Krakowskie dni z siatkówką

PZPS opublikował terminarze siatkarskiej I i II ligi. Kobiece derby Krakowa na zapleczu ekstraklasy zostaną rozegrane już w trzeciej kolejce, a męskie – drugoligowe – 24 listopada.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W I lidze siatkarek wystartują krakowskie zespoły AGH Galeco Wisły i Elitesek AZS UEK. Na inaugurację, 29 września, „Biała Gwiazda” podejmie ekipę z Murowanej Gośliny. Jest to wicemistrz ubiegłego sezonu w tej klasie, jego skład ostatnio znacznie się zmienił, jednak najprawdopodobniej ciągle będzie tam grała Kinga Hatala, znana z występów w Wiśle i „Ekonomicznej”.
Ta druga w pierwszej kolejce, tak jak i przed rokiem, wyjeżdża do Warszawy na spotkanie z tamtejszą Spartą. Stołeczna drużyna zaczyna jutro obóz w Mrzeżynie, a trenować tam z nią będzie Julia Barbaszewska, krakowianka, wychowanka Wandy i wieloletnia reprezentantka Wisły (jej sylwetkę można znaleźć TUTAJ). – Cierpliwie czekam, co się okaże po zgrupowaniu – mówi 27-letnia rozgrywająca o swojej przyszłości.

Już w trzeciej kolejce, 13 października, dojdzie do derbów Krakowa, których gospodarzem będzie AGH Galeco Wisła. Rewanż – 12 stycznia. 3 listopada dojdzie przy Rakowickiej do niezwykle ciekawej konfrontacji Elitesek z faworytem I ligi, Chemikiem Police, natomiast 1 grudnia czeka je inna próba sił z kandydatem do czołówki – wyjazdowa z Jedynką Aleksandrów Łódzki. Cały terminarz, do ściągnięcia, znajduje się TUTAJ.
W sezonie zasadniczym zaplanowano jedną kolejkę środową – 6 lutego, a ostatnia jest wyznaczona na 2 marca. Prawdopodobnie zmieni się koncepcja systemu drugiej części rozgrywek w I lidze kobiet i nie weźmie w tej fazie udziału SMS Sosnowiec. Do podziału na grupy rywalizujące w play off i play out posłużyłaby wówczas tabela bez „Szkoły”, o awans walczyłoby osiem drużyn, a o utrzymanie – trzy (dwie spadną). To jednak ciągle tylko projekt i jak usłyszeliśmy w Wydziale Rozgrywek PZPS – wszelkie obowiązujące reguły zostaną ustalone dopiero po zaakceptowaniu przez zarząd Związku, który powinien zebrać się po olimpiadzie.

W tym samym terminie, 29 września, rusza grupa IV drugiej ligi kobiet. Od razu dojdzie do kilku ciekawych meczów. MKS MOS Wieliczka podejmie budowany z myślą o awansie Developres Rzeszów, Jedynka Tarnów – tradycyjnie czołową ekipę PWSZ Karpat Krosno, a w swoistych „podkrakowskich” derbach zmierzą się Dalin Myślenice i Pogoń Proszowice. Zaplnowano dwie kolejki środowe, 21 listopada i 5 grudnia, a ostatnie mecze sezonu zasadniczego mają zostać rozegrane 16 marca. Cały terminarz można znaleźć TUTAJ.
W tym sezonie jeszcze bardziej jest się o co bić, bo poszerzyły się możliwości awansu z II ligi. Ich schemat przedstawiliśmy TUTAJ.

Najpóźniej zacznie rozgrywki 10-zespołowa grupa IV drugiej ligi siatkarzy – 13 października. AGH 100RK AZS Kraków (co to za zespół można się dowiedzieć TUTAJ) zagra wtedy w Krośnie z Karpatami. Jeszcze trudniejsza przeprawa czeka w 1. kolejce Wandę, która wyjeżdża do Świdnika na mecz z Avią.
Contimax MOSiR Bochnia (o którym sportkrakowski.pl pisał TUTAJ) zmierzy się na inaugurację w Strzyżowie z Wisłokiem. Bocheńska ekipa trenuje już od poniedziałku. Pozyskała niedawno drugiego libero, Artura Wilamowskiego z Lechii Tomaszów Mazowiecki, a testowała środkowego z „młodoligowego” Farta Kielce, Bartosza Piotrowicza. – Nie dogadaliśmy się – mówi trener Contimaksu, Robert Banaszak. – Szukamy dalej środkowego, mam dwóch kandydatów na oku.

Do grupy IV dołączono zespół z Górnego Śląska, beniaminka II ligi, TKS Nascon Tychy. Przyjedzie on do Krakowa już 20 i 27 września, najpierw na spotkanie z Wandą, a potem z AGH 100RK AZS. W składzie tyszan można zobaczyć znanego z Wandy Jacka Picia oraz Marcina Owczarskiego, który w sezonie 1999/2000 występował w I-ligowym wówczas Okocimskim Brzesko.
Konfrontacja derbowa między krakowskimi drużynami odbędzie się 24 listopada w hali AGH przy Piastowskiej, rewanż zaplanowano na 9 lutego, w Nowej Hucie. W terminarzu widnieje jedna kolejka środowa – 5 grudnia, a finisz sezonu zasadniczego ma się odbyć 9 marca. Cała rozpiska jest do ściągnięcia TUTAJ. System walki o awans prawdopodobnie będzie taki sam jak w II lidze kobiet – linkowany powyżej.
PS. W obsadzie i terminarzu II ligi męskiej doszło później do zmiany – zaktualizowane informacje znajdują się TUTAJ.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.