj