Krakowianki przechodzą prawą stroną

Po dwa duety siatkarek plażowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Wychowania Fizycznego awansowały do turnieju finałowego AMP.

Już pierwszy z dwóch dni półfinałów akademickich mistrzostw Polski wyłonił osiem par, które za półtora tygodnia zagrają w Gdyni. Bez oglądania się na boki po bilety pobiegły do kasy zwyciężczynie ubiegłorocznej Strefy C, Agnieszka Gruczek i Justyna Tomala z AWF Biała Podlaska, a ich śladem podążyły Paula Słonecka i Ewelina Mikołajewska z PWSZ Krosno (wyniki można znaleźć pod tekstem).
Także w dwóch meczach, po wolnym losie w pierwszej rundzie, awans zdobyły Sandra Szychowska i Aneta Dzwonnik z UJ, ale przeprawę miały nieporównanie cięższą. Najpierw z Moniką Pietroczuk i Jagodą Szkodny z AGH. Przy koncertowej grze tej pierwszej, niegdyś członkini kadry młodzieżowej, uległy w pierwszym secie 8:15. Od drugiego utrudniły serwis, Sandra coraz częściej łapała rywalki nad siatką. Wyrównały bilans meczu, a w tie-breaku od stanu 3:3 trzymały je podaniami w kleszczach (15:5).
W decydującym spotkaniu wyeliminowały koleżanki z Uniwersytetu, Agnieszkę Radkowiak-Kiedacz i Magdalenę Rapacz. Tu też uległy w pierwszej partii, ale w drugiej prowadziły 2-3 punktami, a trzecią zaczęły od 5:0 i 7:1. Magda i Aga nie poddawały się, doszły na 12:11, jednak wtedy Aneta mądrze uderzyła piłkę piąstką, a przy 14:12 tamte zepsuły serwis.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Czwartym zespołem, który we wtorek nie poniósł porażki, a przy tym wychodził na plac trzykrotnie, są Katarzyna Świeży i Magdalena Tyrańska z AWF. Spotkało je to, czego się obawiały – musiały potykać się z koleżankami z Małopolski, ale wycięły je równo z piaskiem. W drugiej rundzie zrobiły tę przykrość partnerkom treningowym z boisk Akademii, Oldze Klocek i Weronice Oliprze. Straciły drugą odsłonę, ale w pierwszej i trzeciej górowały dość wyraźnie, zwłaszcza dynamiką i siłą.
W trzeciej rundzie zapewniły sobie weekend w Gdyni kosztem Inez Pfeifer i Patrycji Lipińskiej z tarnowskiej PWSZ. W pierwszej części tarnowiankom służyła – jak przez większość turnieju – zagrywka, wysforowały się na 14:10. Przeciwniczki wzięły czas, już przy 15:15 był remis, a potem wyszły na 17:16, 20:18 i 21:19. Dalej Kaśka z Magdą przeważały już stale, 4-6 punktami.

Inez z Patrycją spadły na prawą stronę drabinki, gdzie o awans zmierzyły się z Mariką Janotą i Aleksandrą Stachowicz z AGH. W dwóch pierwszych partiach do 13.-14. punktu było dosyć równo, a potem jeden lub drugi team gwałtownie odskakiwał. Tie-breaka kontrolowały już „Agieszanki”, a ozdobą całej konfrontacji były wystawy palcami (rzadkie w żeńskiej plażówce) i inne sztuczki „Stachy”, ścinającej np. lewą ręką niektóre piłki nadlatujące z lewej strony.
I to był jedyny wyrównany mecz tej fazy po prawej stronie. – Najłatwiej miałyśmy w najważniejszym momencie, na końcu – dziwiła się później głośno Weronika Olipra. Wszak jeszcze w drugiej rundzie musiały namęczyć się z Igą Jarosińską i Natalią Gierobą, z trudem prześlizgnęły się w pierwszym secie, zgubiły drugiego. W kolejnej rundzie nie zaznały już żadnych kłopotów, a jeszcze wygodniejsze przejście do Gdyni prawą stroną drabinki zaliczyły Rapacz z Radkowiak-Kiedacz i Pietroczuk ze Szkodny. Dla dziewczyn z AGH największym wyzwaniem było zachowanie mobilizacji, kiedy pierwszą odsłonę zaczęły od przewagi 12:0…
W środę, od g. 9, na obiektach krakowskiej AWF zostaną rozegrane kolejne fazy i mecze o miejsca w Strefie C, które mają pewne znaczenie przy rozstawieniu w finałach AMP.
PAWEŁ FLESZAR

