Dublet na dubeltowe urodziny

Siatkarskie reprezentacje Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrały dwa bardzo trudne mecze w hali Uniwersytetu Pedagogicznego, co pozwoli im na uniknięcie najmocniejszych przeciwników w styczniowych ćwierćfinałach akademickich mistrzostw Małopolski.

Pierwsza konfrontacja dopisała parę świeżych przykładów do zużytego już powiedzenia: „Kobieta zmienną jest”. W pierwszym secie gospodynie ledwo zrobiły pełne obejście, wynik 6:25 wypełniły serie serwisowe Katarzyny Zubik (0:5), Kariny Puchalskiej, Katarzyny Rerak oraz – dożynkowa – Agnieszki Radkowiak-Kiedacz, kiedy piłka pięciokrotnie nie wracała na stronę jej drużyny. Do tego wszystkie przytomnie zachowywały się na siatce, więc wydawało się, że męskie zespoły mogą już się przebierać, bo niebawem wejdą na rozgrzewkę.
I zawodnicy przebrali się wkrótce, a potem długo stali pod ścianą.
Druga partia zaczęła się od 9:1, a Jolanta Szczypka w polu serwisowym odpłacała się za doznany wcześniej despekt. Szkoleniowiec UJ, Zenon Matras wykorzystał już wtedy dwie przerwy, jego podopieczne, na czele z Rerak i Puchalską, powoli wracały do gry. Po kiwce Zubik zrobiło się nawet 13:9, potem 14:11, ale teraz to Agnieszka Sobieraj i Aleksandra Ochońska przypilnowały wyniku (18:11, 18:14, 20:15). Jeszcze raz ekipa gości zbliżyła się po kolejnej „czapie” Puchalskiej, jednak reszta punktów przypadła już UP, połowa po błędach rywalek, połowa po ścięciach Szczypki.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W tie-breaku dziewczyny z UJ niby przejęły kontrolę, wystartowały od 5:1 i utrzymywały mniejszy lub większy dystans – 7:3, 8:5, 11:7, 13:10 – a niezły występ notowały dwie dzisiejsze solenizantki: przede wszystkim starsza, Radkowiak-Kiedacz, chwilami sekundowała jej młodsza, Aleksandra Harabasz.
Prezentu urodzinowego w postaci zwycięstwa mogły jednak nie odebrać, bo po błędach popełnionych pospołu z koleżankami różnica się zmniejszyła, a Szczypka (podania, w tym as) i Ochońska (kontra) zlikwidowały ją zupełnie. Przy stanie 13:13 mecz uratowała Zubik. Najpierw dogoniła i przytomnie przebiła piłkę uciekającą po złym odbiorze, a sędziowie po konsultacji uznali, że będąca w drugiej linii rozgrywająca zrobiła to poprawnie, poniżej taśmy. 14:13, Kasia przechodzi do pierwszej linii i wraz z Moniką Wieliniec zatrzymuje zbicie z lewego skrzydła. 15:13.
– Nie poddawajcie się, każdy punkt jest ważny – apelował do dziewczyn z „Pedagogicznej” ich szkoleniowiec, Łukasz Lic, kiedy w pierwszej odsłonie na tablicy ziała przepaść. I właśnie nawet najmniejsze zdobycze, przy kluczowym wygraniu drugiego seta, mogą jego teamowi dać trzecie miejsce w grupie. Natomiast UJ nie spadnie już poniżej drugiego, dzięki czemu uniknie w ćwierćfinale PWSZ Tarnów i AWF, a 8 stycznia ma jeszcze ostatnie spotkanie grupowe, o 1. pozycję, z wicemistrzem Polski, AGH.
Wyniki AMM siatkarek można znaleźć TUTAJ.

Męskie teamy walczyły o trzecią lokatę, która pozwala uniknąć w ćwierćfinale Uniwersytetu Ekonomicznego. Dla gości była to również okazja do rewanżu za poniesioną w tym miejscu w minionym sezonie porażkę, która bardzo bolała. Nadto chcieli sobie poprawić humory przegranej konfrontacji z AGH sprzed doby (relacja TUTAJ).
Długo też nie mogli być pewni, że dzisiaj nie będzie kolejnej, bo wprawdzie Mateusz Czerwiński bił z całej siły i pewnie po bloku, a Kamil Dygoń na inauguracyjnego asa Pawła Lei odpowiedział tak samo, ale wśród miejscowych doskonale z rękami przeciwników radził sobie na skrzydle Michał Toczko, drugi libero I-ligowego Kęczanina. 2:0, 5:3, 5:5, 7:9 (as Juliana Mituniewicza), 12:10 (Marcin Kuska w ataku i bloku), 12:14 (błędy UP i as Szymona Dyrlagi), 14:14. Rozstrzygnięcie nastąpiło, gdy Dygoń i Czerwiński zmienili tempo ofensywy i zapunktowali kiwkami, Mituniewicz uruchomił na środku Tomasza Dudka i Dyrlagę, a pierwszy z wymienionych ostro serwował, okraszając to sytuacyjnym uderzeniem z 6. strefy. 14:16, 15:19, 16:21, 18:23, 19:25 (as Dyrlagi).

W drugiej odsłonie grający trener UP, Paweł Leja zszedł z placu, wpuścił za siebie Tomasza Zacharskiego, który już przy 8:6 przedstawił się asem, a Toczce zmienił ustawienie na takie, w którym ten częściej był na środku pola w przyjęciu. Poza tym Mikołaj zaskoczył rywali przebiciem „dyszlem”, stojąc tyłem do siatki, jednak Czerwiński, Dygoń i Paweł Cul sprawnie obijali dłonie przekręcając zapis na 11:14.
Zmienił obraz dwiema kiwkami Tomasz Mamica, przypomniał się Kuska (18:17), lecz odkąd Czerwiński wjechał dwukrotnie lewą flanką, a Cul błysnął pojedynczą „czapą” na prawej – zrobiło się 18:20 i 19:21, a „Pedagodzy” musieli już ciągle gonić. Mimo trzech ścięć Zacharskiego, brakowało im tych dwóch „oczek”, a rezultat ustalił, z zawieszonej nieco krótkiej, Tomek Dudek.
Wyniki AMM siatkarzy można znaleźć TUTAJ.
PAWEŁ FLESZAR

AMM siatkarek:
UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY – UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI 1:2 (6:25, 25:18, 13:15)
Sędziowali: Andrzej Sobieraj i Krzysztof Karwowski (Kraków). Widzów: 30.
UP: Szustkiewicz, Szczypka, Nicpoń, Sobieraj, Ochońska, Gazurek oraz Kotula (l), Wolińska, Jaworska, Kotniewicz. Trener: Łukasz Lic.
UJ: Zubik, Harabasz, Puchalska, Rerak, Radkowiak-Kiedacz, Wieliniec oraz Kądziołka (l), Jewuła, Olejniczak. Trener: Zenon Matras.

AMM siatkarzy:
UP – UJ 0:2 (19:25, 23:25)
Sędziowali: Karwowski i Sobieraj. Widzów: 20.
UP: Krochmal, Leja, Adamiak, Kuska, Toczko, Nowak oraz Furman (l), Karkoszka, Zacharski, Mamica. Trener: Paweł Leja.
UJ: Mituniewicz, Czerwiński, Dyrlaga, Cul, Dygoń, Dudek oraz Majcherczyk (l), Wleciał. Trener: Matras.

Komentowanie zablokowane.