Królowa ringu

Meg Ryan nazywana jest „królową komedii romantycznej”. Słusznie, bo doskonale sprawdza się takim repertuarze, i niesłusznie, bo nie stanowi on, wbrew temu co twierdzi wielu krytyków, jej wyłącznego pola do popisu. Dowodem na to wiele filmów innych gatunków, w tym „Królowa ringu”, obyczajowa opowieść oparta na fragmentach życiorysu Jackie Kallen – jednej z niewielu kobiet, które odniosły sukces w branży bokserskiej.

Jackie była menedżerem mistrzów świata w sześciu różnych kategoriach wagowych.
Tutaj dostrzega talent pięściarski w murzyńskim chłopcu balansującym na skraju kryminalnego półświatka. A dalej opowieść toczy się tak, jak takie historie zazwyczaj toczą się w filmach. Włącznie z problemami z przebiciem się przez mur męskiego szowinizmu i lojalnością zgubioną po zachłyśnięciu pierwszą sławą. Już na początku, na widok wysuniętego w wyrazie uporu podbródka Meg, trudno mieć wątpliwości co do zakończenia. Ale warto obejrzeć film aż do finału, nie tylko ze względu na urok odtwórczyni głównej roli, czy sos humoru, którym podlana jest całość.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

„Królowa ringu” ustawia się też w długim szeregu kretyńskich rodzimych tłumaczeń obcojęzycznych tytułów. W oryginale to „Against the ropes” – „Wyjdź z lin” – komenda trenerska do boksera osaczonego przez przeciwnika na skraju ringu. A w uniwersalnym sensie – nakaz wyrwania się z apatii i marazmu, przejęcia kontroli nad swoim życiem. I pokierowania własnymi losami, jak choćby w świetnej kwestii wypowiedzianej przez filmową bohaterkę: „Bardziej boję się tego nie zrobić, niż zrobić”… PF

KRÓLOWA RINGU. Tytuł oryginału: Against the ropes. Produkcja: USA, Niemcy. Rok: 2004. Reżyseria: Charles S. Dutton. Scenariusz: Cheryl Edwards. Muzyka: Michael Kamen. Zdjęcia: Jack N. Green. Obsada: Meg Ryan, Omar Epps, Tony Shalhoub, Tim Daly, Charles S. Dutton, Kerry Washington.

* Stopka na podstawie: filmweb.pl

Skomentuj