Do utraty sił

Wprawdzie ciężko już zliczyć nakręcone przez Amerykanów filmy o boksie, ale równie trudno wskazać niewart obejrzenia. Ten na dodatek odrobinę różni się od pozostałych.

Reżyser „Do utraty sił”, Antoine Fuqua na szersze wody wypłynął „Dniem próby” („Training day”). Denzel Washington gra tam Alonzo Harrisa, doświadczonego, cynicznego (a jakiego jeszcze – lepiej nie zdradzać, jeśli ktoś do tej pory tego nie oglądał) gliniarza, natomiast Ethan Hawke to Jake Hoyt, idealistycznie nastawiony policyjny nowicjusz. Po jakichś morderczych porachunkach gangsterów, mówi do partnera:
– Przecież to prawo ulicy.
– A co złego jest w prawie ulicy?! – dziwi się Harris.
– Mamy pozwolić, żeby te zwierzęta się nawzajem pozabijały?
– Z Bożą pomocą. Pieprzyć ich i wszystkich im podobnych.
W najnowszym filmie Antoine’a równie drapieżne, jak ten dialog, są niektóre obrazy. A inne – ostro kontrastujące. Charytatywna walka odbywa się w kościele, przeciwnicy biją się po twarzach, a panienki w bikini paradują z numerami oznaczającymi kolejne rundy.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Sceny związane z boksem są bardzo realistyczne, wręcz naturalistyczne. Drobiazgowo pokazane bandażowanie dłoni, plastrowanie, strużka krwi cieknąca z ust zawodnika po walce. Do tego wiarygodnie odtwarza swoją postać Jake Gyllenhaal, który wcześniej ze względu na warunki fizyczne, sylwetkę, nie kojarzył się raczej z pięściarstwem. Nawet jeśli pozostali kandydaci do tej roli – Eminem, Ryan Gosling, Bradley Cooper czy Jeremy Renner – wydawaliby się lepiej do niej pasować, to po obejrzeniu całości chyba już nikt tak nie pomyśli.
A jednocześnie fragmenty scenariusza rozpoczynające intrygę są trochę nieprawdopodobne.
Tak czy siak, główny bohater stuknął o dno i zaczyna drogę od zera. Schemat starszy od kina tutaj jest osnową drugiego filmu w filmie – obyczajowego – o odbudowie egzystencji, relacji z córką.
Boks staje się metaforą, bo zmiana stylu walki zmienia styl życia. Daje umiejętność radzenia sobie z problemami, przyjmowania ich z pokorą, prostuje wiele dróg.

Jak podaje portal filmweb.pl, z powodu niskiego budżetu Antoine Fuqua nie mógł zapłacić Jamesowi Hornerowi za skomponowanie muzyki. Temu jednak tak spodobała się historia, że zgodził się pracować za darmo.
Zilustrował wiele dynamicznych scen i uniwersalne sentencje, które można odnieść nie tylko do boksu i nie tylko do sportu. „Ten facet w ringu to twój wróg, ale jeśli myślisz tylko o tym, żeby go zabić – obnażasz się, stajesz się bezbronny. Walka w gniewie wysysa z ciebie dwa razy więcej sił”.
PAWEŁ FLESZAR

DO UTRATY SIŁ. Tytuł oryginalny: Southpaw. Produkcja: USA. Rok: 2015. Reżyseria: Antoine Fuqua. Scenariusz: Kurt Sutter. Zdjęcia: Mauro Fiore. Muzyka: James Horner. Obsada: Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker, Oona Laurence, 50 Cent, Skylan Brooks, Naomie Harris, Victor Ortiz.
* stopka na podstawie filmweb.pl

Komentowanie zablokowane.