Jak przygotować stop złota z brązem

Dziewczęta z MKS Andrychów zajęły najniższy stopień podium mistrzostw Małopolski młodziczek, po pokonaniu siatkarek MKS MOS Wieliczka. A kiedy z niego zejdą, już w tym tygodniu pojadą do Wodzisławia Śląskiego na ćwierćfinały krajowego czempionatu.

W hali na osiedlu Teatralnym w Krakowie andrychowianki musiały bardzo starać się, aby ocalić dorobek z poprzednich sześciu miesięcy. W całosezonowym rankingu zajęły drugie miejsce, ale w sobotę, w grupie finałowej, uległy Sandecji Nowy Sącz, do której dołączyła Ksymena Berezowska, na co dzień przebywająca w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, a w półfinale rozbiły się o Spartę Kraków (też ma zresztą uczennicę w SMS – Aleksandrę Dutkę, notabene andrychowiankę i wychowankę MKS).
W walce o trzecie miejsce – ostatnie dające awans do fazy ogólnopolskiej – stanęły naprzeciw MKS MOS Wieliczka, który godzinę wcześniej omal nie przedostał się do finału. Wprawdzie w półfinale Sandecja prowadziła w tie-breaku 14:10, ale ekipa z „Miasta Soli”, przy podaniach Emilii Niedzielskiej, obroniła cztery meczbole, potem piątego (przy 15:14), a szóstego miała sama (15:16). Odtąd jednak punkty zdobywały tylko przeciwniczki (18:16).


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Niespełna godzinę później wieliczanki znowu wychodzą na parkiet, na rozgrzewkę przed konfrontacją o brązowe medale, a niedługo po niej zagrywkami jeszcze raz popisuje się Niedzielska (4:2). Wyrównuje (5:5) asem Natalia Ślusarczyk, a zacięta walka trwa do stanu 10:9. Wówczas Aleksandra Nowak bombarduje przeciwniczki zza linii końcowej, te kilka piłek wyrzucają w auty, dzieła dokańcza Ślusarczyk, wspomagana przez Paulinę Maciaszek. 10:18, a resztę załatwiają punktowe podania Dagmary Wiercimak (11:20) oraz Natalii (12:23 i 12:25), która jednak przede wszystkim imponowała dzisiaj sprawnością, zasięgiem i swobodą w ataku.
Zawodniczki MKS MOS zasłużyły za to na miano najwydajniejszego producenta emocji. Jako jedyne w turnieju finałowym urwały seta Sparcie Kraków, kolejnego tie-breaka zaliczyły we wspomnianym półfinale, teraz miały apetyt na trzeciego.
Ich trener, Artur Stryszowski zmienia ustawienie: Magdalena Lewińska z rozegrania wędruje na skrzydło, a jej rolę przejmuje Joanna Pikus. Andrychowianki uciekają (2:0, 8:5, 10:7), lecz Patrycja Małota, Marcelina Ciastoń i Agnieszka Drej nadrabiają dystans asami (2:2, 8:7, 10:9). A kiedy po szpilach serwisowych Oli Nowak jest 17:11 i wydaje się, że sprawa została rozstrzygnięta – zgłaszają wyraźne weto. Bronią, są dokładniejsze i zbliżają się na 21:20 i 22:21. Wtedy jednak ścina Ślusarczyk, a dwa pozostałe „oczka” oddają andrychowiankom błędami. 25:22.

Kilka metrów dalej trwała nie mniej gorąca konfrontacja. Grupka rodzinna wielickich siatkarek, zaopatrzona w bęben, przekrzykiwała się z grupą chłopców z Andrychowa (z przyległościami), z takim samym wyposażeniem. Jedni i drudzy dali z siebie wszystko, ale andrychowski obóz był liczniejszy, no i wyraźnie emanował medalowe fluidy. Część stanowili młodzicy MKS, zdobywcy mistrzostwa województwa, którzy przyjechali do Krakowa odebrać złote krążki. Tuż po ostatnim gwizdku odprawili z koleżankami taniec zwycięstwa, ale w najbliższy weekend, 20-22 marca, będą mogli wspierać się tylko myślą.
Dziewczyny udają się bowiem do Wodzisławia Śląskiego, gdzie w podgrupie zmierzą się z tamtejszą Zorzą i Czwórką Aleksandrów Łódzki, a w drugiej podgrupie zagrają Impel Gwardia Wrocław, Jedynka Kluczbork i MKS Dąbrowa Górnicza.
Chłopcy wystąpią na własnym parkiecie w Andrychowie. Do ich podgrupy trafili Błękitni Ropczyce i STS Skarżysko-Kamienna, a do drugiej: ULKS Chobrzany, Serbinów Biała Podlaska i Metro Warszawa.
Najpierw po dwa zespoły z każdej podgrupy przejdą do drugiej fazy (z zaliczeniem bezpośredniego meczu), a potem dwa najlepsze z turnieju awansują do półfinałów.
PAWEŁ FLESZAR

Relację z meczu o 1. miejsce można przeczytać TUTAJ, a nagrania wideo wszystkich niedzielnych meczów znajdują się TUTAJ.

Mistrzostwa Małopolski młodziczek
o 3. miejsce:
MKS Andrychów – MKS MOS Wieliczka 2:0 (25:12, 25:22)
Sędziowali: Maria Kieć i Piotr Sobieraj (Kraków). Widzów: 100.
MKS A.: Jarzyna, Nowak, Wiercimak, Ślusarczyk, Maciaszek, Bodzek oraz Guzdek (l), Korczak. Trener: Paweł Bury.
MKS W.: Lewińska, Małota, Niedzielska, Pawlik, Ciastoń, A. Drej oraz Kowalska, Hebda, Kujawa, Pikus. Trener: Artur Stryszowski.

Półfinały:
Sandecja Nowy Sącz – MKS MOS Wieliczka 2:1 (21:25, 25:21, 18:16), Budrem Sparta Kraków ? MKS Andrychów 2:0 (25:14, 25:19).

O 5. miejsce:
Dalin Myślenice – Jedynka Tarnów 2:1 (25:14, 19:25, 15:12)

Komentowanie zablokowane.