Drugimi ligami jesień się zaczyna…

Są już terminarze trzeciego poziomu siatkarskich rozgrywek centralnych. W trzech grupach, gdzie występują małopolskie zespoły, w fazie zasadniczej zaplanowano 312 meczów.

W grupie IV drugiej ligi kobiet zabraknie jej ubiegłosezonowego mistrza, Bronowianki Kraków, która wycofała się. Dwa kolejne miejsca zajęły AGH Kraków i Grupa Azoty PWSZ Tarnów, których rywalizacja – zwłaszcza w play off – budziła wiele emocji. W tym sezonie zmierzą się już w drugiej kolejce – 3 października w Krakowie.
Kandydatem do walki o awans jest w tym sezonie Solna Wieliczka, klub założony w maju tego roku, ale będący kontynuatorem ligowej egzystencji tamtejszego MKS MOS i gromadzący zawodniczki znane z małopolskich zespołów. Solna po raz pierwszy zagra w Wieliczce dopiero w III kolejce, 10 października, ale swoim kibicom zaprezentuje się znacznie wcześniej i to w niecodziennej oprawie. Na początku września bowiem planuje w hali „Solne Miasto” turniej z udziałem zespołów Orlen Ligi.
Zanosi się na kilka ciekawych aspektów konkurencji w tej grupie, m.in. na płaszczyźnie lokalnej. Choćby między oddalonymi od siebie tylko o kilkanaście kilometrów Sokołem Zator i beniaminkiem, Skawą Wadowice. Walczyły ze sobą niegdyś w III lidze, a teraz do meczów między nimi dojdzie 14 listopada (w Zatorze) i 30 stycznia 2016 r. (w Wadowicach).


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Terminarz fazy zasadniczej można znaleźć TUTAJ. Wszystkie kolejki mają odbyć się w soboty. Pierwsza 26 wrześnie, ostatnia – 20 lutego. Wówczas skończy udział w rozgrywkach SMS II Szczyrk i drużyna, która zajmie 5. miejsce. Czołowa czwórka, tak jak w poprzednim sezonie, zmierzy się w jednorundowym play off, mającym wyłonić dwie ekipy przechodzące do części ogólnopolskiej walki o awans do I ligi (dwa turnieje półfinałowe i turniej finałowy).
Zespoły z pozycji 6.-7. zmierzą się w dwumeczu, a dwa ostatnie będą walczyć o utrzymanie.

Jesień przywita się z kibicami siatkówki bardzo obficie, bo 26 września wystartuje większość grup II-ligowych. Także męskie: V (z MKS Andrychów) i VI (z Contimaksem MOSiR Bochnia). Terminarze fazy zasadniczej obu grup można znaleźć TUTAJ.
Grupa V liczy 12 zespołów i trzy kolejki odbędą się w środy: 11 listopada 2015 r., 20 stycznia i 17 lutego 2016 r. MKS zainauguruje rozgrywki, podejmując znajomych z grupy VI – Płomień Sosnowiec. Tydzień później ma wystąpić w Radlinie przeciwko swojemu dotychczasowemu środkowemu, Sławomirowi Szczygłowi. A 24 października będzie gospodarzem bardzo ciekawego spotkania – z Volleyem Rybnik, uważanym za najpoważniejszego kandydata do zwycięstwa w grupie.
Faza zasadnicza skończy się 20 lutego. Ekipy z miejsc 5-12 zmierzą się parami o te właśnie pozycje (5., 7., 9., 11.), z tym że dla ostatniej z par stawką będzie utrzymanie.
Natomiast czołowa czwórka wystąpi w jednorundowym play off, mającym wyłonić dwie drużyny przechodzące do części ogólnopolskiej walki o awans do I ligi (trzy turnieje półfinałowe i turniej finałowy).

W tym samym turnieju półfinałowym dwie najlepsze drużyny z grupy V zmierzą się z dwiema z grupy VI. W niej również faza zasadnicza kończy się 20 lutego, podobne są też zasady rywalizacji w czołowej czwórce i o niższe pozycje. Z tym że grupa VI liczy 10 zespołów, dzięki czemu nie będzie w niej kolejek środowych.
Contimax zmierzy się z koalicją z województwa podkarpackiego, zaczynając na własnym parkiecie z beniaminkiem – Neobus Raf-Mar Niebylec, prowadzonym przez znanego z Karpat Krosno, Krzysztofa Frączka. 17 października czeka podopiecznych Roberta Banaszaka wyjazdowa konfrontacja z faworytem grupy i walki o awans do I ligi, TSV Sanok. Tenże gwiazdorski team przyjedzie natomiast do Bochni 9 stycznia.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.