Galerię z turnieju można obejrzeć TUTAJ, a relacja z rozgrywek siatkarzy znajduje się TUTAJ.

Ciekawsze wyniki w kolejności rozgrywania rund
I runda po lewej stronie drabinki: Monika Pietroczuk, Jagoda Szkodny (Akademia Górniczo-Hutnicza) – Bernadetta Cieślicka, Małgorzata Małek (UMCS Lublin) 15:9, 15:10; Marika Janota, Aleksandra Stachowicz (AGH) – Aleksandra Agatowska, Magdalena Agatowska (Politechnika Świętokrzyska Kielce) 15:3, 15:3; Inez Pfeifer, Patrycja Lipińska (PWSZ Tarnów) – Judyta Olipra, Justyna Wierzgacz 15:11, 12:15, 15:4; Katarzyna Świeży, Magdalena Tyrańska (wszystkie Akademia Wychowania Fizycznego Kraków) – Marzena Brągiel, Magdalena Jurczyk (PWSZ Krosno) 15:11, 15:9;
II runda po lewej stronie: Sandra Szychowska, Aneta Dzwonnik (Uniwersytet Jagielloński) – Pietroczuk, Szkodny 8:15, 15:11, 15:5; Magdalena Rapacz, Agnieszka Radkowiak-Kiedacz (UJ) – Magdalena Dorosz, Lidia Kądzielawa (Politechnika Rzeszowska) 15:10, 15:1; Agnieszka Gruczek, Justyna Tomala (AWF Biała Podlaska) – Janota, Stachowicz 15:7, 15:8; Tyrańska, Świeży – Olga Klocek, Weronika Olipra (AWF K.) 15:10, 14;16, 15:8; Pfeifer, Lipińska – Iga Jarosińska, Natalia Gieroba (UMCS) 15:11, 15:12;
I runda po prawej stronie (o wejście do szesnastki): Janota, Stachowicz – J. Olipra, Wierzgacz 15:12, 15:11; Klocek, W. Olipra – Michalina Opiał, Iwona Teodorowicz (Uniwersytet Przyrodniczy Lublin) 15:5, 15:10;
III runda po lewej stronie (o wejście do szóstki): Szychowska, Dzwonnik – Rapacz, Radkowiak 18:21, 21:17, 15:12; Gruczek, Tomala – Paulina Konop, Magdalena Bogusz (UMCS) 21:7, 21:19; Świeży, Tyrańska – Pfeifer, Lipińska 21:19, 21:14; Paula Słonecka, Ewelina Mikołajewska (PWSZ K.) – Agnieszka Sobura, Aleksandra Dulęba (PŚK) 21:7, 21:8;
II runda po prawej stronie (o wejście do dwunastki): Klocek, W. Olipra – Jarosińska, Gieroba 18:16, 13:15, 15:10; Janota, Stachowicz – Brągiel, Jurczyk 15:13, 15:10; Pietroczuk, Szkodny – Dorosz, Kądzielawa 15:9, 15:12;
III runda po prawej stronie (o wejście do ósemki): Rapacz, Radkowiak – Cieślicka, Małek 21:12, 21:14; Klocek, W. Olipra – Konop, Bogusz 21:12, 21:13; Janota, Stachowicz – Pfeifer, Lipińska 21:14, 14:21, 15:10; Pietroczuk, Szkodny – Sobura, Dulęba 21:4, 21:9.

Komentowanie zablokowane.