Królik wskoczył do karety

Hutnik Kraków zamknął miniony sezon i zaczyna następny: wyrównał zaległości i porozumiał się z piętnastoma siatkarzami – w tym siedmioma nowymi – którzy mają stanowić jego kadrę w I lidze.

– Wreszcie oddycham głęboko; w tym tygodniu spłaciliśmy wszystkie długi wobec zawodników – cieszy się prezes nowohuckiego klubu, Mirosław Janawa. – Mam czyste sumienie, a wszyscy mogą być zadowoleni, bo zdobyli, i awans, i wszelkie pieniądze, jakie mieli zapisane w kontraktach.
Teraz pozostaje kwestia dopięcia finansów na rozgrywki I-ligowe. Janawa wyjaśnia, że przygotował projekt budżetu i usłyszał deklaracje kilku podmiotów, że zostanie on pokryty. – To budżet oszczędnościowy, po ubiegłorocznych doświadczeniach nie chcemy szaleć – wyjaśnia. – W tej chwili mamy już pozostałą po spłaceniu długów część środków od Orlenu Paliwa i Orlenu Platinum Oil, z którymi podpisaliśmy umowy końcem maja. Co do reszty mamy obietnice kilku firm oraz miasta – wprawdzie bez konkretnych kwot, ale z zapewnieniem, że dostaniemy co najmniej tyle, ile brakuje do zamknięcia budżetu. A może będzie to trochę więcej, o to się staramy. Liczę, że przed końcem lipca będziemy mieli umowy z nimi na papierze.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Dodaje, że zawarł kontrakty z siedmioma nowymi siatkarzami. Listę otwiera, choć podpis złożył jako ostatni, najbardziej znany pod Wawelem – Karol Galiński. Przez dwa poprzednie sezony występował w AGH AZS, najpierw jako przyjmujący, a ostatnio libero. Popularny i sympatyczny „Królik” jest absolwentem fizjoterapii na krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Niedawno zwierzał się, że chce zostać tutaj jeszcze co najmniej rok, żeby zaliczyć drugi rok szkoły masażu, do której poszedł dla poszerzenia kwalifikacji. – Rozmawiałem o powrocie do Contimaksu Bochnia, gdzie być może wróciłbym na przyjęcie, ale okazało się, ze jest dla mnie miejsce w Hutniku. Prezes stwierdził, że bardziej przydam im się jako libero niż skrzydłowy – mówi bardzo zaawansowany technicznie siatkarz, który właśnie skompletował swoistą „karetę”. Będzie reprezentował czwarty krakowski klub występujący w rozgrywkach centralnych. Kiedy przyjechał tutaj po maturze w 2009 roku, trafił do AZS Politechniki (II liga), w następnym sezonie przeszedł do Wandy Instal (II liga, awans), w latach 2011-13 grał we wspomnianym Contimaksie Bochnia, a potem w AGH.

Na zapleczu ekstraklasy swój debiutancki sezon zaliczył właśnie przyjmujący Łukasz Ciupa, który do Hutnika przenosi się z Kęczanina. 33-letni rozgrywający Robert Kiwior ostatnio występował wprawdzie w II-ligowym Płomieniu Sosnowiec, ale ma za sobą bogata karierę na wyższym poziomie, w tym w ekstraklasie.
23-letni Marcin Bachmatiuk ostatni rok spędził w drużynie BBTS Bielsko-Biała w Młodej Plus Lidze, wcześniejszy w Morzu Bałtyk Szczecin. Jest absolwentem SMS w Spale – To wychowanek Jokera Piła, pamiętam jak jeszcze graliśmy przeciwko sobie. Poza tym w SMS mieszkał w pokoju z Pawłem Golcem, więc tutaj będzie się czuł jak u siebie w domu – żartuje Janawa.
W Młodej Plus Lidze występowali ostatnio także Dominik Miarka (BBTS) i Jędrzej Goss (Transfer Bydgoszcz). Tego drugiego, 19-letniego atakującego, wybrano do najlepszego składu rozgrywek, a przede wszystkim – wyróżniono tytułem ich najwartościowszego zawodnika! Kraków będzie mu się miło kojarzył jeszcze zanim się tu osiedli, wszak 4 lipca w Tauron Arenie, podczas meczu Ligi Światowej, Polska – USA, ma odebrać nagrodę dla MVP.
Z Pronaru Hajnówka przychodzi libero Bartosz Zieliński, bardzo konsekwentny w swoich staraniach o angaż w Hutniku. Rok temu brał tutaj udział w testach, zyskał pochlebne oceny, ale klub szukał wtedy doświadczonego libero. Kilka tygodni temu Bartek zameldował się znowu na treningu otwartym. Podobnie jak Ciupa i Miarka przeszedł przez szkołę częstochowskiego Norwida.

Odchodzą Mateusz Kowalski, Błażej Podleśny (pisaliśmy o nich TUTAJ), Paweł Samborski (Contimax), Marcin Góra. Łukasz Przybyła już poprzednio był „awaryjnym” libero (wystąpił w jednym spotkaniu), teraz poświęci się pracy szkoleniowej. Natomiast stale grający na tej pozycji Radosław Szymczak, który i tym razem był przymierzany do tej roli, postanowił poszukać sobie gry bliżej Sieradza. Coraz prężniej działa tam w biznesie, prowadził klub fitness, a teraz otwiera kręgielnię.
Ośmiu zawodników zostaje, podobnie sztab trenerski – całe zestawienie można zobaczyć pod tekstem. W przyszłych rozgrywkach składy meczowe mają liczyć 14 siatkarzy.
W sierpniu, m.in. na obozie w Węgierskiej Górce, ma ćwiczyć z zespołem wychowanek Hutnika, 20-letni środkowy Karol Dudziński, który był ostatnio w AGH AZS, ale nie zagrał w lidze. – Nie wydaje mi się, żeby jego wcześniejsze posunięcia były dobre, ale zobaczymy, co pokaże na zajęciach. Ma szanse wejścia do naszej kadry na stałe – mówi Mirosław Janawa.
Inaugurację przygotowań zaplanowano na 3 sierpnia. Bazą meczowo-treningową Hutnika w najbliższym sezonie ma być na powrót hala na Suchych Stawach. – Jest po remoncie ogrzewania i oświetlenia, więc nie powinniśmy mieć problemów, jakie przeżywaliśmy w sezonie 2013/14. Już rezerwowaliśmy obiekt u jego operatora, stowarzyszenia „Siemacha” – podsumowuje prezes.
PAWEŁ FLESZAR

Skład Hutnika na sezon 2015/16 (w nawiasie ostatni klub zawodników przychodzących)
rozgrywający: Piotr Adamski, Robert Kiwior (Płomień Sosnowiec)
libero: Karol Galiński (AGH AZS Kraków), Bartosz Zieliński (Pronar Hajnówka)
atakujący: Krzysztof Ferek, Jędrzej Goss (Transfer Bydgoszcz – Młoda Plus Liga), Kamil Kołek
przyjmujący: Łukasz Ciupa (Kęczanin Kęty), Paweł Golec, Kamil Maruszczyk, Dominik Miarka (BBTS Bielsko-Biała – Młoda Plus Liga)
środkowi: Marcin Bachmatiuk (BBTS – Młoda Plus Liga), Leszek Klimczak, Tomasz Obuchowicz, Rafał Sokołowski
trener: Jerzy Piwowar, II trener: Zenon Matras, trener przygotowania fizycznego: Marek Mroczek

Komentowanie zablokowane.