Liga kulką się toczy

Wanda pozostaje w II lidze – dzisiejsze losowanie wygrał AZS UAM Poznań. Pierwszoligowe siatkarskie derby Krakowa odbędą się za to w czwarty weekend września. Przedstawiamy też zasady play off w I lidze i schemat rywalizacji o awans do niej.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Dzisiaj o 14 w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej zostało przeprowadzone losowanie obsady wolnego miejsca w I lidze mężczyzn. Wyciągnięto kulkę z nazwą AZS UAM Poznań. Konkurent akademików, Wanda Kraków zagra w grupie IV drugiej ligi. – Cóż, tydzień temu w niej byliśmy, teraz jesteśmy znowu – mówi Grzegorz Silczuk, dyrektor klubu z Nowej Huty. W jego wypowiedzi można znaleźć większy żal z efektów ostatnich rozmów z potencjalnymi sponsorami, niż z rezultatu losowania. – Nie znajdowałem odzewu w firmach, którym proponowałem współpracę. Dzisiaj przed losowaniem nie widziałem możliwości, żeby udźwignąć ciężar sfinansowania I ligi.
Silczuk wymienia sześciu siatkarzy, którzy wystąpić w II lidze w prowadzonej przez niego drużynie: Piotra Adamskiego, Marcina Laskowskiego, Rafała Poprawę, Piotra Rutkowskiego, Łukasza Szablewskiego, Marcina Typela. – Z nimi już rozmawiałem konkretnie i zgodzili się na moje warunki – wyjaśnia. Twierdzi, że choć mogą nie wyjść przedstawiane TUTAJ przymiarki, „zawodnicy są najmniejszym problemem”.

Natomiast pierwszoligowe krakowskie zespoły siatkarek, AGH Galeco Wisła i Eliteski UEK zmierzą się w weekend 22-23 września podczas tradycyjnego turnieju o „Srebrną Siatkę”. – Dostaliśmy wczoraj propozycję i dość szybko ją przyjęliśmy – mówi Piotr Majewski, wiceprezes AZS UEK. – Nie musimy nigdzie wyjeżdżać, żeby wystartować w ciekawym turnieju, z rywalami z naszej ligi; prawdopodobnie zagrają w nim również AZS KSZO Ostrowiec Św., Wieżyca Stężyca i Silesia Volley I.
Dla wszystkich wymienionych drużyn będzie to ostatni sprawdzian przed ruszającym 29 września sezonem I-ligowym. Może to jednak nie być pierwsza konfrontacja derbowa. O jednej z ewentualności sportkrakowski.pl pisał już TUTAJ i TUTAJ. Ekipa „Białej Gwiazdy” czyni też starania, by wziąć udział w mistrzostwach Polski klubów AZS, które zaplanowano na 28-30 sierpnia w hali Bronowianki. – Decyzję w tej sprawie będzie musiał chyba podjąć Zarząd Główny AZS – zastanawia się Piotr Majewski, działający także w środowiskowym AZS. – Z jednej strony Wisła jest silnie związana z wyższą uczelnią – AGH, z drugiej – nie spełnia wymogu funkcjonowania w strukturach AZS. Zobaczymy, jak to się rozstrzygnie; na pewno taki zespół podniósłby atrakcyjność sierpniowego turnieju.

Dowiedzieliśmy się również, jaki zaplanowano schemat rywalizacji o awans do I ligi, która u kobiet i mężczyzn wydłuży się w najbliższym sezonie o fazę półfinałową. Tak jak dotychczas, w grupach czołowe czwórki rozegrają dwustopniowy play off, ale tym razem z grup wyjdą dalej po dwie drużyny, a nie jedna. Stworzą one obsadę dwóch turniejów półfinałowych, wg klucza:
I turniej – 1. miejsce z grupy I, 1. miejsce z grupy II, 2. miejsce z grupy III, 2. miejsce z grupy IV;
II turniej – 1. miejsce z grupy III, 1. miejsce z grupy IV, 2. miejsce z grupy I, 2. miejsce z grupy II.
Rywalizacja będzie toczyć się systemem „każdy z każdym” i po dwie ekipy przejdą do turnieju finałowego, skąd też dwie uzyskają promocję do I ligi. – System jest tożsamy u kobiet i u mężczyzn. O organizacji wszystkich turniejów zdecydują konkursy ofert, gdzie głównym kryterium będą koszty – wyjaśnia Jacek Sęk, szef Wydziału Rozgrywek PZPS. – Wszystkie rozwiązania są postulatami Wydziału Rozgrywek, które przedstawimy wkrótce do zatwierdzenia Zarządowi PZPS. Teoretycznie może on je jeszcze zmienić, ale wydaje mi się, że przejdą.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.