Jaworzno wraca do Małopolski

W siatkarskich II ligach na sezon 2015/16 doszło do kilku ciekawych rozwiązań geograficznych, które mogą przełożyć się również na obraz sportowej rywalizacji. Zmieniono też zasady walki o utrzymanie.

Grupa IV kobiet, w której tradycyjnie występują małopolskie zespoły, zagra w następującym składzie: AGH Kraków, Grupa Azoty PWSZ Tarnów, Tomasovia Tomaszów Lubelski, SMS II Szczyrk, Szóstka Mielec, MCKiS Jaworzno, Solna Wieliczka, MKS San-Pajda Jarosław, Sokół Zator, Skawa Wadowice.
Nie ma Bronowianki Kraków, która jeszcze w maju walczyła o awans na zaplecze ekstraklasy, ale teraz wycofała się z rozgrywek. Jest za to druga drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze Szczyrku oraz MCKiS Jaworzno, które ostatnio występowały w grupie II. Dawniej jednak małopolskie zespoły żeńskie potykały się w grupie zarówno z MCKiS, jak i SMS (wówczas jeszcze z Sosnowca). Zresztą Jaworzno, administracyjnie wchodzące w skład województwa śląskiego, jest miastem historycznie, od setek lat, małopolskim.
Poza tym w grupie IV zagrają dotychczasowi rywale, łącznie z Sokołem, który nie zdobył w minionym sezonie punktu, ale utrzymał się w lidze, z której nikt nie spadał. Beniaminkiem jest Skawa. Solna to nowy klub, występujący na miejscu MKS MOS Wieliczka (ostatnio pod nazwą Kampus Wielicki) – pisaliśmy o nim TUTAJ i TUTAJ.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Rozgrywki w II lidze kobiet rozpoczną się 26 września, a po dwurundowym sezonie zasadniczym dojdzie do fazy walki o awans i utrzymanie (bez SMS II Szczyrk). Play off o awans ma być oparty na dotychczasowych regułach: czołowa czwórka gra jedną rundę, do trzech zwycięstw, systemem 1. z 4., 2. z 3. Wyłonione w ten sposób dwie drużyny spotkają się z przeciwnikami z pozostałych trzech grup, najpierw w dwóch turniejach półfinałowych, a potem – jeśli im się powiedzie – w turnieju finałowym. Za każdym razem dalej przechodzą po dwie ekipy.
Wydział Rozgrywek zmienił za to zasady walki o utrzymanie. – Zostały one zaakceptowane w całości na dzisiejszym posiedzeniu zarządu – wyjaśnia Andrzej Lemek, wiceprezes i sekretarz generalny PZPS.
Zamiast dotychczasowego dwurundowego play out, będą w niej uczestniczyć ekipy, które po sezonie zasadniczym zajmą miejsca 8-9. Zagrają do trzech wygranych spotkań, lepszy się utrzyma, gorszy spadnie.
Zespół z miejsca 5. zostaje sklasyfikowany na nim już po fazie zasadniczej, natomiast z 6. i 7. zagrają o ustalenie 6. lokaty – dwumecz, z ewentualnym rozstrzygającym „złotym setem” przy równym bilansie.

Żartobliwie można stwierdzić, że za MCKiS Jaworzno przechodzący u kobiet do grupy IV, u siatkarzy na zachód został „przehandlowany” MKS Andrychów. Team Rafała Legienia wystąpi w grupie V, w następującym składzie: Volley Rybnik, Juvenia Głuchołazy, AZS Politechnika Opolska, JSW KOKS Radlin, MCKiS Jaworzno, AZS Rafako Racibórz, TKS Tychy, Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel, MKS Andrychów, Winner Czechowice Dziedzice, Płomień Sosnowiec, UKS Strzelce Opolskie.
Jak więc widać (i zobaczyć można poniżej, po składzie gr. VI), logistycznie MKS wyszedł na tym niezgorzej. Ciekawe jak wypadnie sportowo – o jego składzie na nowy sezon pisaliśmy TUTAJ.
Do grupy V trafiły również MCKiS Jaworzno i Płomień Sosnowiec, które w minionym sezonie były w grupie VI.

Grupa VI zagra więc w następującym składzie: Wisłok Strzyżów, TSV Sanok (o jego składzie pisaliśmy TUTAJ), Contimax MOSiR Bochnia (skład TUTAJ), Błękitni Ropczyce, AZS PWSZ Karpaty KHS Krosno (skład TUTAJ), Neobus RAF-MAR Niebylec, AKS V LO Rzeszów, ASPS Avia Świdnik, Tęcza Sędziszów Małopolski, LKPS Lublin.
W grupie znalazło się więc aż czterech beniaminków oraz spadkowicz z I ligi, Avia Świdnik. Aż siedem ekip pochodzi z województwa podkarpackiego.
Można wskazać kilka frapujących akcentów nadchodzącej rywalizacji. Choćby taki: rozsiani po różnych klubach wychowankowie systemu szkolenia młodzieży Asseco Resovii zmierzą się ze swoją szlifiernią talentów – AKS V LO Rzeszów.

Sezon zasadniczy zaczyna się 26 września. Po dwóch rundach dojdzie do play off o awans, wg starych reguł: czołowa czwórka gra jedną rundę, do trzech zwycięstw, systemem 1. z 4., 2. z 3. Wyłonione w ten sposób dwie ekipy zmierzą się w turnieju półfinałowym o awans do I ligi z dwójką z grupy V. Dwie najlepsze drużyny z tego półfinału wejdą do sześciozespołowego turnieju finałowego.
Walka o utrzymanie ma się odbywać na posobnych zasadach, jak to opisywaliśmy u kobiet. Dwie ostatnie drużyny z grupy V zagrają do trzech zwycięstw o wyłonienie spadkowicza i tak samo będzie w grupie VI.
Natomiast te, które uplasują się powyżej, a poniżej czołowej czwórki – czekają dwumecze o poszczególne lokaty, z ewentualnym rozstrzygającym „złotym setem” przy równym bilansie.

Warto nadmienić, że w tym sezonie, dzięki elastyczności PZPS, mają nie kolidować ze sobą terminy rozgrywek ligowych oraz finałów akademickich mistrzostw Polski.
PAWEŁ FLESZAR

O rozwiązaniach w I ligach siatkarek i siatkarzy można przeczytać TUTAJ.

Komentowanie zablokowane.